Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Shkon në 41 numri i viktimave në Kosovë nga koronavirusi, humb jetën një 52-vjeçar

Ka shkuar në 41 numri i viktimave nga koronavirusi në Kosovë, teksa sot humbi jetën një 52-vjeçar. 52- vjeçari ishte nga Istogu teksa prej 3 ditësh ishte dërguar nga Infektivi tek Qendra e Mjekësisë Sportive në QKUK ambientet e të cilës janë kthyer në funksion të pandemisë. Ndërkohë Kosova si disa vende të tjera të Ballkanit ka shënuar një rritje ...

Lexo me teper »

Hoti anuloi takimin në Uashngton, reagon Grenell: Faleminderit kryeministër, e kuptojmë vendimin tuaj

I caktuari i posaçëm për dialogun mes Serbisë dhe Kosovës i Shtëpisë së Bardhë, Ricard Grenell, ka reaguar pas vendimit nga ana e Kryeministrit Abdullah Hoti për të anuluar takimin e Uashgtonit me Presidentin Serb Aleksandër Vuçiç. “Faleminderit, Kryeministër Hoti. Ne e kuptojmë vendimin tuaj dhe shikojmë përpara për të ripërcaktuar së shpejti takimin.”-shkruan Grenell. Abdullah Hoti njoftoi anulimin e ...

Lexo me teper »

Thaçi s’ka nevojë për fjalë, reagon vetëm me një simbolikë ndaj aktakuzës për krime lufte

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka bërë një reagim për herë të parë që nga koha kur Zyra Prokurorit Special njoftoi se ka dorëzuar aktakuzë kundër tij dhe Kadri Veselit me dyshimet për krime lufte. Nuk ka thënë asnjë fjalë, pork a ndërruar fotografinë e kopertinës në “Facebook”, duke vendosur emblemën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Kujtojmë se pas ...

Lexo me teper »

Avdullah Hoti: I kërkova Grenellit ta shtyjë takimin për një ditë tjetër

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, është duke qëndruar për vizitë zyrtarë sot në Bruksel. Pas një takimi me kryesuesin e Komitetit për Punë të Jashtme në Parlamentin Europian, David McAllister, Hoti foli për takimin e 27 qershorit Kosovë – Serbi në Washington. Ai tha se i kishte bërë një kërkesë ambasadorit Richard Grenell që të shtyjë takimin. “Dialogu nuk ka ...

Lexo me teper »

Ngritja e akuzave ndaj Thaçit e Veselit, DASH: Hap përpara për drejtësinë në Kosovë

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit ka reaguar lidhur me vendimin e Gjykatës Speciale që ka ngritur akuza për krime lufte ndaj Presidentin Hashim Thaçi dhe kryetarin e PDK-së Kadri Veseli Zëdhënësi i tha “Zërit të Amerikës” se Shtetet e Bashkuara inkurajojnë Gjykatën Speciale për Kosovën dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar t’i përmbahen mandatit të tyre ndërkohë që avancon ...

Lexo me teper »

Hoti anulon pjesëmarrjen në takimin me Vuçiçin: Nuk shkoj në Uashington vetëm

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti ka anuluar takimin për dialog që do zhvillohej në Uashgton me delegacionin Serb të kryesuar nga Presidenti Aleksandër Vuçiç. Anulimi vjen pas bërjes publike nga Prokuroria Speciale për akuzat mbi Presidentin Hashim Thaçi dhe kryetarin e PDK-së Kadri Veseli se kanë kryer krime lufte gjatë luftës së UÇK-së kundër regjimit të Millosheviçit. Hoti e ka ...

Lexo me teper »

Haradinaj i del në mbështetje Thaçit dhe Veselit: Besojmë në pafajsinë tuaj

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, reagoi për lajmin se Prokuroria Speciale ka ngritur akuza ndaj Presidentit Hashim Thaçi dhe Kadri Veselit. Haradinaj i ka dalë në mbështetje Thaçit dhe Veselit në pafajsinë e tyre përballë akuzave. “Populli shqiptar i Kosovës me të drejtë zhvilloi luftë për liri, pas shtypjes së egër nga regjimet e ndryshme serbe, që zgjati pothuajse një ...

Lexo me teper »

8 viktima dhe 136 raste të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Në Maqedoninë e Veriut vijon situata e rënduar e infeksioneve nga COVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit nga 1208 testime të realizuara, 136 kanë rezultuar pozitivë me Covid-19, përkatësisht Shkup-80, Kumanovë-6, Shtip-1, Prilep-3, Tetovë-24, Strugë-1, Veles-3, Ohër-5, Gostivar-4, Strumicë-1, Kriva Pallankë-1, Koçan-1, Kërçovë-1, Resnjë-4 dhe Negotinë-1. Gjithashtu, autoritetet maqedonase raportojnë se janë shëruar 43 pacientë, kurse fatkeqësisht jetën e kanë ...

Lexo me teper »

Mediat në Kosovë: Prokuroria e Hagës ka ngritur akuza ndaj Thaçit dhe Veselit

Prokuroria e Hagës ka ngritur zyrtarisht disa akuza për presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe për kryetarin e PDK-së Kadri Veselin. Bëhet fjalë për akuza të rënda si: krime lufte, vrasje e paligjshme, zhdukje e detyruar e personave, përndjekje dhe tortura. Ka qenë zyra e Prokurorit Special e cila ka nëpërmjet një deklarate ka konfirmuar akuzat për Presidentit dhe ish-kryetarin ...

Lexo me teper »

BDI shpall kandidatin shqiptar për kryeministër në Maqedoninë e Veriut

Zbulohet emri i kandidatit për kryeministër të BDI-së në Maqedoninë e Veriut. Në zgjedhjet parlamentare të 15 korrikut, Bashkimi Demokratik për Integrim do të garojë me kandidatin, Naser Ziberi. Siç shkruajnë mediat e shtetit fqinj, lajmi u bë i ditur nga kryetari i BDI-së Ali Ahmeti në tubimin në Prespë. Ziberi ka lindur në vitin 1961 në fshatin Llaskarcë të ...

Lexo me teper »