Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Vjosa Osmani pranon koalicionin me Albin Kurtin

Kandidatja për kryeministre e LDK-së, Vjosa Osmani, ka pranuar ofertën për koalicion nga vetëvendosja. Ajo e ka njoftuar këtë me anë të një statusi në “Facebook” ku shkruan se qytetarët e Kosovës vendosën për ndryshim dhe i takon opozitës së djeshme, VV e LDK që ta bëjnë këtë. Në statusin e saj Osmani thekson se 20 vjetët e saj si ...

Lexo me teper »

Kurti: Ose koalicion me LDK-në ose shkojmë në zgjedhje përsëri

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, që sipas rezultateve preliminare, i ka fituar zgjedhjet parlamentare, Albin Kurti thotë se do të vazhdojë bisedimet me LDK-në për ta krijuar Qeverinë. Sipas tij, secili version dhe përpjekje tjetër për formim të Qeverisë do të sillte luftë. Kurti ka thënë se koalicioni qeverisës duhet të bëhet mes Vetëvendosjes e Lidhjes Demokratike të Kosovës, në të ...

Lexo me teper »

Kërkesë për rinumërim votash, rrëzohet ankesa e LDK dhe NISMA

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) ka hedhur si të palejuara ankesat nga PDK-ja, LDK-ja e koalicioni Nisma-AKR-PD për rinumërim të të gjitha fletëvotimeve nga zgjedhjet e 6 tetorit. “Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa – PZAP, në seancën e mbajtur më datë 08.10.2019, ka shqyrtuar ankesat: Anr.350/2019, të paraqitur nga Subjektit Politik PDK, Anr.351/2019, e paraqitur nga Subjekti ...

Lexo me teper »

Përfundon zyrtarisht numërimi i votave në Kosovë, si do ndahen deputetët në Kuvend

Ka përfunduar zyrtarisht numërimi i votave të zgjedhjeve të 6 tetorit në Kosovë. Fituese e zgjedhjeve është shpallur Vetëvendosja me 25.48% të votave ose 202.968 vota. Në vend të dytë është LDK-ja me me 24.82% të votave ose 179.702 vota kurse në vend të tretë është PDK-ja me 21.25 % të votave ose  169.211 vota. Në vend të katërt është ...

Lexo me teper »

Kurti takon ambasadorin amerikan, çfarë u diskutua mes tyre

Lideri i Vetëvendosjes, Kurti, është takuar me ambasadorin amerikan në Prishtinë, Kosnett. Takimi është njoftuar nga zyra për shtypin e Vetëvendosjes ku bëhet me dije se çfarë është diskutuar gjatë tij. Sipas njoftimit, Kosnett ka kërkuar përparimin e luftës kundër korrupsionit si dhe nisjen e dialogut me Serbinë për arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse. “Në një takim miqësor, ambasadori Kosnett ...

Lexo me teper »

Trump paralajmëron Erdogan: Nëse e kalon vijën në Siri, do e shkatërroj ekonominë turke

Në një paralajmërim të hapur e të drejtpëdrejtë për aleatin e NATO-s, presidenti amerikan Donald Trump është zotuar të “shkatërrojë” ekonominë turke, nëse ai mendon se ajo e kalon vijën e kuqe në Siri. Ai më pas i tha Ankarasë që të “vëzhgojë” luftëtarët e ISIS-it në mungesë të SHBA-së. “Nëse Turqia bën ndonjë gjë që në dijeninë time e ...

Lexo me teper »

“Ju e dini mendimin tim për liderin e Vetëvendosjes, pranojmë rezultatin” – Haradinaj

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se e pranon rezultatin e zgjedhjeve të 6 tetorit siç është dhe nuk kërkon rinumërim. Ai tha se nuk dëshiron ta prishë procesin e mirë zgjedhor në Kosovë, që është tregues i demokracisë në vend. “Koalicioni ynë e pranon rezultatin zgjedhor ashtu siç është nga KQZ, nuk kërkojmë rinumërim dhe e pranojmë rezultatin ...

Lexo me teper »

“Do diskutojmë me Albin Kurtin pasi të përfundojë numërimi i votave” – Kreu i LDK-së, Mustafa

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka deklaruar se partia që drejton do presë përfundimin e numërimit të votave të zgjedhjeve të 6 tetorit për të vendosur për hapat e mëtejshëm. Deri tani, Lëvizje Vetëvendosje e Albin Kurtit kryeson zgjedhjet në Kosovë me këtë të fundit që pritet të marrë përsipër formimin e qeverisë së re, megjithatë numërimi ...

Lexo me teper »

PDK-ja e Kadri Veselit ankohet në KQZ: Të rinumërohen votat

Partia Demokratike e Kosovës, ka kërkuar rinumërim të votave. Mul Desku, kryesues i Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP), ka konfirmuar se PDK-ja ka dorëzuar një ankesë në PZAP, me arsyetimin se kanë ndodhur disa parregullsi gjatë numërimit të votave, por sqaroi se nuk e di saktësisht se çfarë ka kërkuar ky subjekt politik.  “Jemi në dijeni se dje ...

Lexo me teper »

Ministri serb “helm nga goja” për Albin Kurtin, s’lë gjë pa thënë

Pas fitores së Albin Kurtit në zgjedhjet e parakohshme të Kosovës, ministri serb i Mbrojtjes Aleksandër Vulin nuk duket i entuziazmuar. Përkundrazi, ai e ka kritikuar Kurtin duke thënë se shqiptarët kanë arritur ta surprizojë, por për keq. “Sa herë që mendoj se shqiptarët nuk mund t’i udhëheqë një person më i keq, ata më demantojnë. Albin Kurti jetën e ...

Lexo me teper »