Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

184 shqiptarë kërkohen nga Greqia, autoritet adresojnë fajin tek organet shqiptare

Më shumë se 180 kriminelë shqiptarë që kërkohen në Greqi për krime të rënda të kryera gjatë 18 viteve të fundit, thuhet se gjetën strehim në vendin e tyre të origjinës. Sipas të dhënave të para nga Kathimerini, autoritetet greke kanë lëshuar 184 mandate arrestimi për shtetasit shqiptarë të akuzuar për vepra penale nga viti 2000 por asnjë prej tyre ...

Lexo me teper »

Arrestohet në Kosovë një serb, dyshohet për krime lufte ndaj shqiptarëve

Në pikën kufitare me Serbinë, në Jarinje, autoritetet kosovare kanë arrestuar serbin Dejan Slaviq, i dyshuar për kryerjen e krimeve të luftës në Kosovë. Në njoftimin e zyrës së ashtuquajtur për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, thuhet se Slaviq është arrestuar sot si i dyshuar për krime lufte. Siç thuhet, Dejan Slaviq i lindur në vitin 1974, i cili deri ...

Lexo me teper »

Çështja e emrit/ Zaev optimist: Shumë shpejt do kemi marrëveshje

Ndonëse takimet e njëpasnjëshme të krye diplomateve për zgjidhjen e çështjes së emrit nuk japin rezultate konkrete, kryeministri Zoran Zaev vazhdon të jetë optimist. Ai thotë se është bërë progres në kreativitetin e gjetjes së zgjidhjes, se në tavolinë janë ide konkrete se si të tejkalohen dallimet andaj beson se së shpejti kjo çështje do të merr fund. Edhe ashtu ...

Lexo me teper »

Aksidentohet autobusi në Pejë, 24 persona të plagosur

Një autobus është aksidentuar në afërsi të Pejës këtë të shtunë. Aksidenti ka ndodhur në zonën e Dedeshit. Policia e Kosovës konfirmoi ngjarjen e rëndë dhe paraprakisht dyshohet se mjeti ka dalë nga rruga. Në autobus kanë qenë dhjetra persona si pasagjerë. 24 prej tyre janë paraqitur në spitalin rajonal të Pejës, ku fatmirësisht asnjëri prej tyre nuk ndodhet në ...

Lexo me teper »

Shkatërrohet banda e doktorëve në Greqi, shisnin jashtë vendit ilaçet e kancerit

Greqia ka shkatërruar një bandë kriminale që vidhte medikamentet e kancerit nga spitalet dhe i kontrabandonte ato në vende të tjera evropiane me një çmim më të lartë, duke i privuar pacientët grekë nga ilaçi. 21 persona ndërmejt moshave 22 dhe 70 vjeç janë arrestuar, mes tyre edhe mjekë dhe infermierë. Ata dyshohen për përdorimin e recetave të falsifikuara për ...

Lexo me teper »

Kongresistët amerikanë kërkojnë anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

Kongresisti amerikan, Jim Banks, udhëheq një grup kolegësh të tij në letrën dërguar Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-së, Jens Stoltenberg, në lidhje me Maqedoninë. Në këtë letër thuhet se SHBA-të e kanë mbështetur synimin e Maqedonisë për anëtarësim të plotë në institucionet euro-atlantike, shkruan Telegrafi. Duke e konsideruar si komb shumë kulturorë, kongresistët thonë se Maqedonia ka të ardhme të ...

Lexo me teper »

Të zhdukur prej 6 ditësh, gjendet trupi i pajetë i një prej policëve në Kosovë

Në Kosovë është gjetur një nga trupat e pajetë të policëve të zhdukur pak ditë. Sipas “Express” është gjetur trupi i një prej efektivëve në Lepenc. Zëdhënësi i Policisë për rajonin e Ferizajt, Agim Gashi, ka konfirmuar për “Express” se pesë kilometra larg vendit të ngjarjes është gjetur trupi i pajetë i njërit prej policëve të zhdukur. Sjellim në vëmendje ...

Lexo me teper »

Frikë se do dëbohen, turqit kërkojnë azil në Kosovë

Që pas dëbimit të 6 gylenistëve nga Kosova, janë rritur kërkesat për azil në qendrën për Azil në Magure. T7 raporton se janë plot 36 shtetas turq që kanë kërkuar azil në Qendrën për Azil, por nuk dihet nëse do ta fitojnë. Të gjitha këto kërkesa për azil janë bërë vetëm në një muaj. Sipas mediave në Kosovë, mes azilkërkuesve ...

Lexo me teper »

Deportimi i “gylenistëve” në Turqi, Haradinaj: Do hiqja dorë nga qeverisja

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj në një intervistë për mediat është shprehur se ka qenë  i gatshëm të hiqte dorë nga qeverisja për shkak të deportimit të gjashtë gylenistëve për në Turqi. Në Rubikon të KTV-së, Haradinaj ka thënë se ky incident e bëri Kosovën të dukej si marionetë e Turqisë. Haradinaj me këtë rast kishte marrë kritika të mëdha ...

Lexo me teper »

“Rebelët” e Vetëvendosjes po krijojnë parti të re

Të larguarit nga “Vetëvendosja” po përgatitien për  të krijuar një arti të re.  Ende nuk kanë vendosur emrin e partisë së tyre të re, për të cilën raportohet se mund të quhet Partia Social-demokrate, por grupi i Deputetëve të Pavarur, dikur pjesë e Vetëvendosjes, paraqitën për mediat dhe publikun deklaratën e parimeve të saj. Visar Ymeri  ka deklaruar se kjo ...

Lexo me teper »