Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Grenell i kërkon me insistim Kosovës heqjen e taksës ndaj Serbisë

Ambasadori Richard Grenell, i dërguar i presidentit Donald Trump për bisedimet Kosovë – Serbi, i bëri thirrje të martën qeverisë së Kosovës që të heqë tarifat ndëshkuese ndaj mallrave serbë që kanë bllokuar procesin e bisedimeve ndërmjet të dyja vendeve ballkanike. Zoti Grenell, ambasador në Berlin, tha se Shtetet e Bashkuara presin që “tarifat të hiqen menjëherë”. “Ne ua kemi ...

Lexo me teper »

Tensione në Kosovë për foton e Thaçit

Zëvendësimi i fotografisë së presidentit Thaçi me atë të Ibrahim Rugovës në zyrën e kryeparlamentares së re të Kosovës, Vjosa Osmani, ka çuar në reagimin e ashpër të PDK-së. Në një reagim zyrtar, PDK-ja thekson se mbajtja e fotografisë së presidentit është detyrim ligjor dhe nuk varet nga dëshirat e askujt. Sipas forcës politike në fjalë, zëvendësimi i fotos së ...

Lexo me teper »

Grenell “presion” Kurtit: Hiq taksën ndaj mallrave serbe

I dërguari special i presidentit amerikan në dialogun Kosovë-Serbi i i ka bërë thirrje qeverisë së re të Kosovës, që të heqë taksën ndaj mallrave serbe si një parakusht për rifillimin e bisedimeve mes palëve, shkruan Koha.net. Grenell, i cili është ambasadori amerikan në Gjermani, ka deklaruar se SHBA-ja ua ka bërë të qartë liderëve politikë në Kosovë se ‘heqja ...

Lexo me teper »

Kurti mbledh menjëherë qeverinë, mesazhet që u dha ministrave

Kryeministri i ri i Kosovës, Albin Kurti, ka mbledhur qeverinë duke theksuar që në fillim se takimet me ministrat do jenë të shpeshta për bashkërenduar punën. Ndër të tjera ai theksoi se qeveria është pasqyra në të cilën qyterarët shohin veten. ‘Mos të harrojmë, qeverisja jonë është pasqyrë në të cilën qytetarët do të shohin vetveten, të jetë kjo pamje ...

Lexo me teper »

Albin Kurti merr sot zyrtarisht detyrën si kryeministër i Kosovës

Lideri i Vetëvendosjes Albin Kurti do të marrë sot zyrtarisht detyrën si kryeministër i Kosovës. Duke qenë se ish-kryeministri Ramush Haradinaj, ndodhet në Shtetet e Bashkuara, në vend të tij do të jetë ish-zëvendëskryeministri Behgjet Pacolli ai që do t’ia kalojë detyrën e re. Ceremonia e pranim-dorëzimit të detyrës pritet të mbahet sot rreth orës 11:00, e më pas Kurti ...

Lexo me teper »

Vjosa Osmani zgjidhet Kryetare e Kuvendit të Kosovës

Deri më tani ka përbërja e kabinetit qeveritar emri i ri për kryetarin e Kuvendit të Kosovës ishte mbajtur në agoni pas dorëheqjes së Glauk Konjufcës pozicioni i të cilit i hapi rrugë marrëveshjes mes LDK-së dhe VV-së. Tashmë Kuvendi ka zgjedhur Vjosa Osmani nga radhët e LDK-së si Kryetare të legjislativit. Me 65 vota Osmani mori besimin e kolegëve ...

Lexo me teper »

Thaçi dhe Haradinaj përshëndesin krijimin e qeverisë, kërkojnë plotësimin e premtimeve

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe tashmë ish-kryeministri Ramush Haradinaj kanë reaguar pas votimit në Kuvend të qeverisë së re me Kryeministër Albin Kurtin. Thaçi ka uruar kabinetin e ri dhe më pas ka kërkuar që të përmbushen premtimet e dhëna për qytetarët.   “E mirëpres votimin e sotëm të deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës për krijimin e ...

Lexo me teper »

Parlamenti i Kosovës votëbeson qeverinë e re të koalicionit LVV-LDK

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar për qeverinë e re me Kryeministër Albin Kurtin. 66 deputetë kanë votuar pro dhe 10 abstenime. Albin Kurti e ka bërë propozimin e kabinetit qeveritar me 15 ministri, 2 zëvndëskryeministra dhe 33 zëvendësministra. Zëvendëskryeministër është propozuar Avdullah Hoti nga LDK-ja. Zëvendëskryeminsitër i dytë, ndërkaq, është propozuar Haki Abazi nga Lëvizja Vetëvendosje. Këta janë ...

Lexo me teper »

Kurti prezanton emrat e 15 ministrave të qeverisë së Kosovës, Thaçi nuk “ftohet” në seancë

Kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti, që është nominuar si kryeministri i ri i Kosovës, ka zbuluar në seancën plenare emrat e ministrave të qeverisë. Qeveria e drejtuar prej tij do ketë 15 ministri dhe 33 zëvendësministra. Zv.kryeministrat e qeverisë do jenë Avdullah Hoti i LDK-së e Haki Abazi i VV-së. Vlen të theksohet se presidenti Thaçi nuk është ftuar që ...

Lexo me teper »

“Mbi 61 deputetë do të votojnë për qeverinë time” – Albin Kurti para seancës parlamentare

Sot në Kuvendin e Kosovës pritet të votohet për qeverinë e re. Pas takimit me deputetët e pakicave, kreu i Lëvizjes Vetëvendosje tha se mbi 61 deputetë të votojnë për qeverinë e tij. “Janë mbi 61 deputetë që do të votojnë për qeverinë, me mua si kryeministër, me dy zëvendëskryeministra, dhe me 15 ministra”, tha Kurti rrugës për në zyrën ...

Lexo me teper »