Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

Goditet grupi mafioz në Itali, 8 arrestime

Goditet klani mafioz në Itali. Policia e Katanias ka arrestuar sot 8 persona, të cilët akuzohet se janë pjesë e klanit mafioz Cappello-Bonaçorsi. Sipas mediave italiane, në këtë operacion kanë marrë pjesë rreth 50 karabinierë. Mendohet se grupi kriminal vepronte në Etna, Palermo dhe Sirakuzë, kryesisht me trafikim të qenieve njerëzore, si dhe me trafik droge. Deri më tani nuk ...

Lexo me teper »

The Economist: 3 pikat pse ideja Thaçi-Vuçiç për shkëmbimin e territoreve nuk do ndodhë

Në muajin gusht, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, dhe ai i Kosovës, Hashim Thaçi, njoftuan në një konferencë në Alpabah, Austri, se do të shqyrtonin ndryshime të kufijve, si pjesë e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, kusht për anëtarësimin e tyre në Bashkimin Evropian, përcjell Gazeta Express. Një ndryshim kufijsh mes Kosovës e Serbisë prej kohësh hidhej poshtë ...

Lexo me teper »

Kryemadhi pret Menduh Thaçin: Roli i faktorit politik shqiptar, shumë i rëndësishëm për stabilitetin dhe integrimin e Maqedonisë

Kryetarja e LSI-së, Kryemadhi ka pritur sot Kryetarin e PDSH-së në Maqedoni, Menduh Thaçi. Gjatë bisedës u trajtuan çështje të zhvillimeve politike ne të dy vendet dhe forcimi i bashkëpunimit midis dy partive në veçanti dhe faktorit shqiptar në tërësi. Thaçi informoi Kryetaren e LSI-së për zhvillimet politike në Maqedoni, në mënyrë të veçantë për përgatitjet për Referendumin, duke evidentuar ...

Lexo me teper »

Ministri grek i mbrojtjes do votojë kundër marrëveshjes së emrit me Maqedoninë, kërcënon me largim nga koalicioni

Kreu u partisë nacionaliste Grekët e Pavarur dhe njëherësh Ministri i Mbrojtjes Panos Kammenos përsëriti të hënën pretendimet se partia e tij (ANEL) nuk do të votojë për ratifikimin e marrëveshjes së emrit me Ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë. “Marrëveshja nuk do të ratifikohet. Ne partnerët e qeverisë do të bëjmë gjithçka në fuqinë tonë në mënyrë që ajo të mos ...

Lexo me teper »

“Vetëm një  idiot si Thaçi mund ta shpëtojë një shovinist si Vuçiç”- Kurti

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i ka bërë një analizë fjalimit të Aleksander Vuçiç, President i Serbisë, një javë pasi vizitoi Kosovën, duke konstatuar se shefi i shtetit serb vajtoi në Kosovë. Ka thënë se situata bëhet e rrezikshme kur njeri i fuqishëm si Vuçiçi vajton. Krejt fjalimin e Presidentit të Serbisë e ka krahasuar me dy fjalimet e ...

Lexo me teper »

Vuçiç: Me Kosovën do arrijmë një marrëveshje gjithëpërfshirëse

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç tha sot se Serbia nuk do të pajtohet me një marrëveshje me Kosovën, përveç se nëse kjo nuk përfshin një pako gjithëpërfshirëse. “Nuk jam optimist sa i përket marrëveshjes. Nëse mendoni se marrëveshja është e mundur pa një pako gjithëpërfshirëse, pa ndihmë ekonomike shtesë për Serbinë, një rritje më të shpejtë dramatike në çdo aspekt ...

Lexo me teper »

Basha nis vizitën në Maqedoni

Kreu i PD-së, Basha, ka nisur një vizitë në Maqedoni. Atje pritet të takohet me faktorin politik shqiptar ku tema kryesore  e diskutimeve pritet të jetë referendumi për marrëveshjen e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë. Në datën 30 shtator, në vendin fqinj mbahet referendumi ku do vendoset nëse marrëveshja me Greqinë do hyjë në fuqi apo do rrëzohet. Miratimi i ...

Lexo me teper »

Vuçiç emëron shefin e ri të ushtrisë serbe, një ushtarak i lindur në Kosovë

Shefi i Shtabit të forcave të Armatosura serbe, do të jetë një ushtarak i lindur në Kosovë. Lajmin e dha presidenti Aleksandar Vuçiç, i cili përpos lajmërimit që Ljubisha Dikoviç nuk do të shërbejë më si shef i shtabit të forcave të armatosura serbe, zbuloi kur do të ishte shefi i ri. Ai është gjenerali Milan Mojsiloviç, një ushtarak i ...

Lexo me teper »

Si votuan dje shtetet e BE-së për vizat e Kosovës në Parlamentin Evropian (LISTA)

Një ditë më parë Parlamenti Europian votoi pro liberalizimit të vizave me Kosovën, që deri më sot është i vetmi vend në ballkanin Perëndimor, qytetarët të të cilit  nuk i lejohet lëvizja e lirë në zonën Shengen. Nga 628 vota, 420 anëtarë të Parlamentit Europian votuan pro, 186 kundër ndërsa 22 abstenuan. Gazeta Ekspress ka përgatitur gjithë listën e shteteve ...

Lexo me teper »

Parlamenti Evropian voton sot mbi liberalizimin e vizave për Kosovën

Parlamenti Evropian pritet të votojë sot mbi rekomandimin për liberalizimin e vizave për Kosovën. Lajmi është bërë i ditur përmes një njoftimi nga Komiteti për liritë Qytetare, Drejtësi dhe Çështje të Brendshme (LIBE) i Parlamentit Evropian. Gazeta Ekspress shkruan se pas këtij votimi, do të konfirmohet mandati për fillimin e bisedimeve me vendet anëtare të BE-së, në mënyrë që Kosovës ...

Lexo me teper »