Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Haradinaj e thotë qartë: Në Bruksel s’mund të diskutohet shkëmbimi i territoreve

Kryeministri i Kosovës, Haradinaj, ka dhënë një deklaratë për mediat ku ka ripërsëritur se në bisedimet me Serbinë në Brukel nuk duhet të diskutohet për shkëmbim territoresh. Kreu i qeverisë i bëri deklaratat e mësipërme pas takimit me presidentin Thaçin, Kreun e Kuvendit, Veseli dhe zv/kryeministrat Limaj, Pacolli e Gashi, raporton Lajmi.net. Shefi i ekzekutivit ka deklaruar se në procesin ...

Lexo me teper »

Merret vendimi, liberalizohen vizat për shtetasit e Kosovës

Komiteti për të Liritë Qytetare, Drejtësi, dhe Çështje të Brendshme në Parlamentin Evropian voton pro liberalizimit të vizave për shtetasit e Kosovës. Pas miratimit nga komiteti, çështja do i kalojë Parlamentit Evropian për Këshilli për Marrëveshje nder-institucionale për Liberalizim, që do vendosë përfundimisht. 30 vende votuan pro, 10 kundër ndërsa 2 vende abstenuan.

Lexo me teper »

Thaçi: Integriteti territorial i Kosovës garantohet nga kushtetuta dhe jo nga deklaratat emocionale

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kritikoi të mërkurën opozitën për shkak të qëndrimit të saj kundërshtues ndaj ideve të tij për “korrigjimin e kufirit” si rrugë për arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë. Në një postim në facebook, ai shkroi se që nga shpallja e pavarësisë dhe deri më sot, Kosova asnjëherë nuk ka pasur ...

Lexo me teper »

Vuçiç: Serbia mund edhe të mos fitojë asgjë nga bisedimet me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka thënë se do të donte që problemi i Kosovës të zgjidhej “njëherë e përgjithmonë”, por ka konstatuar se zgjidhja është larg dhe se sipas parashikimit të tij, Beogradi nuk do të fitojë asgjë në bisedimet me Prishtinën. “Nëse nuk na japin asgjë, çfarë të bëjmë… Unë, nëse guxoj të parashikoj – kështu edhe do ...

Lexo me teper »

Haradinaj mesazh Thaçit: Marrëveshja me Serbinë, jo ndryshim kufijsh

Kryeministri i Kosovës, Haradinaj, ka deklaruar se marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë nuk mund të përfshijë ndryshimin e kufijve mes dy vendeve. Kreu i qeverisë së Kosovës i ka bërë deklaratat pas takimit me ambasadorin amerikan në Prishtinë, Greg Delawie, raporton Zëri. Sipas shefit të ekzekutivit, të gjithë bashkë duhet të bien dakord për dialog me Serbinë, por kjo nuk ...

Lexo me teper »

Tensionohen raportet me Greqinë, Turqia planifikon ndërtimin e një baze detare në Qipro

Turqia ka në plan të ndërtojë një bazë detare në pjesën veriore të Qipros, raporton të martën gazeta “Yeni Safak”. Gazeta turke, që sipas grekes “Ekathimerini”, është e lidhur ngushtë me presidentin turk, Erdogan, tha se marina turke tashmë ka paraqitur një kërkesë në Ministrinë e Jashtme për të filluar procedurat për të gjetur një vend “të përshtatshëm” në ishull ...

Lexo me teper »

16 viktima nga “Ethet e Nilit Perëndimor” në Greqi

Gjashtëmbëdhjetë persona kanë vdekur si rezultat i rënies në kontak me “Ethet e Nilit Perëndimor” në Greqi nga një total prej 133 rastesh të raportuara, tha një zyrtar i Qendrës për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (KEELPNO) të mërkurën. “Fatkeqësisht, përhapja e virusit është mjaft e gjerë dhe incidentet janë zbuluar në shumë komuna, kryesisht në Attica dhe Maqedoninë Qendrore”, ...

Lexo me teper »

Sulmoi ministrin grek në vitin 2013, ndalohet pas 5 vitesh kërkim shqiptari

Është ndaluar shqiptari që sulmoi ministrin grek të Mbrojtjes, Panos Kammenos, në vitin 2013. Sulmi ndaj Kamenos, asokohe kreu i partisë “Grekët e Pavarur”, ndodhi gjatë një marshimi në kujtim të një viktime nga partia “Agimi i Artë” në Keratsini. Shqiptari sulmoi Kamenos dhe më pas u largua me shpejtësi. Policia greke ka identifikuar shqiptarin pas vitesh dhe e ka ndaluar ...

Lexo me teper »

Opozita në Kosovë thërret seancë të jashtëzakonshme, kundërshton Thaçin për korrigjimin e kufijve

Partitë opozitare në Kosovë kanë siguruar 40 firma për të thirrur një seancë tgë jashtëzakonshme kundër korrigjimit të kufijve me Serbinë. Seanca është parashikuar të mbahet në datën 4 shtator, raporton Zëri.info. Firmat janë mbledhur nga LDK-ja, Lëvizja Vetëvendosje dhe PSD-ja, parti të cilat kundërshtojnë propozimin e presidentit Thaçi për korrigjim të kufijve.

Lexo me teper »

Shpërthen në flakë anija në Greqi, evakuohen mbi 1 mijë personat që ndodheshin në bord (FOTO/VIDEO)

Një zjarr ka shpërthyer në një anije pasagjerësh ndërsa po udhëtonte në Chania, ishullin grek të Kretës, duke e detyruar tragetin të kthehej pas në portin e Pireut pranë Athinës, me 1.016 njerëz në bord, shkruan express.co.uk. “Nuk pati raportime të menjëhershme për plagosje dhe situata nuk është shqetësuese”, tha një zyrtar i rojes bregdetare për ‘Reuters’. Mësohet se zjarri ...

Lexo me teper »