Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Maqedonia e Greqia folën për marrëveshje për çështjen e emrit, presidenti Ivanov vë kushte

Edhe pse Greqia dhe Maqedonia lajmëruan sot e kanë arritur një marrëveshje për emrin e Maqedonisë, presidenti i vendit, Ivanov, ka njoftuar se nuk do pranojë asnjë zgjidhje që do të përmbajë ‘erga omnes’, raporton agjencia INA. “Qëndrimi i Presidentit Ivanov është parimor, por edhe konsistent me qëndrimet e të gjithë presidenteve të deritanishëm të Maqedonisë. Ky qëndrim është se ...

Lexo me teper »

Sheshel mbledh nacionalistët serbë, protestë kundër festivalit ku merr pjesë Kosova

Lideri radikal serb, Vojislav Sheshel, bashkë me simpatizantët e partisë së tij janë mbledhur para godinës ku po zhvillohet festivali, ‘Mirëdita, Dobar dan’, duke sulmuar kordonin e policisë që ndodhej aty. Ata kundërshtojnë zhvillimin e këtij festivali ku merr pjesë edhe Kosova. Sheshel, i dënuar nga Gjykata e Hakës për krime lufte në Bosnjë Hercegovinë gjatë konfliktit u bëri thirrje ...

Lexo me teper »

Çështja e emrit, Zaev: Parimisht kemi marrëveshje me Greqinë

Për çështjen e emrit kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev dhe i Greqisë Alexis Tsipras pritet të bisedojnë sërish. Gjatë një konference për shtyp, Zaev deklaroi se deri ditën e premte do të zhvillojë një bisedë telefonike me homologun e tij grek. Zaev tha se parimisht ka një marrëveshje me Greqinë. Në bisedë, dy liderët do të bien dakord për hapin ...

Lexo me teper »

Transportonin 200 kg drogë me kamion, pranga dy shqiptarëve në Greqi

Autoritetet greke konfiskuan 200 kilogramë kanabis të përpunuar dhe arrestuan dy persona, identiteti i të cilëve nuk bëhet i ditur në kufirin greko-shqiptar të martën në mëngjes. Sipas njoftimeve, kanabisi ishin ngarkuar në një kamion i cili u ndalua nga policia për një kontroll rutinë në rrugën që lidh qytetin Filiates dhe fshatin Keramitsa, shkruan ‘Ekathimerini’. Në pranga përfunduan shoferi ...

Lexo me teper »

Ose arrihet dakortësimi, ose shkatërrohen negociatat/ Çfarë po ndodh me Greqinë dhe Maqedoninë?

Kryeministri grek Tsipras ka njoftuar se Greqia dhe Maqedonia janë afër arritjes së një marrëveshjeje për emrit. Sipas burimeve së mediave greke thuhet se kanë rënë dakord mbi emrin “Maqedonia Veriore”. Ndërsa nënshtetësia do të emërohet “Qytetar i Maqedonisë së Veriut”, gjuha do të mbetet “maqedonase”. Sa i përket emrit të Maqedonisë Veriore, nuk dihet ende nëse do të miratohet ...

Lexo me teper »

Greqia në grevë, kufiri kalohet vetëm në këmbë

Ashtu siç ishte paralajmëruar një ditë më parë, si pasojë e grevës së sindikatave në Greqi është bllokuar qarkullimi normal në pikat e kaliumit në dogana. Kufiri tanimë është i kalueshëm vetëm në këmbë dhe policia shqiptare njoftoi se duke nisur nga ora 07:00 e mëngjesit të sotëm deri në të njëjtin orar nesër, do të lejohet vetëm kalimi i ...

Lexo me teper »

‘Kapitullon’ Shqipëria, Kosova shënon edhe golin e dytë

Kosova ka shënuar edhe golin e dytë duke marshuar drejt fitores së miqësores ndaj Shqipërisë. Ka qenë sërish sulmuesi Arbër Zeneli që ka tundur rrjetën e portës së ekipit të Panuçit. Duhet thënë se në pjesën e parë Kosova e dominoi krejt takimin duke qenë me e rrezikshme dhe më e qartë në lojën e saj kurse Shqipëria u tregua ...

Lexo me teper »

Vuçiç s’ia lë mangët ish-ministrit të Jashtëm: Pavarësinë e Kosovës e vulose ti me qeveritë e mëparshme

Presidenti serb, Vuçiç, i është përgjigjur ashpër ish-ministrit të Jashtëm, Jeremiç, lidhur me deklaratat e bëra nga ky i fundit, ku thotë se Vuçiç po bëet gati të dorëzojë Kosovën, duke i dhënë pavarësinë, raportin lajmi.net Kreu i shtetit serb deklaroi se ishte pikërisht Jeremiç dhe qeverisjet e mëparshme serbe që i kishin vënë vulën pavarësisë së Kosovës. “Kjo deklaratë ...

Lexo me teper »

Operacion anti-drogë në kufirin greko-shqiptar, arrestohen dy persona

Një tjetër operacion anti-drogë është ndërmarrë nga policia greke në kufirin greko-shqiptar ku kanë mbetur të arrestuar dy persona. Një 50 vjeçar dhe një shqiptar  52 vjeçar, u arrestuan dje në zonat e Kosturit për trafik droge. Policia greke në Kostur ka sekuestruar rreth 31 kg marijuane brenda një fuoristrade që vinte nga kufiri gjelbër me Shqipërinë. Brenda makinës janë ...

Lexo me teper »