Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Ish-aleati i kryeministrit grek, ironi me kreun e qeverisë pas protestave në Athinë

Në përgjigje të deklaratës së kryeministrit grek, Alexis Tsipras, rreth ekstremistëve që qëndrojnë pas përleshjeve të së dielës gjatë protestës kundër marrëveshjes së Prespes, si kreu i opozitës ashtu edhe ish-aleati i dërguan kreut të qeverisë në detyrë një mesazh në rrjetet sociale. Kreu i Demokracisë së Re, Kyriakos Mitsotakis, shkroi: “Sot, populli grek foli dhe ne duhet të dëgjojmë ...

Lexo me teper »

Haradinaj ofertë mësuesve për të ndërprerë grevën

Kryeministri i Kosovës, Haradinaj, ka mbajtur një konferencë për mediat për të sqaruar gjithçka ka bërë qeveria e drejtuar prej tij lidhur me arsimtarët, të cilët kanë disa ditë që janë në grevë të përgjithshme. Haradinaj tha se qeveria i ka bërë ofertë SBASHK-ut për të ndërprerë grevën duke u ofruar rritjen e pagave mësimdhënësve. Ai ka thënë se është ...

Lexo me teper »

Përleshje mes policisë dhe qytetarëve, rrethohet parlamenti grek (VIDEO)

Në Athinë kanë filluar protestat para parlamentit në lidhje me emrin e Maqedonisë. Mijëra qytetarë janë ngritur në protestë para parlamentit pasi nuk janë dakort me emrin “Maqedoni Veriore”, kjo tashmë e votuar edhe nga parlamenti maqedonas pak ditë më parë. Në sheshin “Sintagma” para Kuvendit grek kundër marrëveshjes së Prespës nën moton “Maqedoni do të thotë Greqi”, qytetarët kërkojnë ...

Lexo me teper »

“Maqedoni do të thotë Greqi”, mijëra qytetarë në protestë para parlamentit grek (VIDEO)

Në Athinë kanë filluar protestat para parlamentit në lidhje me emrin e Maqedonisë. Mijëra qytetarë janë ngritur në protestë para parlamentit pasi nuk janë dakort me emrin “Maqedoni Veriore”, kjo tashmë e votuar edhe nga parlamenti maqedonas pak ditë më parë. Në sheshin “Sintagma” para Kuvendit grek kundër marrëveshjes së Prespës nën moton “Maqedoni do të thotë Greqi”, qytetarët kërkojnë ...

Lexo me teper »

Tsipras kërkon miratimin e marrëveshjes së Prespës, e depoziton në parlament

Zhvillimet politike në Greqi ndodhen në pikën më kulmore të tyre, pasi marrëveshja e Prespës është çuar në parlamentin grek mesditën e së shtunës për t’iu nënshtruar proceseve përkatëse deri në miratimin e saj në fundjavë. Kryeministri grek Aleksis Tsipras ka siguruar opozitën e konservatorëve se do të jetë i hapur dhe i duruar në gjithë proceset parlamentare që do ...

Lexo me teper »

Bosnja kërkon bisedime për heqjen e taksës nga Kosova

Udhëheqësit e shtetit që nuk e njohin Republikën e Kosovës po i kërkojnë Prishtinës t’ua heqë taksën ndaj produkteve boshnjake përmes bisedimeve. Kërkesa e Bosnjë e Hercegovinës është drejtuar Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë së Kosovës. Bosnja dhe Hercegovina dëshiron të negociojë me zyrtarët kosovarë rreth taksës që Qeveria i ka vënë produkteve serbe dhe boshnjake. Kosova do t’i përgjigjet ...

Lexo me teper »

“Interesat strategjikë me SHBA-në nuk mund të cenohen nga tekat e liderëve”

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur për raportet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës si dhe faktin se çfarë do të sillte në rastet kur cenohen marrëdhëniet. Përmes një postimi në ‘Facebook’ Thaçi tha se në rast të cenimit të raporteve me SHBA, cenohej edhe shteti i Kosovës. Sipas Thaçit, tekat personale të liderëve shtetërorë nuk guxojnë të lëndojnë ...

Lexo me teper »

Ndalohet përdorimi i motorëve të borës në Brezovicë

Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës ka kërkuar që gjatë fundjavës, prej orës 9:00 deri në orën 16:00, të ndalohet përdorimi i motorëve të borës në pistën e skijimit. Kjo ndalesë është bërë pas kërkesave të shumta nga vizitorët që këto ditë dimri po kalojnë pushimet e tyre në Qendrën Turistike në Brezovicë, shkruan gazeta Ekspress. Sipas AMMK-së, kjo ...

Lexo me teper »

Marrëveshja e Prespës javën e ardhshme shkon në Parlamentin grek

Marrëveshja e Prespës vazhdon të jetë tema kryesore në Greqi. Kryetari i Kuvendit, Nikos Vucis, pas mbledhjes së partisë në pushtet SYRIZA, deklaroi se deri në fund të javës së ardhshme marrëveshja do të miratohet nga ligjvënësit grek. Edhe pse opozita greke ka kërkuar që pushteti të mos shpejtojë ratifikimin, është në dorën e kryetarit dhe nënkryetarit të Kuvendit që ...

Lexo me teper »

Një tjetër vend tërheq njohjen e Kosovës si shtet

Republika e Palauit ka tërhequr njohjen që ia kishte bërë shtetit të Kosovës 9 vjet më parë. Klan Kosova njofton  se njohja është tërhequr pas një presioni të madh të diplomacisë serbe, i përkrahur nga Rusia. Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq ka deklaruar sot në një televizion të Beogradit se Serbia ka arritur sukses, duke bindur kështu një ...

Lexo me teper »