Templates by BIGtheme NET

Kryesore

Përplasja me Arta Markun për “Shullazin”, profili i Kryeprokurorit Olsian Çela

Olsian Çela ka qenë pjesë e 10 prokurorëve që u përplasen më ish-kryeprokuroren e Përgjithshme të Përkohshme, Arta Marku dhe të besuarën e saj te Krimet e Rënda, Donika Prela lidhur me dosjen Shullazi. Pas përplasjes, Marku e transferoi Çelën në Prokurorinë e Beratit, si masë ndëshkuese për kundërshtimin që ai dhe disa prokurorë të tjerë i bënë shortit për ...

Lexo me teper »

Zgjidhet Kryeprokurori i ri, Olsian Çela betohet në Kuvend

Olsian Çela është zgjedhur kryeprokurori i ri i Shqipërisë. Çela ka marrë 101 vota pro, 2 kundër e 10 abstenime. Kandidatja e dytë në garë, Prokuroria e Përgjithshme deri tani, Arta Marku, mori 11 vota pro, 78 abstenime dhe pjesa tjetër kundër ndërsa kandidatja Fatjona Memçaj mori 8 deputetë pro, 16 kundër dhe 87 abstenime. Vlen të theksohet se Arta ...

Lexo me teper »

Paralizohet Franca, qytetarët zbresin në rrugë kundër reformës së pensioneve

Një grevë mbarë kombëtare kundër reformës së pensioneve ka bllokuar plotësisht transportin në Francë. Fotografitë tregojnë mijëra punëtorë duke marshuar në atë që quhet si protesta më e madhe e këtij lloji që nga 1995. Marshimet masive të punëtorëve u thirrën me shpresën për të detyruar presidentin Macron të braktiste planet e tij për të rishikuar sistemin e pensioneve në ...

Lexo me teper »

Cilët janë 9 anëtarët e rinj të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi

Janë zgjedhur anëtarët e rinj të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Përveç presidentit Meta, në hedhjen e shortit në sallë ishin të pranishëm edhe kreu i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Ibrahimi, e ngarkuara me punë e Ambasadës Amerikane, Moses-Ones, Avokatja e Popullit, Ballanca si dhe juristë e gazetarë. Në përfundim të hedhjes së shortit, këshilltari ligjor i presidentit Meta ...

Lexo me teper »

Meta hedh sot shortin për anëtarët e rinj të KED-së

Sot hidhet shorti për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të ri të Emërimeve në Drejtësi. Zëdhënësi i Presidentit, Tedi Blushi ka njoftuar se hedhja e shortit do të bëhet rreth orës 12:00 të ditës së sotme dhe do të transmetohet drejtpërdrejt me qëllim që të ketë transparencë të plotë.  “Sot në ora 12:00 në Institucionin e Presidentit të Republikës hidhet ...

Lexo me teper »

Gjermania dëbon diplomatët rusë pas vrasjes në Berlin

Prokurorët gjermanë thanë se provat sugjerojnë se Rusia ose Çeçenia mund të kenë porositur vrasjen e një burri gjeorgjian në Berlin. Dy diplomatë rusë janë dëbuar, ndërsa qeveria gjermane po diskuton hapat e mëtejshëm. Prokurorët federalë gjermanë njoftuan të mërkurën se po marrin përsipër hetimet mbi vrasjen e një azilkërkuesi gjeorgjian në Berlin, duke konfirmuar raportet e mëparshme. Ndërsa Prokurori ...

Lexo me teper »

“Qeverisë e Samir Manes s‘u intereson e vërteta” – OP denoncon shoqërimin në polici të kreut të sindikatës e aktivistit

Policia e Bulqizës ka shoqëruar kreun e sindikatës së minatorëve të Bulqizës, Elton Debreshi dhe aktivistin e Organizatës Politike, Xhuljano Bregasi. Policia e Bulqizës ka shoqëruar kreun e sindikatës së minatorëve të Bulqizës, Elton Debreshi dhe aktivistin e Organizatës Politike, Xhuljano Bregasi. Në denoncimin e Organizatës Politike në Facebok theksohet se se policisë dhe oligarkut Samir Mane s’u intereson e ...

Lexo me teper »

EUROPOL: Shqipëria vijon të mbetet një burim kryesor i kanabisit të kapur në BE

Shqipëria ka qenë për disa vite me radhë prodhuesi më i madh i kanabisit jashtë Bashkimit Europian i destinuar për tregun europian, thotë raporti i EUROPOL-it për vitin 2019. Raporti për vitin 2019 vlerëson se pavarësisht uljes së vendeve të kultivimit, sërish drejt BE-së ka pasur dërgesa me kanabis ç’ka sipas agjencisë do të thotë se rezervat ruhen ende në ...

Lexo me teper »

Drejtoria e Doganave jashtë funksionit pas tërmetit, evakuohen punonjësit (FOTO)

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave duket se nuk i ka shpëtuar dëmtimit nga tërmeti i fuqishëm i 26 nëntorit. Përmes një njoftimi, ministria e Financave njofton se në godinën e Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave, janë konstatuar dëmtime të rënda strukturore. Godina është shpallur jashtëfunksionit nga inspektorët e Institutit të Ndërtimit dhe stafi është evakuuar në godina të tjera.  “Nga ...

Lexo me teper »

Punonjësi i Bashkisë: Katër anët e traut të pallatit janë çarë, Leshaj: Mos përhapni panik, nuk i është thyer asnjë xham (Video)

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka qenë i pranishëm në Lezhë ku është përfshirë në një debat me një punonjës në Bashki Nik Leka, për një pallat i cili është dëmtuar në këtë qytet. Sipas drejtorit të Urbanistikës ka dëmtime pallati në të katër anët e traut dhe ka kërkuar një ekspertizë më të specializuar. Ndërsa i thoshte këto fjalë, ...

Lexo me teper »