Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Haradinaj i prerë: Taksa ndaj Serbisë do hiqet pas njohjes së Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se taksa 100% ndaj mallrave serbe do hiqet vetëm pasi të arrihet një marrëveshje me Beogradin zyrtar për njohjen e Kosovës. Kreu i qeverisë e bëri deklaratën pas mbledhjes së qeverisë së Kosovës ditën e sotme, në një konferencë për mediat në vend. Haradinaj theksoi gjithashtu se Komisioneri Evropian për Zgjerim, Johannes Hahn, ...

Lexo me teper »

Parlamenti grek miraton “Marrëveshjen e Prespës” për emrin e Maqedonisë

Ligjbërësit grekë kanë votuar pro ratifikimit të marrëveshjes shumë të diskutueshme në vend me Ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë (IRJM) duke zgjidhur një mosmarrëveshje për emrin që ka ndarë dy fqinjët për gati 30 vjet. Marrëveshja e ashtuquajtur e Prespës u miratua me 153 vota për dhe 146 kundër, raporton “Ekathimerini”. Kryetari i parlamentit, Nikos Voutsis, përshëndeti votimin si “historik”, duke ...

Lexo me teper »

Ish-ministrja Tahiri: Rama e Thaçi lojëra djallëzore me Cakajn për ndarjen e Kosovës

Ish-ministrja e Jashtme e  Kosovës dhe ish-kryenegociatorja e dialogut me Serbinë, Edita Tahiri, ka folur për ndryshimet e fundit lidhur me Ministrinë për Europën dhe Punët e Jashtme në Shqipëri. Ndërsa ishte e ftuar në “ABC News”, Tahiri tha se propozimi i Gent Cakajt nga kryeministri Edi Rama ishte djallëzore dhe në dëm të Kosovës.  “Kandidimi i këtij personi nga ...

Lexo me teper »

Përplasje dhe dhunë jashtë Parlamentit në Athinë për marrëveshjen e Prespës

Ka degjeneruar në akte dhune protesta e mbrëmjes jashtë parlamentit grek, në kohën që brenda ndërtesës vazhdonin debatet për miratimin e Marrëveshjes së Prespës. Një grup prej rreth 100 personash, hodhën gurë dhe fishekzjarre kundër forcave të policise, të cilat u përgjigjen me granata shpërthyese dhe gaz lotsjellës. Në vazhdim dhjetëra policë zbritën në sheshin Sindagma dhe duke përdorur shkopinjtë ...

Lexo me teper »

Përplasje në parlament grek, shtyhet për të premten votimi për marrëveshjen e Prespës

  Parlamenti Grek e shtyu për të premten votimin e marrëveshjes se Prespës që njeh vendin fqinj si Maqedonia e Veriut. Edhe në ditën e dytë debati vijoi i ashpër mes deputeteve, ku nuk munguan as përplasjet, apo akuzat për tradhti kombëtare. Deputet e opozitës konservatore akuzojnë qeverinë se ka shitur sovranitetin e vendit, ndërsa thonë se marrëveshja është shumë ...

Lexo me teper »

Merkel-Vuçiçit: Gjermania kundër ndryshimit të kufijve mes Serbisë e Kosovës

Ndryshimi i kufijve të Kosovës është i papranueshëm për Berlinin. Ky është mesazhi që kancelarja Merkel ia ka përsëritur presidentit serb, Aleksandar Vuçiç, në takimin e tyre të mbajtur të mërkurën, në Davos të Zvicrës, shkruan Koha.net. Sipas medias së lartpërmendur, takimi në Forumin Botëror Ekonomik të Davosit është shfrytëzuar nga kancelarja gjermane mes të tjerash për t’ia qartësuar presidentit ...

Lexo me teper »

Gjendet i vdekur në Kosovë, turku që kërkohej për laboratorin e drogës në Has

Njëri nga shtetasit turq që ishin në kërkim pasi akuzoheshin se kishin lidhje me laboratorin e heroinës që u zbulua në Has, është gjetur i vdekur në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë. Nejdet Cesuroglu është gjetur i vdekur në një banesë në Prishtinë në datën 2 dhjetor 2018 dhe ishte në kërkim pas një vendimi të Prokurorisë së Krimeve të Rënda. ...

Lexo me teper »

Vetëvendosje kërkon nga qeveria të mos tërhiqet nga taksa ndaj Serbisë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti është shprehur se taksa ndaj produkteve serbe nuk duhet të hiqet.  Edhe pse gjuha e SHBA-së dhe Evropës ka qenë e “ashpër” ndaj Kosovës, Kurti ka dalë hapur në mbështetje  të kryeministrit Ramush Haradinaj teksa shton se qeveria e Kosovës nuk duhet të lëshojë aspak terren. Lideri i Vetëvendosjes ka nënvizuar faktin se vendi ...

Lexo me teper »

Merkel takon Vuçiç, marrëveshja me Kosovën në qendër të bisedimeve

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, është takuar sot në Davos, Zvicër, gjatë Forumit Ekonomik Botëror, me kancelaren gjermane, Angela Merkel. Ai pas takimit është shprehur se duhet të gjendet një kompromis për Kosovën. “Kompromisi është diçka që çon në rezultate të mira dhe se njerëzit duhet të përpiqen të bënë kompromis, të mos i poshtërojnë dhe të shkatërrojnë kundërshtarët e tyre”, ...

Lexo me teper »

Akuza për drogë, prostitucion dhe armëmbajtje pa leje, arrestohet shqiptari në Itali

Një shqiptar 36-vjeçar është arrestuar sot në Itali nën akuzën e shitjes së lëndëve narkotike, posedimit të armëve të zjarrit dhe për shfrytëzim prostitucioni. Sipas mediave italiane, shqiptari i arrestuar është Kostandin Zama. Ai u arrestua nga karabinierët në zonën e Puno-s. Shqiptari teksa ka pikasur policinë e cila po shkonte drejt shtëpisë ku jetonte, ka hedhur nga dritarja 20 ...

Lexo me teper »