Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

“Votat e emigrantëve nuk do numërohen”, Vetëvendosja: Do apelojmë vendimin në Gjykatën Supreme

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa në Kosovë nëpërmjet një vendimi ditën e sotme nuk pranoi rinumërimin e votave të ardhura nga emigrantët. Menjëherë pas këtij vendimi, Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar duke thënë se do apelojë në Gjykatën Supreme. “Do ta apelojmë në Gjykatë Supreme vendimin për mosnumërimin e votave të bashkatdhetarëve Sot pranuam nga Paneli zgjedhor për ankesa dhe ...

Lexo me teper »

Berisha pret në zyrë Albin Kurtin, çfarë shkruan për takimin me liderin e Vetëvendosjes

Ish-kryeministri Berisha ka pritur në një takim liderin e Vetëvendosjes, Albin Kurti. Ky i fundit shoqërohej nga deputeti Liburn Aliu dhe këshilltari i tij, Arbër Zaimi. Berisha thekson se në takim është diskutuar për zgjedhjet e fundit dhe për misionin e qeverisë së re të Kosovës për integrimin e vendit. Në fund ish-kryeministri thekson se në takim është diskutuar gjithashtu ...

Lexo me teper »

Daçiç flet për pavarësinë e Kosovës dhe Albin Kurtin

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Daçiç, tha se pavarësia e Kosovës është ‘e vdekur’ në letër. ‘Nuk bëj shaka, me të vërtetë them se disponimi është i tillë. Nuk do ta tërhiqnin ata kandidaturën për Interpol sikur situata të mos ishte e tillë’, tha Daçiq, duke shtuar se Kosova ‘nuk mundet më të kalojë askund ku nevojitet shumica prej dy ...

Lexo me teper »

Zaev: Nuk pranojmë projekte ekonomike nga BE-ja, duam anëtarësim të plotë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ka hedhur poshtë njoftimet se Bashkimi Evropian po përgatit një “zonë ekonomike evropiane” për vendet e Ballkanit pasi në samitin evropian, Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria, nuk arritën të marrin datën e bisedimeve për anëtarësim për shkak të kundërshtimit të Francës. Zaev ka thënë se përveç anëtarësimit të plotë në BE, nuk do ...

Lexo me teper »

Prapaskenat e Samitit të Berlinit- Këshilltarja e Haradinajt: Rama bënte gjeste të pahijshme për të rënë në sy

Këshilltarja e Kryeministrit në largim të Kosovës, Meliza Haradinaj, thotë se kryeministri i Shqipërisë Edi Rama bënte veprime për të rënë në sy kur ishte në Samitin në Berlin. Haradinaj e ka fjalën për Samitin e Berlinit, ku kryeministri Rama bashkë me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi, i kishin bërë presion Ramush Haradinajt të hiqte taksën ndaj Serbisë. “JA E ...

Lexo me teper »

“Shengeni Ballkanik” – Albin Kurti: Më shumë ide sesa projekt, pres ta shoh në letër

Në Tiranë po mbahet Samiti për Paqen në Evropën Juglindore, ku kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti në një bashkëbisedim me gazetarët tha se do të punojë për bashkëpunim me Shqipërinë pavarësisht diferencave me kryeministrin Edi Rama. “Mundësitë që kemi si qeveri dhe nevojat që kanë qytetarët janë shumë më të mëdha sesa realiteti që gëzojmë të gjithë. Prandaj ne duam ...

Lexo me teper »

Kurti takim me Ramën në Kryeministri

Kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti është takur mbrëmjen e sotme me kryeministrin Rama në zyrën ë këtij të fundit. Takimi mes tyre ka nisur rreth orës 18:30 dhe vijon ende. Nuk dihet se për çfarë po diskutojnë Kurti e Rama, ndërkohë që takimin e kishte lajmëruar më herët lideri i Vetëvendosjes para se të nisej për në Tiranë. Mësohet se ...

Lexo me teper »

“LDK e VV s’e diskutojnë në asnjë mënyë idenë e ndarjes së territoreve me Serbinë” – Vjosa Osmani

Vjosa Osmani, kandidatja për kryeministre në Kosovë ka thënë se koalicioni me Lëvizjen Vetëvendosje duhet të bëhet me partneritet në mes të barabartëve, shkruan Lajmi.net. Ajo deklaroi se asnjëra palë nuk mund të sillet si fitues absolut dhe ta trajtojë palën tjetër si një aksesor. Në një deklaratë për Zërin e Amerikës ajo tha se pika e përbashkët me Lëvizjen ...

Lexo me teper »

Ndalohet të hyjë në Shqipëri Babis Karathanos: Kryeministri Rama po terrorizon minoritetin grek

Policia kufitare i ka ndaluar hyrjen në Shqipëri shtetasit grek, Babis Karathanos, që njihet si mbështetës i hapur i partisë ‘Agimi i Artë’. Ka qenë vetë Karathanos që me anë të një postimi në Facebook ka denoncuar moslejimin e futjes në territorin shqiptar. Ai shkruan se me të njëjtat dokumente udhëton në gjithë Europës ndërsa sipas autoriteteve shqiptare ato nuk ...

Lexo me teper »

Albin Kurti pas ekspertizës zviceriane: Drejtësia për Astritin nuk ka alternativë, të bëhet hetim i ri

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka reaguar lidhur me raportin e Institutit të Lozanës në Zvicër për vdekjen e aktivistit Astrit Dehari. Kurti shprehet se ekspertët e mjekësisë ligjore e kanë përjashtuar mundësinë e vetëvrasjes dhe për këtë arsye ai kërkon nisjen e një hetimi të ri e të pavarur. Kurti shprehet se për Drejtësinë për Astritin nuk ka ...

Lexo me teper »