Templates by BIGtheme NET

Ballina

Tre të infektuar, del jashtë funksionit Drejtoria e Shëndetit Publik në Durrës

Drejtoria e Shëndetit Publik në Durrës, e cila merret me hetimin dhe përcaktimin e rasteve me Covid -19 ka dalë jashtë funksionit. Report TV thotë se infektimi i tre personave të personelit të këtij institucioni, është bërë shkak që i gjithë stafi të shkojë në banesat e tyre dhe të karantinohet. I fundit që ka ikur në banesë është shoferi ...

Lexo me teper »

Veliaj kërcënon kompanitë e transportit urban: Nëse s’filloni punën, ju heq licencën

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj ka kërcënuar kompanitë e transportit publik se do u hiqet licenca në rast se nuk e ndërpresin bojkotin dhe nuk fillojnë nga puna.  “Bashkia e Tiranës i ka plotësuar të gjitha kërkesat e kompanive të autobusëve. Mund të vazhdojnë debatet me ministrinë, edhe unë dua të vazhdoj një diskutim me ministrinë sepse duhen subvencionuar studentët, ...

Lexo me teper »

Sa kishte dalë nga burgu, arrestohet i dyshuari si bashkëpunëtor për vrasjen në Laç

Policia ka arrestuar një tjetër person lidhur me vrasjen e dy biznesmenëve në Laç, Bujar Lika Hasani dhe Paulin Gjergji Marku. Ilir Xhepaj u arrestua në orët e vona të natës në zonën e Astirit në Tiranë, për llogari të Policisë së Laçit. Xhepaj akuzohet se është bashkëpunëtor i Eduart Lamajt, autorit kryesor të dyshuar për krimin e ndodhur më ...

Lexo me teper »

Koronavirusi prek zyrtarët e lartë serbë, ishin bashkë në festën e partisë (FOTO)

Koronavirusi ka prekur disa nga zyrtarët më të lartë të politikës në Serbi. Kryetarja e Parlamentit të Serbisë, Maja Gojkoviç,  ministri i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin dhe drejtori i zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç: të tre janë konfirmuar pozitivë me Covid-19. Ministria e Mbrojtjes e Serbisë tha se ministri Vulin është në gjendje të mirë shëndetësore, pasi nuk ...

Lexo me teper »

Apeli rrëzon dënimin e parë, Saimir Tahiri do rigjykohet nga e para

Gjykata e Posaçme e Apelit ka rrëzuar sot vendimin e shkallës së parë dhe ka rikthyer për gjykim dosjen e ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.  Vendimi u dha vetëm pak më parë nga tre gjyqtarët Nertina Kosova, Albana Boksi dhe Dhimitër Lara. Kështu procesi i Saimir Tahirit rikthehet sërish në pikën zero. Kujtojmë se ish-ministri Tahiri ishte dënuar shtatorin e ...

Lexo me teper »

Përplasen në Parlament dy deputetët Halit Valteri dhe Ralf Gjoni

Të ulur në karriget e tyre në Kuvend, deputetët Ralf Gjoni dhe Halit Valteri janë përplasur ashpër sot me njëri-tjetrin. Përplasja ishte e tillë, saqë u desh ndërhyrja e deputetëve të tjerë Nimet Musai dhe Muslim Murrizi, për të qetësuar situatën. Në ato momente, ministrja e drejtësisë Etilda Gjonaj po mbante një fjalim në foltore. Nuk është e qartë se ...

Lexo me teper »

Mediat në Kosovë: Prokuroria e Hagës ka ngritur akuza ndaj Thaçit dhe Veselit

Prokuroria e Hagës ka ngritur zyrtarisht disa akuza për presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe për kryetarin e PDK-së Kadri Veselin. Bëhet fjalë për akuza të rënda si: krime lufte, vrasje e paligjshme, zhdukje e detyruar e personave, përndjekje dhe tortura. Ka qenë zyra e Prokurorit Special e cila ka nëpërmjet një deklarate ka konfirmuar akuzat për Presidentit dhe ish-kryetarin ...

Lexo me teper »

Rama shkarkon drejtoreshën e tenderave 1 vit para mbarimit të mandatit

Kryeministri Edi Rama ka shkarkuar nga detyra drejtoreshën e Tenderave Evis Shurdha, e nuk ka pritur shumë gjatë për të hapur garën për zvëendësimin e saj. Vendimi është bërë publik në faqen zyrtare të Kryeministrisë, ku jepet një afat ditor prej 4 ditësh për zëvendësimin urgjent të Shurdhës, e cila jepte verdiktin për ligjshmërinë e tenderave, koncensioneve dhe PPP-të. Shurdha ...

Lexo me teper »

Ndërron jetë 34-vjeçarja te Infektivi, viktima më e re nga koronavirusi në vendin tonë

Mëngjesin e sotëm ka ndërruar jetë në Spitalin Infektiv një grua e moshës 34-vjeçare. Kjo e ka çuar në 47 numrin e viktimave nga COVID-19 në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë, thotë se gruaja ishte e shtruar në gjendje të rëndë në spital prej disa ditësh dhe e intubuar. “Një humbje jete ka ndodhur mëngjesin e sotëm. Një 34-vjeçare nga ...

Lexo me teper »

Ambasadorja Faber harron statusin diplomatik, fut hundët në zgjedhjet e shtetit amerikan

Ambasadorja e Shqipërisë në SHBA, Floreta Faber nuk është menduar dy herë për të ndërhyrë në zgjedhjet parësore të mbajtura ditën e djeshme në New York, duke shprehur mbështetje të veçantë për një kandidat, pavarësisht se statusi i saj diplomatik ia ndalon këtë gjë. Ajo ka bërë një postim në “Twitter”, për t’i uruar suksese kongresmenit Eliot Engel. “I uroj ...

Lexo me teper »