Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Pas luftimeve, Guta Lindore kalon nën kontrollin e rregjimit të Asad

Rajoni i Gutës Lindore në kryeqytetin e Sirisë, Damask, ka kaluar plotësisht nën kontrollin e regjimit të Bashar al-Asadit dhe mbështetësve të tij. Njoftohet se ka përfunduar evakuimi i opozitarëve ushtarakë nga rajoni Duma në Gutën Lindore dhe pritet që në një kohë të shpejtë të përfundojnë edhe evakuimi i civilëve. Pjesa më e madhe e evakuimeve u zhvilluan në ...

Lexo me teper »

Sanksionet e SHBA-së japin efekt, manjatët rus humbasin miliarda

Sanksionet e SHBA-ve dhanë efektin e tyre. Që prej vendosjes së tyre vetëm tre manjatë rusë kanë humbur 7.5 miliardë dollar, shifër kjo e bazuar në lëvizjet e çmimeve në kompanitë e tre bashkë-pronarëve. Më 6 prill. Zëdhënsi i Thesarit të SHBA-së njoftoi sanksione mbi shtatë oligarkë ruse dhe 12 kompani që ata zotëronin, duke thënë se ata po mbështesnin ...

Lexo me teper »

Skandali në Vatikan, klerit katolik i zbulohen 64 raste pedofilie

Vatikani është përfshirë në një tjetër skandal. Së fundmi është publikuar një raport prej 2300 faqesh ku dokumentohen 64 raste abuzimi pedofilie nga kleri katolik në Kili dhe ky dokument i është dorëzuar Papa Franceskut. Raporti është hartuar nga kryetari i kongregacionit të doktrinës fetare në Selinë e Shenjtë, arqipeshkopi maltez Charles J, Scicluna, shkruajnë mediat botërore. Në lidhje me ...

Lexo me teper »

Paralajmërimi i Sekretarit të Shtetit: Koha e politikës së ‘butë’ me Rusinë ka marrë fund

Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo, i cili u përzgjodh nga Trump për të drejtuar politkën e jashtme amerikane, ka deklaruar se ditët e politikë së butë ndaj Rusisë kanë përfunduar, por shtoi se dialogu duhet të vijojë. “Rusia vijon të sveprojë në mënyrë agresive dhe kjo për shkak vitesh të tëra politike të butë ndaj sjelljes së saj agresive. Tani ...

Lexo me teper »

Sulmi kimik në Siri, SHBA: Të gjitha opsionet janë në tavolinë

BBC shkruan se autoritet zyrtare në SHBA janë shprehur se “të gjitha opsionet janë në tavolinë” si përgjigje të sulmit të dyshuar kimik në Siri, ndërkohë që liderët perëndimorë po mendojnë të ndërmarrin aksione ushtarake. Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Sarah Sanders është shprehur para gazetarëve se nuk është marrë ende një vendim përfundimtar mbi sulmet ushtarake. Këshilli i Sigurisë ...

Lexo me teper »

Lihen në burg gjashtë gylenistët e dëbuar nga Kosova

Gjashtë pjesëtarët e organizatës FETO, të cilët u dëbuan nga Kosova për në Turqi janë lënë në burg. Gjykata turke në Stamboll,  ka vendosur masën e arrestit me paraburgim për të gjashtë pjesëtarët e organizatës FETO/PDY, e cila në Turqi konsiderohet si terroriste. Gjashtë arsimtarët turq, u dërguan nga Kosova drejt Turqisë, përmes një operacioni të Agjencisë Kombëtare Turke të ...

Lexo me teper »

Zyrtarët izraelitë: Nëse Irani sulmon Izraelin, ne rrëzojmë Asadin

Zyrtarë të ushtrisë izraelite kanë thënë se do ta rrëzojnë regjimin e Asadit në qoftë se Irani sulmon shtetin e tyre, Gazeta “Jerusalem Post” ka cituar disa zyrtarë ushtarakë izraelitë të paidenftifikuar të kenë thënë se “Nëse Irani sulmon Izraelin duke përdorur territorin e Sirisë, çmimin e kësaj do ta paguajë regjimi i Asadit”. Sipas gazetës, zyrtarët izraelitë kanë rekomanduar ...

Lexo me teper »

Sulmet e SHBA-së në Siri, aleatët e mbështesin por rezervohen

Pas deklaratës së SHBA për një reagim të mundshëm ushtarak ndaj rregjimit të Asad me dyshimet për përdorimin e armëve kimike ka erdhur edhe mbështetja e aleatëve të amerikës më të mëdhenj në Evropë, Franca e Britania. Ata ofruan mbështetjen e tyre por treguan rezervat dhe kërkuan më informacione për vërtetësinë e sulmit me armë kime dhe gjithashtu kërkuan kufzimin ...

Lexo me teper »