Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

FMN-Greqisë: Përfundo reformat ndryshe prit rreziqet

Fondi Monetar Ndërkombëtar bëri të ditur se Greqia duhet të vazhdojë me reformat e papërfunduara, që të ul rreziqet ndaj rimëkëmbjes ekonomike. Nën kushtet e përfundimit të ndihmave financiare të Greqisë 7 muaj më parë, Fondi dhe huadhënësit e Eurozonës,  do vazhdojnë të monitorojnë vendin në arritjen e objektivave ekonomike. FMN pret që ekonomia greke të rritet me 2.4% këtë ...

Lexo me teper »

Haradinaj thirrje ndërkombëtarëve: Ndalni presionet ndaj Kosovës

Kryeministri Ramush Haradinaj iu ka bërë thirrje përfaqësuesve ndërkombëtar që të ndalojnë presionet ndaj tij për heqjen e taskes ndaj produkteve serbe dhe boshnjake.  Sipas Haradinajt, është Beogradi që po bllokon vazhdimin e dialogut dhe jo Prishtina me taksën ndaj produkteve serbe. Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj vazhdon të mos heq dorë nga qëndrimi i tij për taksën ndonëse e pranoi ...

Lexo me teper »

Kosova prezanton lojtarët e grumbulluar për Euro 2020

Kombëtarja e Kosovës do nisë fushatën eliminatore për Evropianin 2020. Ndeshjet e para për kombëtaren e drejtuar nga trajneri Challandes janë ato ndaj Danimarkës dhe Bullgarisë. Tekniku zviceran ka publikuar emrat e 24 lojtarëve që ka thirrur për këto 2 ndeshje të rëndësishme. Ekipi i Kosovës ka bërë paraqitje mjaft të mira në Ligën e Kombeve dhe shpreson që edhe ...

Lexo me teper »

Ivanov nuk dekreton ligjet me emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut”

Presidenti maqedonas Gjorge Ivanov, ka refuzuar të dekretojë 11 ligje që janë miratuar me emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut”. Ligjet të cilat Inavov ka refuzuar të dekretojë, kanë lidhje me ekonominë, marrëveshje për bashkëpunim mes shteteve, marrëveshje për shërbimet e sigurisë, për shërbime në armatë, ligjin për komunikime elektronike, për qasje të lirë në informacionet e karakterit publik e ...

Lexo me teper »

Ekipi Negociator drejt Brukselit, Haradinaj takim me dyer të mbyllura me këshilltarët e Merkelit

Teksa treshja Ahmeti-Limaj-Shala, kanë udhëtuar drejt Brukselit për t’u takuar me shefen e Politikës së Jashtme të BE-së, Mogherini, me ftesë të kësaj të fundit, kryeministri i Kosovës, Haradinaj, po zhvillon një takim me dyer të mbyllura me këshilltarët politikë të kancelares gjermane, Merkel. Shpend Ahmeti dhe Fatmir Limaj janë kryetarë të Ekipit Negociator të Kosovës në dialogun me Serbinë ...

Lexo me teper »

Këshilli i Evropës njeh zyrtarisht Maqedoninë e Veriut

Pra flamuri maqedonas është vendosur përpara Pallatit të Evropës në Strasburg, midis flamujve të Holandës dhe Norvegjisë. Ndryshimi i emrit është bërë edhe në faqen e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, delegacioni i Kuvendit është përfaqësuar si delegacion i Republikës së Maqedonisë Veriore. Por në hartën në të cilën ndodhet vendet anëtare të Këshillit të Evropës dhe kryeqendrat e ...

Lexo me teper »

Haradinaj: Marrëdhëniet me Serbinë do zgjidhen, Kosova së shpejti në OKB

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka folur më marrëdhëniet e vendit me Serbinë. I pranishëm në shënimin e dhjetëvjetorit të Partisë së Re Demokratike, të komunitetit boshnjak nga Prizreni, Haradinaj u shpreh se shumë shpejt problemet me Serbinë do të zgjidhen. “Unë besoj se vështirësitë që kemi në raport me Serbinë, shumë shpejtë do të zgjidhen dhe do të kemi ...

Lexo me teper »

Merret vendimi për minierën e Trepçës në Kosovë

Miniera e Trepçës në Kosovë regjistruar në Agjencinë e Regjistrimit të Bizneseve Kosovare (ARBK) si Shoqëri Aksionere. Lajmi është dhënë nga ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka i cili ka thënë se tashmë edhe zyrtarisht punëtorët e “Trepçës” janë bërë pronarë të kësaj ndërmarrje. Ai e cilëson këtë si një ngjarje historike nëpërmjet një statusi në “Facebook”. “Moment historik! Trepça ...

Lexo me teper »

Dënohet me 3.2 vjet burg në Maqedoni, Menduh Thaçi

Në Gjykatën Penale në Shkup, sot është shpallur aktgjykimi për rastin rastin “Titanik 2”. Për 6 persona, janë parashtruar 19 vjet e 8 muaj, transmeton Portalb.mk. Ish-drejtori i Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim (DSK), Sasho Mijallkov është dënuar me 3 vjet Lideri i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH), Menduh Thaçi me 3 vjet e 2 muaj. Ish anëtarët e Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KSHZ): Bedredin Ibraimi me 4 vjet e 6 ...

Lexo me teper »

Përleshje mes të burgosurve në Greqi, një i vdekur dhe 7 të plagosur

Një i vdekur dhe shtatë të plagosur është bilanci i një grindjeje  të një  grupi te burgosurish në burgun e Korydallos në Greqi. Sipas mediave greke përplasja ndodhi në mes shqiptarëve, grekëve, gjeorgjianëve dhe  të burgosurve armene. Megjithatë, kushtet në të cilat filloi konfrontimi ende nuk dihet.  Me ambulance u transportuan  ne spital 7 te plagosur,  njeri prej te cileve është ...

Lexo me teper »