Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Vuçiç: Serbia do nisë fushatën e ç’njohjeve nëse Kosova aplikon për anëtarësim në organizata ndërkombëtare

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç i është përgjigjur Kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, i cili tha se s’ka asnjë pauzë sa i përket anëtarësimit të shtetit kosovarë nëpër organizata ndërkombëtare. Ka thënë se do të vazhdojnë fushatën e ç’njohjeve për Kosovën e ndaluar me kërkesë të Amerikanëve që planifikonin t’i takonin palët në Washington më 27 qershor. “Iu premtoj se ...

Lexo me teper »

Përmbytje në Kroaci nga moti i keq, humb jetën një person

Stuhitë e mëdha që goditën pjesën më të madhe të Kroacisë dje në  mbrëmje bëri që zjarrfikësit t’u përgjigjen në thirrje të shumta, ndërkohë që u shënua edhe një viktimë.  Shirat e dendur me erëra të forta goditën zonën bregdetare veriore të Rijekës, Opatisë dhe Crikvenicas, si dhe ishujt e Kërkut dhe Cresit. Në qarkun e Zagrebit, zjarrfikësit iu përgjigjën 15 ...

Lexo me teper »

9 viktima dhe 137 infektime të reja lidhur me koronavirusin në Maqedoninë e Veriut

Nëntë viktima u shënuan nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut. Tre të vdekur janë regjistruar në Shkup, nga dy në Kumanovë dhe Gostivar, ndërsa nga një viktimë nga Shtipit dhe Struga. Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 137 të infektuar me koronavirus prej 1.542 testimeve të bëra. Më së shumti raste të reja ka në Shkup – ...

Lexo me teper »

82 raste të reja lidhur me Covid-19 në Malin e Zi gjatë 24 orëve të fundit

82 raste të reja të infektimit me COVID-19 janë shënuar sot në Mal të Zi. Sipas njoftimit, këto rezultate kanë dalë nga 561 mostra të marra në 24 orët e fundit. Ndërkaq nuk është raportuar për vdekje. Numri i përgjithshëm i vdekjeve të konfirmuara që nga fillimi i qershorit është 34. Numri i përgjithshëm i rasteve aktive me COVID-19 në ...

Lexo me teper »

Sistemi shëndetësor në Kosovë drejt kolapsit, Hoti: Vetëm 130 shtretër të lirë

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, ka dhënë detaje rreth numrit të personave të cilët janë shtrirë në QKUK e spitalet tjera rajonale e që janë të prekur me Covid-19. Hoti theksoi se kapacitetet spitalore janë duke u shterur. Tha se rreth 570 kosovarë janë të shtrirë në QKUK e spitale rajonale. Ndërkohë që shteti, sipas Hotit, ka në disposicion 700 ...

Lexo me teper »

5 viktima dhe 237 raste të reja në Kosovë lidhur me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë shënuar edhe 237 raste të reja pozitive me Covid-19. Kjo u bë e ditur përmes raportit ditor të Ministrisë së Shëndetësisë të Kosovës. Ndërkohë 5 persona llogariten si të vdekur brenda 24 orëve të fundit si pasojë e Covid-19. Megjithëkëtë, 139 persona të tjerë janë shëruar nga koronavirusi. Ndërkaq janë testuar ...

Lexo me teper »

Osmani replikon me Hotin: Diskutime për ndryshim kufijsh ka pasur, s’mund të na e mohoni

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Osmani, ka replikuar me kryeministrin Hoti lidhur me diskutimet për ndryshimin e kufijve. Ajo tha se diskutimet për kufijtë ishin bërë prej dy vitesh dhe ai nuk mund të hiqej sikur ato s’kanë ekzistuar kurrë. Në fund të seancës plenare, Osmani i tha kreut të qeverisë se kishte shkelur Kushtetutën me emërimin e Skënder Hysenit ...

Lexo me teper »

Kosova regjistron një nga ditët më të këqija, humbin jetën 6 persona lidhur me Covid-19

Kosova ka regjistruar një nga ditët më të këqija për sa u përket viktimave lidhur me Covid-19. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, në 24 orët e fundit në vend kanë humbur jetën 6 persona duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në 164. Po kështu në 494 testime të kryera në 24 orët e fundit janë gjetur 213 ...

Lexo me teper »

Mali i Zi miraton paketën 1.2 miliardë euro për rimëkëmbjen ekonomike

Qeveria e Malit të Zi ka miratuar një paketë prej 1.2 miliardë euro për të mbështetur qytetarët dhe ekonominë në zbutjen e efekteve të pandemisë së koronavirusit. Kryeministri malazez, Dushko Markoviç, në një konferencë për media tha se masat ekonomike ndahen në afatshkurtra dhe afatgjata. Masat afatshkurtra përfshijnë mbështetjen për sektorin e turizmit, bujqësinë dhe peshkimin, pastaj mbështetje të konkurrencës ...

Lexo me teper »

Reeker: SHBA-të në bisedime me BE-në për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë

Ushtruesi i detyrës së ndihmëssekretarit amerikan të Shtetit për Evropën dhe Euro-Azinë, Philip Reeker, ka thënë se SHBA-ja do t’i vazhdojë bisedimet me Bashkimin Evropian dhe palët tjera të interesuara për dialogun Kosovë-Serbi. Zyrtari i lartë amerikan i bëri komentet gjatë një tele-konference për gazetarë, pikërisht në ditën kur në Bruksel janë takuar delegacionet e Kosovës dhe Serbisë. Në pyetjen ...

Lexo me teper »