Templates by BIGtheme NET

Ballina

Dritëhijet e kandidatit për rektor në Universitetin e Tiranës- Profili i Artan Hoxhës

Zgjedhjet për strukturat drejtuese në  Universitetin e Tiranës edhe këtë herë po shkaktojnë polemika të shumta, ndërsa profilet e kandidaturave të shpallura deri më tani në disa raste shoqërohen me dritëhije dhe debat publik ku nuk mbeten pa u përfshirë edhe partitë politike. Deri më tani emrat që kandidojnë për Rektor në Universitetin e Tiranës janë Artan Hoxha aktualisht dekan ...

Lexo me teper »

Këta janë tre kandidatët për rektor të Universitetit të Tiranës/ Profilet

Tre janë kandidatët për rektor në Universitetin e Tiranës, në zgjedhjet që do të mbahen më 30 korrik: njëri jurist, tjetra astro-fizikanteje dhe e fundit një ekonomiste. Ata janë: Artan Hoxha (nga Fakulteti i Drejtësisë), Mimoza Hafizi( nga Shkencat e Natyrës) dhe Kozeta Sevrani (nga Fakulteti Ekonomik). Përveç tre kandidatëve për rektorë, sipas kryetares së KIZ deri më tani janë ...

Lexo me teper »

Një tjetër mjek humb jetën nga Covid-19 në Spitalin Infektiv

Ministria e Shëndetësisë njofton këtë mëngjes, se ka ndërruar jetë një tjetër mjek si pasojë e Covid-19. Ai është doktor Hysni Shkjau, i cili edhe pse në moshën 69-vjeçare nuk e kishte ndërprerë punën dhe vijonte të shërbente si mjek familje në qendrën shëndetësore Qafë-Mali, në Bashkinë Fushë-Arrëz të Pukës. “Ministria e Shëndetësisë njofton me hidhërim të thellë ndarjen nga ...

Lexo me teper »

U tha JO listave të hapura për deputetët por Basha zyrtarizon strategjinë për të ftuar ish-eksponentët- Detajet

Kur duhet edhe më pak se një vit nga zgjedhjet e ardhshme parlamentare, Partia Demokratike ka ndezur motorët për të zhvilluar strategjitë e nevojshme të afrimit të sa më shumë njerëzve pranë vetes. Në zgjedhjet e kaluara pati një çarje në grupin parlamentar të demokratëve ku shumë figura qendrore dhe me poste në këtë parti debatuan dhe më pas u ...

Lexo me teper »

Bashkia e Tiranës: Transporti publik urban rifillon ditën e hënë

Bashkia e Tiranës njofton se transporti public do të rifillojë ditën e hënë. Përmes një njoftimi për mediat, bashkia e drejtuar nga Erion Veliaj, bën të ditur se është arritur dakordësia me Shoqatat e Transportit dhe urbanët për rifillimin e punës. “Sipas dakordësisë së arritur mes Kryetarit të Bashkisë Erion Veliaj dhe Shoqatës së Shoqërive të Transportit Publik Urban, ky ...

Lexo me teper »

Berisha i kthen “borxhin” Sejaminit, sqaron deklaratën për këshilltarët mizerabël

Rreth 3 vjet më parë ish-kryeministri Sali Berisha, i quajti mizerabël këshilltarët e Partisë Demokratike që ishin duke bashkëpunuar me kreun aktual të kësaj partie, Lulzim Bashën. Disa portale në vend asokohe raportuan se ky cilësim i Berishës kishte nën shënjestër ish-këshilltarin e Bashës, Neritan Sejaminin. Megjithatë thashethemnaja se Berisha e kishte fjalën për Sejaminin është sqaruar. Siç e ka ...

Lexo me teper »

Basha zbërthen “truqet” e tij të PR-it tek Arjan Çani

Ndërsa ishte i ftuar në emisionin “Zonë e Lirë” të gazetarit Arjan Çani, kryedemokrati Lulzim Basha foli për strategjitë e tij të promovimit. Ai ka treguar pse kohët e fundit ka ndryshuar stilin në veshje, ka zbuluar trukun e tij më të ri të PR-it dhe pranon se fiksimi për selfie-t mund të bëhet i rrezikshëm. Pse Basha ka ndryshuar ...

Lexo me teper »

Lulzim Basha: Ndryshim sistemi vetëm pas zgjedhjeve të ardhshme

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka deklaruar se është gati për ndryshim të sistemit zgjedhor, por jo në zgjedhjet e ardhshme. Ndërsa ishte i ftuar në emisionin “Zonë e Lirë” të Arjan Çanit, Basha tha se së pari duhen forcuar institucionet e Kontrollit, e më pas të diskutohet për ndryshim të sistemit zgjedhor.  “Koalicionet zgjedhore janë Kushtetutë për një ...

Lexo me teper »

5 gjëra që duhet të dini për kryeministrin e ri francez

Presidenti francez Emmanuel Macron emëroi sot Jean Castex si kryeministrin e ri dhe nëse nuk e keni dëgjuar më parë këtë emër, ju falet. Castex është kryebashkiaku konservator i një qyteti të vogël në jug të Francës, i cili ka bërë karrierë nën hijet e politikanëve me profil më të lartë. Ai kaloi në një rol më publik vetëm gjatë ...

Lexo me teper »