Templates by BIGtheme NET

kosovë&rajon

17-vjeçarja niset nga Zvicra me autobus por nuk kthehet në shtëpi, babai i kërkon ndihmë policisë

Një vajzë adoleshente është nisur nga Zvicra ku kishte qëndruar për pak kohë për të shkuar në shtëpinë e saj në Tetovë, por nuk ka mbërritur në destinacion. 54-vjeçari F.A. nga fshati Neproshten i Tetovës, ka denoncuar rreth orës 14:00 të 11 shtatorit në polici, se më datë 09.09.2018, vajza e tij 17-vjeçare ishte nisur me autobus nga Zvicra për ...

Lexo me teper »

“Korrigjimi” i kufijve me Serbinë, opozita e Kosovës letër Mogherinit

Partitë opozitare të Kuvendit të Kosovës, LDK, VV, PSD dhe Alternativa, sot kanë dërguar letër tek Federica Mogherini. Kështu ka bërë të ditur Avdullah Hoti, Shef i Grupit Parlamentar të LDK-së në Kuvend. Hoti ka thënë se në këtë letër është sqaruar qëndrimin i tyre lidhur me zhvillimet e fundit në Kosovë, shkruan Lajmi. Gjithashtu aty është shprehur pakënaqësia e ...

Lexo me teper »

Bushati takim me Zaev, diskutohet referendumi dhe ligji i gjuhëve

Ministri i Jashtëm, Bushati është takuar me kryeministrin e Maqedonisë, Zaev, në një vizitë që po zhvillon në vendin fqinj. Bushati theksoi gjatë takimit se referendumi i 30 shtatorit që vulos marrëveshjen e emrit me Greqinë dhe çeljen e rrugës për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO është tejet i rëndësishëm dhe ftoi shqiptarët e Maqedonisë që të votojnë pro. “Është ...

Lexo me teper »

Liberalizimi i vizave për Kosovën, Parlamenti Evropian vendos nesër

Parlamenti Evropian do të votojë të enjten rekomandimin për liberalizimin e vizave për Kosovën, bënë të ditur përmes një njoftimi Komiteti për liritë qytetare, drejtësi dhe çështje të brendshme (LIBE) i Parlamentit Evropian.   Pas këtij votimi, do të konfirmohet mandati për fillimin e bisedimeve me vendet anëtare të BE-së, në mënyrë që Kosovës t’i liberalizohen vizat.   Bisedimet në ...

Lexo me teper »

Rritet bilanci i viktimave të zjarrit në Mati, ndahet nga jeta 26-vjeçarja që kurohej në spital

Ndryshon bilanci tragjik i viktimave të zjarrit në Mati të Greqisë. Mësohet se ka ndërruar jetë një 26-vjeçare që kurohej në spital prej një muaji e gjysmë. Gruaja 26-vjeçare po trajtohej në spitalin Evangelismos. Pas vdekjes së të resë, numri i viktimave nga zjarri në Mati shkon në 99. Ndërkohë, banorët e zonës së shkatërruar nga zjarri janë ankuar përmes ...

Lexo me teper »

A erdhi me Thaçin me urgjencë në Tiranë? Flet Haradinaj

Mbrëmjen e kaluar lajmi se kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj dhe presidenti Hashim Thaçi ishin nisur me urgjëncë drejt Tiranës, u vu në qarkullim nga mediet kosovare Këto media shkrunin se dy politikanët janë nisur me një ftesë urgjente të kryeministrit Edi Rama.  Mirëpo Haradinaj ka reaguar përmes llogarisë së tij zyrtare në Facebook, duke e hedhur poshtë këtë informacion. ...

Lexo me teper »

Abuzoi seksualisht me 17-vjeçaren, vetëdorëzohet në polici ish-deputeti në Kosovë

Akuzat për skandal seksual kanë detyrar ish-deputetin e Kuvendit të Kosovës Numan Baliq  të dorëzohet në polici.  Pas raportimit nga prindërit e të miturës 17-vjeçare, deputeti Numan Baliq, është dorëzuar në polici duke pranuar skandalin seksual. 60-vjeçari, i cili për një kohë të shkurtër ishte edhe zëvendës/ministër në qeverinë Haradinaj, ka abuzuar me 17-vjeçaren e komunitetit Boshnjak, Selma M. Baliq nuk është ...

Lexo me teper »

Kosova bën detyrën në “Fadil Vokrri” dhe blindon kreun e grupit

Kosova ka bërë atë që pritej në stadiumin “Fadil Vokrri” të Prishtinës duke mposthtur Ishujt Faroe me rezultatin 2-0. Pas barazimit ndaj Azerbajxhanit, kombëtarja e drejtuar nga zvicerani Challandes është në vendin e parë dhe duke pasur parasysh grupin ku bën pjesë ka mundësi të mira të ngjitet një ligë më lart. N deshjen e radhës Kosova e luan ndaj ...

Lexo me teper »

“S’ka marrëveshje me Kosovën, pa SHBA-të, Gjermaninë e Rusinë” – Vuçiç pas takimit me senatorin amerikan

Presidenti serb, Vuçiç, ka deklaruar se nuk ka marrëeshje me Kosovën pa mbështetjen e SHBA-së, Gjermanisë dhe Rusisë. Ai i ka bërë deklaratën e mësipërme pas takimit me  senatorin amerikan, Ron Johnson. “Dua të falënderoj presidentin Trump, zëvendëspresidentin Pens si dhe senatorin Johnson, i cili dëshiron t’i dëgjojë pikëpamjet e Serbisë dhe Beogradit. Ne nuk kemi përherë të njëjtat pikëpamje, ...

Lexo me teper »

“10 deri në 20 vjet për marrëveshjen Kosovë – Serbi”, BE reagon ndaj Vuçiç-it

Një deklaratë të fortë ka bërë kohët e fundit Maja Kocijancic, zëdhënëse e Përfaqësueses së Lartë të BE-së Federica Mogherini. Ajo është shprehur se mosarritja e marrëveshjes ndërmjet Kosovës e Serbisë, në vitin 2019, siç parashihet me strategjinë për Ballkanin Perëndimor, nuk përbën mossukses. “Pajtimi, normalizimi dhe marrëdhëniet ndërfqinjësore ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës mund të ndodhin nëse tejkalohen politikat e së ...

Lexo me teper »