Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Kurti: Në qeveri do marrim serbë por jo nga Lista Srpska

Në 10 komunat me shumicë serbe, në zgjedhjet parlamentare të Kosovës, ka fituar bindshëm Lista Srpska. Në nivel vendit, zgjedhjet, sipas rezultateve preliminare, i fitoi Lëvizja Vetëvendosje. Megjithatë në një intervistë në gjuhën serbe, Albin Kurti thotë se nuk i do në Qeverinë e tij fituesit serbë. Në një intervistë për N1 në Serbi, kandidati për kryeministër nga LVV, ka ...

Lexo me teper »

Dënohen me burg prindërit e ish-kryeministrit italian

Gjykata italiane i shpalli fajtorë dy prindërit e ish kryeministri Mateo Renci, për lëshimin e faturave të falsifikuara. Babai dhe nëna e Rencit janë dënuar me një vit e nëntë muaj burg pasi të ketë përfunduar gjyqi, gjë që do t’u mundësojë që ta shlyejnë dënimin me periudhë prove. Vendimi është goditje e rëndë për ish-kryeministrin, i cili sapo është ...

Lexo me teper »

Albin Kurti: I gatshëm për të hequr taksën, referendumi për bashkim nuk lejohet

Kreu i Vetëvendosjes Albin Kurti, në një intervistë për Standard ka theksuar se me të marrë qeverinë zyrtarisht do heqë taksën me Serbinë dhe do e zëvendësojë me parimin e reciprocitetit. Kurti theksoi se do hyjë në dialog me palën serbe dhe do kërkojë kompesimet e luftës si edhe analizimin e varreve masive. “Ne do ta zëvendësojmë taksën me parimin ...

Lexo me teper »

SHBA i jep 5 milionë dollarë Kosovës për shkatërrimin e armëve konvencionale

Shtetet e Bashkuara do të ndajnë edhe pesë milionë dollarë për pastrimin e mbetjeve të municioneve kasetore dhe të mbetjeve të tjera shpërthyese të luftës. Lajmi për këtë e ka bërë të ditur vetë Ambasada e ShBA-së në Kosovë, përmes një komunikate drejtuar mediave. Sipas Ambasadës, ky program pritet t’ia kthejë popullit të Kosovës së paku 4,298,442 metra katrorë tokë ...

Lexo me teper »

Shtohen tensionet në Mesdhe, Turqia nis shpimin për hidrokarbure pranë Qipros

Ministri turk i Energjisë, Fatih Donmez, tha se anija “Yavuz” do fillojë shpimin e depozitave të hidrokarbureve pranë brigjeve të Qipros “sot ose nesër”, në atë që Nicosia thotë se është një “përshkallëzim serioz” nga Ankaraja. Zona në fjalë, Morphou-1, përfshihet në Bllokun 7 të EEZ të Qipros, ku Nikosia tashmë ka nënshkruar marrëveshje me kompaninë franceze “French Total” dhe ...

Lexo me teper »

Albin Kurti: Prej mbrëmë ka shpresë, tani të punojmë

Pas mbylljes së numërimit të votave, Albin Kurti ka reaguar sërish për fitoren në zgjedhjet që u zhvilluan ditën e djeshme në Kosovë. Kreu i Vetëvendosjes, thotë se qytetarët e Kosovës kanë folur me votën e tyre dhe tani duhet të nisë puna. “Mirëmëngjes të dashur qytetarë, Prej mbrëmë ka shpresë. Sepse dje pati guxim. Ju votuat masivisht duke bërë ...

Lexo me teper »

Çudia në Kosovë, Lista Srpska del e dyta për numrin e komunave të fituara

Duket e habitshme por po, sipas rezultateve të deritanishme, Lista Srpska ka dalë e dyta në fitoren nëpër komuna në Kosovë. Sipas të dhënave të publikuara nga KQZ këtë mëngjes, Lëvizja “Vetëvendosje” ka fituar shumicën e komunave në Kosovë, gjithsej 12. Ndërsa Lista Serbe renditet e dyta me 10 komuna. LDK vjen e treta me 7 komuna.  Presidenti serb Aleksandar Vuçiç, ...

Lexo me teper »

KQZ: Përfundon numërimi i fletëvotimeve në Kosovë

KQZ ka njoftuar se numërimi i fletëvotimeve në vendvotime është përmbyllur që mbrëmë, por procesimi i të dhënave nuk është bërë akoma për 4% të vendvotimeve. Kështu ka thënë për KosovaPress, zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, i cili ka shtuar se do të bëjnë përpjekje që sa më shpejt t’i shfaqin të dhënat nga të gjitha vendvotimet. Sipas të dhënave ...

Lexo me teper »

Baton Haxhiu përlotet live pas humbjes së Kadri Veselit, rrjeti i kujton betimin për të mbyllur televizionin (FOTO)

Humbja e Kadri Veselit në zgjedhjet e parakohshme të Kosovës, ka ardhur si një goditje e rëndë për Baton Haxhiun. Në transmetimin e rezultateve paraprake live në ekranin e Klan Kosovës, gazetari Baton Haxhiu është parë i përlotur siç shihet edhe në foton e mëposhtme. Pak kohë më parë, këshilltari i kryeministrit Edi Rama, Baton Haxhiu kishte deklaruar se nëse ...

Lexo me teper »

Rezultatet paraprake nuk e nxjerrin fituese, çfarë thotë Vjosa Osmani

Rezultatet e deritanishme të publikuara nga KQZ, e nxjerrin LDK-në të dytën pas Lëvizjes Vetëvendosje dhe me një rezultat tejet të ngushtë. Me mbi 94% të votave të numëruara, Lëvizja Vetëvendosje ka marrë 194.780 vota, ose e përthyer në 25,71% të totalit të votave të numëruara. Me një rezultat të ngushtë është LDK me 189.771 vota, ose përkthyer në përqindje ...

Lexo me teper »