Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Flet e ëma e minoritarit që u vra dje në përplasjen me policinë: Ishte në shënjestër për shkak të qëndrimeve të tij

E ëma e 35-vjeçarit, Konstantinos Kacifas, ka deklaruar se  i biri kishte qenë në shënjestrën e autoriteteve shqiptare për shkak të qëndrimeve të tij. Në një dëshmi mes lotësh për mediat greke, ajo është shprehur se nuk e do më jetën pa të birin. “Pse duhet të vrisnin fëmijën tim? Shqiptarët nuk i donin pakicat, tani unë nuk e dua ...

Lexo me teper »

Asosacioni/ Draft-statuti nuk i është dorëzuar as Kosovës dhe as Serbisë

Qeveria e Kosovës nuk ka informata të konfirmuara nga ekipi menaxhues për hartimin e statutit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, nëse ky ekip i ka dorëzuar Bashkimit Evropian draft-statutin për Asociacionin apo vetëm procesverbalet e takimeve, raporton REL. Në Qeverinë e Kosovës thonë se është e paqartë sesi grupi punues i përbërë nga katër zyrtarë serbë, ende nuk ...

Lexo me teper »

Deputeti gjerman në Serbi: Pa njohur Kosovën nuk ka anëtarësim në BE

Deputeti gjerman i CDU-së së Angela Merkelit, Peter Beyer u tregua tepër i drejtpërdrejtë gjatë vizitës së tij në Beograd dhe Prishtinë ku theksoi edhe një herë se Berlini zyrtar është kundër ndryshimit apo korrigjimit të kufijve. Por ajo që ka shkaktuar më shumë tronditje në Serbi ishte deklarata e forte e ligjvënësit gjerman se pa njohjen e Kosovës, vendi ...

Lexo me teper »

Haradinaj nga Mal i Zi: Sa herë preken kufijtë në Ballkan, pasojnë tragjeditë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj nga Mal të Zi, gjatë një takimi me  kancelarin e Austrisë, Sebastian Kurz dhe kryeministrin e Malit të Zi, Dushko Markoviç deklaroi se transfromimi i Forcës së Sigurisë në Ushtri të Republikës së Kosovës është një çështje e brendshme e vendit. Në lidhje me çështjen e kufinjve Haradinaj tha se nuk dëshiron të flas rreth ...

Lexo me teper »

Kur do të takohen Thaçi dhe Vuçiçi në Paris

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiç pritet të takohen muajin e ardhshëm. Më 11 nëntor, pritet të realizohet takimi mes dy homologëve, nëse gjithçka shkon sipas planit. Kryeministri kosovar Hashim Thaçi besohet se do ketë takim edhe me presidentin e Francës, Emannuel Macron në Paris.  Mediumi serb, Danas, raportonte në fillim të këtij muaji se, ...

Lexo me teper »

Tsipras ndalon dekretin për zgjerimin e ujërave territoriale

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras, ka ndërhyrë në dekretet presidenciale për zgjerim të ujërat territoriale të vendit. Duke cituar burime diplomatike, agjencia greke e lajmeve ANA-MPA, tha se Tsipras, i cili ditë më parë u betua si ministër i Jashtëm i vendit, ka marrë pjesë në një takim i cili ka trajtuar çështjet e lidhura me ujërat territoriale dhe marrëdhëniet ...

Lexo me teper »

Ministria e Arsimit në Kosovë largon nga puna zyrtaren e dyshuar për vjedhje në Bruksel

Igballe Cakaj, zyrtarja e lartë në Ministrinë e Arsimit të Kosovës që u akuzua se kishte vjedhur në një qendër tregtare në Bruksel, është shkarkuar nga detyra. Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë në Kosovë lajmëroi se i ka ndërprerë marrëdhënien e punës zyrtares së lartë Igballe Cakaj. Lajmin e konfirmoi zëdhënësi i Ministrisë, Valmir Gashi për KALLXO.com. Sipas Gashit, vendimi ...

Lexo me teper »

Korrigjimi i kufijve, Haradinaj i jep Thaçit një tjetër alternativë

Për kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj, ideja e korigjimit të kufijve “nuk është rruga deri të zgjidhja, por te telashet tjera”. Të paktën kështu ka thënë vetë Haradinaj, ndërsa ishte i ftuar në Rubikon të KTV-së, ku dha dhe një alternativë tjetër për presidentin Hashim Thaçi.  “Mendoj se kjo është kuptuar nga vendimmarrësit që nuk ka terren për një opsion ...

Lexo me teper »

Shkarkohet nga detyra zëvendësministri i arrestuar në Kosovë

Pas arrestimit nën akuzat për korrupsion, shkarkohet nga detyra zëvendësministri i Ministrisë së Zhvillimit Rajonal të Kosovës, Musa Cena. Kryeministri Ramush Haradinaj dha lajmin mbrëmjen e ka;uar, duke thënë se lirimi nga detyra i Cenës është bërë për t’u dhënë hapësirë organeve të rendit e të ligjit, që të ndjekin dhe gjykojnë në mënyrë të paanshme. “Sot kam liruar nga ...

Lexo me teper »

Haradinaj: Formimi i ushtrisë së Kosovës do zgjasë 10 vjet

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj tha se ndërtimi i kapaciteteve të plota të Forcës së Sigurisë së Kosovës do të zgjasë rreth 10 vjet dhe do të ndahet në tri faza. Këto komente Haradinaj i bëri gjatë një ligjërate që mbajti para studentëve të një kolegji privat në Kosovë. Ai tha se nga nuk është vetëm Kosova që do të ...

Lexo me teper »