Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Prokuroria e Jerusalemit padi për mashtrim kundër gruas së kryeministrit Izraelit

Sara gruaja e kryeministrit izraelit Benjamin Netanjahu u akuzua të enjten me mashtrim dhe shkelje të besimit pas një hetimi të gjatë të policisë në akuzat se ajo falsifikonte shpenzimet e familjes, tha ministria e drejtësisë. “Prokurori i Jerusalemit  pak kohë më parë ka ngritur padi kundër gruas së kryeministrit“, tha ministria. Pretendimet e shpallura vitin e kaluar janë se ...

Lexo me teper »

190 persona të zhdukur, mbytet trageti në Indonezi

Pasi trageti u fundos në në një liqen në ishullin Sumatra të Indonezisë të hënën deri më tani raportohen për 190 të zhdukur.  Autoritetet po vazhdojnë kërkimet për të gjetur anijen e mbytur në liqenin Toba me një sipërfaqe prej 1,145 kilometra katrorë. Trageti ishte mbingarkuar me pasagjerë e me dhjetra motoçikleta kur u fundos të hënën në mbrëmje. 18 pasagjerë ...

Lexo me teper »

“Do të vizitojmë edhe territorin Palestinez të Okupuar”, princ Uilliam zemëron Izraelin

Princi William ka zemëruar me një deklaratë tijën, ministrin e Punëve të Jashtme të Jeruzalemit Zeev Elkin ku Jeruzalemit Lindor i referohej si një pjesë e Territorit Palestinez të Okupuar. Në një postim në Facebook, Elkin shkroi se Jeruzalemi ishte “i unifikuar” dhe se ka qenë kryeqyteti i Izraelit për më shumë se 3,000 vjet. “Është për të ardhur keq ...

Lexo me teper »

Rusia dhe SHBA në konflikt edhe për dominimin në hapësirë

Pas deklaratës së presidentit amerikan Donald Trump, i cili do të krijojë një degë të veçantë të ushtrisë të quajtur Forcë Hapësinore, për të ruajtur dominimin e SHBA-ve në hapësirë, ka ardhur kundërpërgjigja e menjëhershme nga ana e Rusisë. Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, është shprehur e shqetësuar për deklaratën e Trump. “Gjëja më alarmante për këtë ...

Lexo me teper »

Fundoset trageti në Indonesi, zhduken 190 persona

190 vetë rezultojnë ende të zhdukur pas fundosjes së një trageti në një liqen në ishullin Sumatra të Indonezisë të hënën. Autoritetet po vazhdojnë kërkimet për të gjetur anijen e mbytur në liqenin Toba me një sipërfaqe prej 1,145 kilometra katrorë. Trageti ishte mbingarkuar me pasagjerë e me dhjetra motoçikleta kur u fundos të hënën në mbrëmje. Liqeni Toba, i ...

Lexo me teper »

Hungaria miraton ligjin  “Stop Soros” që ndalon ndihmën për emigrantët

Parlamenti hungarez ka miratuar një legjislacion të ri që i ccon në ndjekje penale avokatët dhe aktivistët që ndihmojnë azilkërkuesit. Çdokush që “lehtëson emigracionin e paligjshëm” do të përballet me një vit burg. Qeveria e Viktor Orban e ka quajtur legjislacionin “Ligjin e ndaluar të Soros”, pasi filantropisti miliarder akuzohet për mbështetjen e emigrantëve muslimanë. Votimi në Budapest erdhi disa ...

Lexo me teper »

Kanadaja lejon përdorimin e hashashit, në shtator hyn në fuqi ligji

Kanadaja ka legalizuar hashashin. Duhet të themi se Kanadaja është vendi i dytë në botë që ka lejuar të zhvillojë tregun e marijuanës. Pengesën përfundimtare, i ashtuquajturi “Akti i Kanabisit” e kaloi të martën në Senat me 52 vota pro e 29 kundër. Legjislacioni i ri kontrollon dhe rregullon mënyrën sesi mund të kultivohet, shpërndahet dhe shitet lënda narkotike. Kanadezët ...

Lexo me teper »

“Jo” e Kongresit shkon në vesh të shurdhët, Turqia do t’i marrë avionët luftarakë nga Pentagoni

Të dy, si Ankaraja dhe Pentagoni janë të vendosur të përfundojnë marrëveshjen për F-35, duke injoruar vendimin e ligjvënësve amerikanë për të pezulluar dërgimin e 100 avionëve luftarakë në Turqi. Sipas zëvendëskryeministrit turk Bekir Bozdag, mendimi i Kongresit nuk ka rëndësi dhe se të gjitha kontaktet e nevojshme janë bërë me SHBA-të. Senatorët zgjodhën të heqin dorë nga shitjet e ...

Lexo me teper »

Shefen e Sigurisë Kombëtare të SHBA-së e përzënë nga restoranti meksikan (Video)

Një grup aktivistësh kanë sabotuar drekën e shefes së ‘Departamentit për Sigurinë e Vendit’, Kirstjen Nielsen në një restorant meksikan, në shenjë proteste ndaj politikës së administratës Trump për ndarjen e fëmijëve nga prindërit e tyre në kufirin amerikano-meksikan. Shefja i Departamentit të Sigurisë Kombëtare, u ul për të ngrënë drekë në njën restorant meksikan në Uashington. Dreka e saj ...

Lexo me teper »

‘Organizatë hipokrite’, SHBA largohet nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut

Shtetet e Bashkuara të amerikës janë larguar nga Këshilli i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat të Njeriut. Këtë e ka bërë të ditur ambasadorja amerikane në OKB, Nikki Haley, e cila deklaroi se kjo trupë përbën një “tallje” për të drejtat e njeriut. Krah saj ishte edhe sektretari i Shtetit Mike Pompeo. “SHBA po tërhiqet zyrtarisht nga “, tha ...

Lexo me teper »

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful