Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

“Telekomi” i Kosovës në prag falimentimi

Telekomi i Kosovës është në prag falimentimi. Siç shkruan Lajmi.net, qeveria e Kosovës ka kërkuar nga kompania “Z-Mobile”, që pagesa e borxhit prej rreth 25 milionë eurosh të mundësohet me këste nga Telekomi i Kosovës, në të kundërtën kompania mund të falimentojë. Borxhi prej mbi 25 milionë euro që Telekomi i Kosovës i ka kompanisë “Z-Mobile”, ka të bëjë me ...

Lexo me teper »

Tsipras kërkon votëbesimin e qeverisë për të mbrojtur ministrin e Shëndetësisë

Një diskutim mbi votëbesimin e qeverisë pritet të nisë ditën e sotme në parlamentin grek, me votimin të caktuar për të premten mbrëma. Këshilli i kryetarëve vendosi për nisjen e këtij debati pasi kryeministri Alexis Tsipras tha se çdo mocion i paraqitur ndaj një anëtari të qeverisë, do të çojë në votëbesimin e gjithë qeverisë, duke iu përgjigjur një thirrjeje ...

Lexo me teper »

“Nuk do t’ju turpëroj” – kush është presidenti i ri i Maqedonisë, Stevo Pendarovski

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoni, zbuloi rezultatet jo zyrtare të votimeve për presidentin e ri,  përmes një konference për shtyp. Nga 3 436 vendvotime në të gjithë vendin të përpunuara ose 97,84 për qind të tyre, gjithsej kanë dalë të votojnë 816 649 votues ose në përqindje 46,64 për qind. Nga këto të dhëna, Gordana Siljanovska ka marrë 363 ...

Lexo me teper »

Numërohen 92% e votave, Meta uron Pendarovskin për fitoren

Pas numërimit të 92% të votave nga Komisioni Shtetëror Zgjedhor, kandidati i LSDM-së, Stevo Pendarovski kryeson bindshëm ndaj kandidates së VMRO-DMPNE-së, Gordana Siljanovskën. Deri tani Pendarovski ka marrë 389.047 apo 52,31% të tyre, kurse Siljanovska ka marrë 328.174 apo 44,12% të tyre. Ndërsa vota të pavlefshme ka 26.524 ose 3,57% e tyre. Presidenti Meta ka telefonuar sot Stevo Pendarovskin. Burimet konfirmojnë se Meta e ...

Lexo me teper »

Numërohen 66% e votave në Maqedoninë e Veriut, kryeson bindshëm kandidati i kryeministrit Zaev

Tashmë që janë numëruar rreth 66% e votave nga Komisioni Shtetëror Zgjedhor, kandidati i LSDM-së, Stevo Pendarovski kryeson ndaj kandidates së VMRO-DMPNE-së, Gordana Siljanovska, shkruan Portalb.mk. Deri tani Pendarovski ka marrë 253.942 vota ose 54,29% të tyre kurse Siljanovska ka marrë 197.408 vota ose 42,21% të tyre. Ndërsa vota të pavlefshme ka 16.372 ose 3,50% e tyre.

Lexo me teper »

“Pa u hequr taksa s’ka dialog me Kosovën” – Ministri serb përsërit qëndrimin e Beogradit

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Daçiç, ka përsëritur qëndrimin e Beogradit se nuk do ketë dialog me Prishtinën pa u hequr taksa ndaj mallrave serbe. Sipas tij, mes Kosovës dhe Serbisë nuk mund të arrihet asnjë marrëveshje duke qenë se me marrëveshje nënkuptohet njohja e Kosovës dhe kjo nuk ka për të ndodhur, shkruan Lajmi.net. “Ne nuk pajtohemi me këtë ...

Lexo me teper »

Arrihet pragu i votuesve në Maqedoninë e Veriut, priten rezultatet

Është arritur pragu prej 40% i minimumit të votuesve në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale në Maqedoninë e Veriut dhe priten rezultatet zyrtare. Në garë për kreun e shtetit janë Stevo Pendarovski i LSDM-së dhe Gordana Siljanovska e VMRO-DPMNE. Në raundin e parë dy kandidatët morën nga 41% secili dhe sipas mediave në vend përcaktuese në këto zgjedhje do ishte vota ...

Lexo me teper »

“Kosova do e fitojë sovranitetin në territorin e saj” – Vuçiç tregon pse dështoi shkëmbimi i territoreve

Presidenti i Serbisë, Vuçiç, ka thënë se ideja për korrigjimin e kufijve nuk është realizuar për shkak të ndërhyrjes së shërbimeve sekrete të huaja, shkruan Lajmi.net.  “Sot e kuptoj mirë se oferta jonë nuk ka mundur të realizohet për shkak të presioneve të fuqishme të disa vendeve dhe shërbimeve të tyre sekrete, të cilat aktivizuan të gjitha agjenturat në vende ...

Lexo me teper »

Behgjet Pacolli shpall “non grata” Ivica Daçiçin

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka vendosur të shpallë non-grata Ivica Daçiçin, i cili mohoi masakrën e Reçakut, ku janë vrarë 30 gra, fëmijë e pleq në janarin e vitit 1999. Pacolli e quan të papranueshëm deklaratën e Daçiçit, të cilin e quan zëdhënës të Millosheviçit. Pacolli tha se jo vetëm Daçiç, por dhe zyrtarëve tjerë serbë të ...

Lexo me teper »

Raundi i dytë i zgjedhjeve për president në Maqedoni, vota e shqiptarëve vendimtare

Sot zhvillohet raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale në Maqedoninë e Veriut. Në garë janë kandidatët Gordana Siljanovska-Davkova nga VRMO DPMNE dhe Stevo Pendarovski nga LSD. Kujtojmë se në raundin e parë të zgjedhjeve, asnjë nga tre kandidatët nuk mori shumicën e votave mbi 50%. Në raundin e parë merrte pjesë në garë edhe kandidati shqiptar Blerim Reka, i cili ...

Lexo me teper »