Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Deklarata e fortë e Gjuriç: Kosova është Serbi

Për drejtorin e Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç,  Kosova është Serbi. Kështu ka deklaruar ai teksa ka pohuar se Kosova dhe Metohia është territor i Serbisë sipas Kushtetutës serbe dhe sipas Rezolutës 1244. “Ajo kur fyejnë, përdorin retorikë provuese, flasin marrina për njëfarë territori që nuk e kanë, nuk përbëjnë kurrfarë lajmi. Kosova dhe Metohia është ...

Lexo me teper »

Ministri grek për marrëveshjen me Shqipërinë: S’ka çështje çame, janë kriminelë lufte

Greqia mund të përfundojë në zgjedhje të parakohshme pas firmosjes së marrëveshjes së emrit me Maqedoninë fqinje. Aleati i kryeministrit Tsipras në qeveri, kreu i “Grekëve të Pavarur”, Panos Kammneos ka deklaruar se kjo marrëveshje nuk do kalojë pa u pyetur populli grek dhe mundësitë për këtë në dy: Referendum ose zgjedhje të parakohshme, shkruan Protothema. Më tej ka folur ...

Lexo me teper »

Mali i Zi dërgon ushtarët në Kosovë për KFOR-in, Ministri i Mbrojtjes Serbe e quan akt armiqësie

Parlamenti i Malit të Zi pritet të vendos sot për të dërguar ushtarakët e saj në Kosovë, në kuadër të misionit paqeruajtës të KFOR-it. Por një gjë e tillë nga ministri serb i Mbrojtjes po konsiderohet si akt armiqësie ndaj Serbisë. Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, ka komentuar lidhur me debatin e paralajmëruar në Parlamentin e Malit të Zi, ...

Lexo me teper »

Premtimi që ju jep Zaev qytetarëve të Maqedonisë: Do keni shëndetësi falas

Zoran Zaev qytetarëve të Maqedonisë iu ka bërë një premtim se që nga shtatori do të kenë shëndetësi falas.  Kryeministri Zaev gjatë pyetjeve nga ana e deputetëve premtoi se nga 1 Janari i 2019-tës, qeveria do të mundësojë shërim spitalor pa pagesë për të gjithë qytetarët e vendit.  “Cak që ne kemi vendosur në shëndetësi është që gjithashtu që nga ...

Lexo me teper »

Trafik emigrantësh, pastrim parash dhe riciklim diamantesh, goditet banda e lidhur me Cosa Nostra-n dhe UÇK-në

Policia italiane ka shkatërruar një bandë kriminale të lidhur me Cosa Nostra dhe UÇK-në. Në kuadër të këtij operacioni, karabinierët arrestuan 17 persona, me lidhje të forta në Italia dhe Kosovë. Banda vepronte mes Palermos, Como, Varese, Milano, Trieste, Luzern. “Ata ishin në gjendje të kontrabandonin armë ushtarake dhe cigare, pastronin male me para, bënin riciklim diamantesh dhe ari, trafikonin ...

Lexo me teper »

Ministri grek kundër marrëveshjes me Maqedoninë: “Do dalim nga qeveria”

Ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kamenos, ka lajmëruar se partia e tij është kundër marrëveshjes së emrit me Maqedoninë dhe në momentin e duhur do tërhiqej nga qeverisja. Kreu i “Grekëve të Pavarur” është shprehur se nuk ka ndërmend të tërhiqet nga qëndrimi kundër emrit të Maqedonië, shruan “Portalb.mk”. “Ne jemi një e mirë e nevojshme në qeverinë e koalicionit, ...

Lexo me teper »

“S’ka BE pa marrëveshje me Kosovën” – Ministrja serbe e Integrimit

“Sa i përket dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit kuadri negociues i BE-së është i qartë: Marrëveshja ligjërisht e detyrueshme për normalizimin e raporteve, duhet të arrihet para anëtarësimit”, ka thënë ministrja serbe e Integrimit, Joksimoviç. Sipas shefes serbe të integrimit, ka pohuar se marrëveshja e Kosovësn do jetë çelësi i integrimit të Serbisë në Bashkimin Evriopian, shkruan Lajmi.net. Sipas Joksimoviçit, ...

Lexo me teper »

U kap duke vjedhur në Bruksel, zyrtarja e lartë shqiptare pezullohet nga puna

Një zyrtare e lartë në Kosovë është kapur duke vjedhur në Bruksel. Të paktën kështu ka njoftuar Ministria e Arsimit së Kosovës. Sipas “Televizionit 7” në Kosovë, bëhet fjalë për Igballe Cakajn e cila është udhëheqëse e sektorit të trajnimeve në Ministrinë e Arsimit. Mendohet se Cakaj, është kapur duke vjedhur në një dyqan në Bruksel, gjatë një vizite zyrtare ...

Lexo me teper »

Policia e Kosovës arreston 3 persona, kishin planifikuar sulme terroriste

Policia e Kosovës tha të premten se ka arrestuar tre persona nën dyshimet për përfshirje në veprime që lidhen me terrorizmin. Arrestimet që u kryen në Prizren dhe në Skenderaj, thuhet në një njoftim të policisë, pasuan hetimet disamuajshe. Tre të dyshuarit të cilëve u është caktuar masa e paraburgimit prej 48 orësh, janë identifikuar me nistoret R. K., A. ...

Lexo me teper »

Putin viziton Serbinë në vjeshtë

Presidenti rus, Putin, pritet të zhvillojë një vizitë zyrtare në Serbi gjatë vjeshtës. Lajmi është konfirmuar nga presidenti serb, Vuçiç. Ky i fundit u takua ditën e sotme me ambasadorin rus në Beograd, Chepurin, i cili pohoi se Putin e ka pranuar ftesën e vendit ballkanik. Kohët e fundit Serbia ka marrë disa aeroplanë luftarakë nga Rusia ndërsa ka porositur ...

Lexo me teper »