Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Rinis puna për themelimin e Asosacionit të Komunave Serbe në Kosovë

Lista Srpska i ka dhënë ultimatum qeverisë së Kosovës që deri me 20 prill të themelojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Ndryshe do të shpallte njëanshëm një asociacion. Në Prishtinë nisen hapat e pare. Qeveria e Kosovës me mbështetje edhe të Presidentit Hashim Thaçi, riaktivizoi ekipin menaxherial, i cili do të bëjë draftimin e statutit për Asociacionin e komunave ...

Lexo me teper »

Marko Gjuriç vizitë sot në Kosovë, arsyeja

Ditën e sotme Marko Gjuriç do të shkojë për vizitë në Kosovë. Sipas mediave në Serbi ai do të marrë pjesë në liturgjinë e Pashkëve ortodokse që mbahet në mesnatë në manastirin e Banjskës në Zveçan. Leja për të ardhur në Kosovë i është dhënë nga Ministria e Punëve të Jashtme. Zëvendësministrja e Punëve të Jashtme Rejhan Vuniqi ka thënë ...

Lexo me teper »

Aambasadori serb në UNESCO jep dorëheqjen, pengoi dy herë anëtarësimin e Kosovës

Darko Tanaskoviç ambasadori i Serbisë në UNESCO, Darko Tanaskoviç, ka dhënë dorëheqjen nga ky pozicion. Ai është shprehur se ky vendim është i pakthyeshëm dhe se arsyet e dorëheqjes janë tërësisht të natyrës private dhe se nuk lidhen me aludime të tjera që mund të qarkullojnë. Darko Taskoviç njihet si ambasadori që ka penguar dy herë radhazi anëtarësimin e Kosovës në ...

Lexo me teper »

VMRO dorëzon të mërkurën mocionin për rrëzimin e qeverisë

Parlamenti pret dokumentin për mocionin e VMRO-DPMNE-së për mosbesimin e Qeverisë ta pranojnë ditën e diel, thonë burime të Alsat M brenda këtij institucioni. Nga ana tjetër VMRO-DPMNE-ja thotë se do e dorëzojnë kërkesën për mosbesim konform afateve për të dhënë mundësi që të mërkurën të kthehen në Kuvend së bashku me debatin për mosbesimin. Sipas tyre, e vetmja arsye ...

Lexo me teper »

Kotzias pas Pashkëve sërish në Tiranë

Ministri i Jashtëm grek së bashku me delegacionin e tij pritet që të zhvillojë një vizitë dy ditore në Ballkan në ditët në vijim. Sipas medias greke ‘Protothema’ Kotzias do të vizitojë sërish Tiranës pas vizitës që kreu pak kohë më parë me ministrin Ditmir Bushati. Sipas kësaj gazete vizitën e tij në Ballkan, Kotzias do ta nisë të martën ...

Lexo me teper »

Pas arrestimit Gjuriç rikthehet në Kosovë, këtë herë me leje

Pas arrestimit të tij në veri të Mitrovicës, shefi i së ashtuquajturës Zyra për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç rikthehet në Kosovë, këtë herë në mënyrë të ligjshme. Ishte vetë Ministria e Jashtme e Kosovës me anë të një deklarate për shtyp ajo që njoftoi se i kishte dhënë leje zyrtarit serb për të hyrë në territorin kosovar ...

Lexo me teper »

Avokati zbulon llogarinë e mësuesit turk: Kaq para kishte në bankë

Në Kosovë vijon debati për gjashtë turqit e dëbuar, për lidhje me Fethullah Gylenin. Ditët e fundit, debati është zhvilluar për paratë që qarkullonte nga aktiviteti arsimor i mësuesit Mustafa Erdem. Avokati i tij është detyruar të publikojë xhirollogarinë e Erdem, për të treguar se janë gënjeshtra ato që thuhen në media. Avokati i mësuesit turk, ka zbardhur xhirollogarinë e tij ...

Lexo me teper »

Haradinaj: Arrestimi i ‘gylenistëve’ aksident i Kosovës

Kryeministri Ramush Haradinaj është shprehur se arrestimi i 6 shtetasve turq dhe më pas dëbimi i tyre ka qënë një aksident i Kosovës. Haradinaj ka thënë se Kosova ka bërë shumë përparime në rend dhe ligj, dhe se skandali me gylenistët “ka qenë një gabim, një aksident i Kosovës”. Shefi i ekzekutivit të vendit ka thënë se ka biseduar me ...

Lexo me teper »

Haradinaj pro taksës në Rrugën e Kombit

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj është shprehur pro taksës së vendosur nga qeveria e Shqipërisë në Rrugën e Kombit e cila lidh këto dy shtete. Por ai ka shprehur shqetësimin se qeveria Rama nuk e ka biseduar me Prishtinën këtë çështje. “Pa taksë është e pamundur, duhet vendosur për tunelin, rrugën sepse ka kosto ndërtimi.Ndodh në të gjithë botën”- u ...

Lexo me teper »

Kosova kundër taksës në Rrugën e Kombit, ministri: S’e pranojmë çmimin dhe mënyrën si u mor vendimi

Ministri i Infrastrukturës së Kosovës, Pal Lekaj, është shprehur kundë tarifës në Rrugën e Kombit. Ai ka zhvilluar një takim me ambasadorin e Shqipërisë në Prishtinë ku ka shprehur kundërshtinë e Kosovës për këtë taksë. “Nuk pajtohemi me tarifën në Rrugën e Kombit. Jemi kundër çmimit dhe mënyrës si u mor ky vendim. Rruga e Kombit është arterie e rëndësishme ...

Lexo me teper »