Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Pas incidentit, Gjuriç kërkon leje për të hyrë në ministrinë e Jashtme në Kosovë

Pas trazirave në veri të Mitrovicës është njoftuar, se gjatë ditës së sotme shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç, do të vizitojë ditën e sotme Kosovën. Mësohet, se Gjuriç ka kërkuar leje për të hyrë brenda territorit në ministrinë e Jashtme. Bashkë me të do të jetë edhe sekretari i përgjithshëm i Presidencës së Serbisë, ...

Lexo me teper »

Prishtina e pakënaqur me raport-progresin nga Komisioni Evropian

Udhëheqësit e institucioneve të Kosovës thonë se Kosova ka nevojë të ketë qartësi në rrugën e saj të integrimit evropian dhe të trajtohet në mënyrë të njëjtë sikurse vendet e rajonit. Ky konstatim vjen pas publikimit të raportit të Komisionit Evropian, pjesa për Kosovën, e cila për dallim nga vendet e tjera të rajonit duhet të presë. Presidenti i Kosovës, Hashim ...

Lexo me teper »

Haradinaj: Së shpejti konfirmimi i lajmit për liberalizimin e vizave

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se platformën e votuar sot në Qeverinë e Kosovës për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë do ta dorëzojë në Kuvendin e Kosovës. Haradinaj ka theksuar se dialogu aktual në mes Prishtinës dhe Beogradit është konsumuar dhe tashmë sipas tij, do të insistohet në dialogun final. “Presim që Kuvendi ta kalojë dhe të kemi ...

Lexo me teper »

Zhbllokohen bisedimet për emrin, Ministrat e Jashtëm takohen javës tjetër në Vienë

Pas një intervali të shkurtër sfumimi, përpjekjet për të zgjidhur mosmarrëveshjen e emrit midis Greqisë dhe ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë (FYROM) do të rifillojnë të mërkurën më 25 prill, kur ministrat e jashtëm do të mbajnë bisedime në Vienë. Nikos Kotzias dhe Nikola Dimitrov do të takohen gjithashtu me ndërmjetësin e Kombeve të Bashkuara, Methju Nimetz, i cili thuhet ...

Lexo me teper »

Daçiq: Kosova nuk do të mbijetojë si shtet por do të ribashkohet me Shqipërinë

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se Serbia dëshiron që të arrijë kompromis me Kosovën, por që kjo sipas tij nuk do të mund të përdorej në tregtinë e jashtme si kusht për t’iu bashkuar Bashkimit Evropian. Gjatë konferencës “Trajnimi i liderëve politikë”, Daçiq ka thënë se dialogu me Prishtinën po zhvillohet për të arritur marrëveshje, pasi ...

Lexo me teper »

Lëvizja 5-Yjet ultimatum Ligës së djathtë për krijimin e qeverisë

Lëvizja anti-sistem, 5-Yjet, e sfidoi të mërkurën Ligën e së djathtës ekstreme për të braktisur aleatët e saj zgjedhor deri në fund të kësaj jave dhe të formonte një qeveri të përbashkët, pasi bisedimet për t’i dhënë fund bllokimit paszistues të Italisë ngecën. Thirrja e liderit të 5-Ujeve Luigi Di Maio erdhi pasi presidenti Sergio Mattarella i kërkoi kreut të ...

Lexo me teper »

Delegacioni kroat ndërpret vizitën në Serbi, shkak Shesheli

Një delegacion i Parlamentit të Kroacisë ndërpreu vizitën në Beograd, pasi politikani nacionalist serb, Vojisllav Sheshel, i dënuar së fundmi për krime lufte nga një gjykatë e Kombeve të Bashkuara, e përdhosi flamurin kroat dhe ofendoi vizitorët. “Në hyrje të Parlamentit të Serbisë, Sheshel e përdhosi flamurin kroat dhe pastaj i ofendoi anëtarët e delegacionit të Kroacisë”, thuhet në deklaratën ...

Lexo me teper »

Vuçic: Serbia duhet të presë edhe tre muaj për Asosacionin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se vendi i tij do t’i duhet të presë edhe tre muaj e gjysmë për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë – por ka theksuar se do të ankohet për këtë. Vuçiq ka deklaruar për RTS se do të bisedojë me përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian për Punë ...

Lexo me teper »

Maqedonia nuk do t’i bashkohet NATO-s në qershor, Kotzias shpjegon pse

Ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias ka shpjeguar se Maqedonia nuk do të mund t’i bashkohet NATO-s këtë qershor. Kotzias tha se pengesë për fqinjët është zgjidhja e çështjes së emrit pasi procedurat e kërkuara brenda vendit e shtyjnë afatin kohor të marrëveshjes disa muaj më vonë. “Ata duan të bëjnë një referendum. Referendumi kërkon më shumë se dy muaj. ...

Lexo me teper »

Mogherini në Maqedoni: Festoni pak dhe kthejuni punës!

Në Maqedoni, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Sigurisë, Federica Mogherini ka deklaruar se  ky shtet e  meriton rekomandimin  nga KE për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE. “Jeni kthyer prapa në shtegun e duhur. Mund të festoni dhe pastaj t’i ktheheni punëve. Kjo është nje arritje jo vetëm për qeverinë, por për të gjithë ...

Lexo me teper »