Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Përgjaket fusha e blertë, femrat në futboll nuk falin por përleshen si në ring (VIDEO)

Fusha e blertë në ndeshjen e futbollit midis Universitetit të Argjentinës dhe Libertad, u kthye në një arenë përleshjeje. Po flasim këtu për futbollin e femrave. Pasi një trajner kundërshtoi vendimin e gjyqtarit, mes dy skuadrave plasi një përleshje e fortë. Incidenti filloi pasi gjyqtari i dha Universitario-s një penallti, por trajneri i Libertad e kundërshtoi. Përleshja nisi kur një ...

Lexo me teper »

Tërhiqet Turqia, pastorit amerikan nën arrest do i jepet liria

Pastori amerikan Andreë Brunson i cili është shndërruar në një incident mes SHBA dhe Turqisë, duket se çështja e tij po shkon drejt zgjidhjes. Mediat raportojnë se burime nga ambasada amerikane në Turqi, kanë thënë se pastori, i cili aktualisht mbahet në arrest shtëpie, do të jetë i lirë më datë 15 Gusht. Ndonëse vetë ambasada amerikane, mohoi të ketë ...

Lexo me teper »

Ulet ndjeshëm numri i refugjatëve drejt Evropës- Frontex

Numri i kalimeve të parregullta kufitare nëpërmjet katër rrugëve kryesore në Bashkimin Evropian, ka rënë për 43 për qind në shtatë muajt e parë të këtij viti, krahasuar me shifrat e një viti më parë, tha agjencia kufitare e BE-së, Frontex. Në total, sipas Frontex, në shtatë muajt e këtij viti, janë regjistruar 73,500 kalime ilegale të kufirit. Në muajin ...

Lexo me teper »

Merkel s’le vend për nënkuptime, e thotë prerë: Kufijtë në Ballkan s’mund të ndryshohen

Kancelarja gjermane Merkel, e ka thënë qartë se nuk në Ballkan nuk mund të ketë ndryshim kufijsh. Ajo e ka theksuar këtë gjë në takimin me kryeministrin e Bosnjës, Zvizdiq, raporton REL. Sipas kancelares, Gjermania është mbështetëse e fuqishme e përspektivës evropiane të Ballkani perëndimor, ndërsa tha se kufijtë nuk mund të ndryshohen. “Ka tendenca të caktuara në Ballkanin Perëndimor ...

Lexo me teper »

Putin vizitë të “papritur” në Berlin, takohet me Merkelin

Presidenti rus Vladimir Putin do të vizitojë Berlinin këtë fundjavë,  për t’u takuar me kancelaren Angela Merkel, pohoi një zëdhënës i qeverisë gjermane. “Kancelarja Angela Merkel do të presë Presidentin rus Vladimir Putin më 18 gusht 2018 në Schloss Meseberg të qeverisë federale”, thuhet në deklaratën e zëdhënësiti të qeverisë, Steen Seibert, duke iu referuar një pallati të shekullit të ...

Lexo me teper »

Pluhuri dhe tymi i sulmit terrorist në SHBA, çon në rritje të frikshme të personave të prekur nga kanceri

Pothuajse 10,000 persona janë prekur nga kanceri, që lidhet me grimcat e rrezikshme që janë shpërndarë në ajër pas sulmit ndaj Kullave Binjake në Neë York më 11 shtator. Thithja e grimcave nga karburantet që rrodhi nga avioni, asbesti, pluhuri i çimentos dhe copëzat e qelqit pas shkatërrimit të Qendrës Botërore të Tregtisë ka çuar në përhapjen e kancerit në ...

Lexo me teper »

Krociera i prish pushimet, politikani norvegjez proteston lakuriq (FOTO)

Protestat kundër krocerave nuk janë një gjë e pazakontë në vendet e Europës, mbi të gjitha në Norvegji. Një politikan 71-vjeçar, ka gjetur mënyrën më të pazakontë për të kundërshtuar numrin e madh të krocierave që lundrojnë në ujërat norvegjeze. Svein Ingvald Opdal, politikan lokal i Partisë së Gjelbër në Norvegji, pasi pa që në vendin ku po kalonte pushimet me ...

Lexo me teper »

Rënia e lirës turke, Erdogan: Komplot kundër Turqisë

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tayyip Erdogan tha këtë të djelë se niveli aktual i lirës turke dhe luhatjes së saj në tregun e kursit të këmbimit valutor mund të shpjegohej me logjikën se ka një komplot kundër Turqisë. Erdogan bëri për herë të tretë thirrje nga një takim në qytetin bregdetar të Trabzonit,  që turqit të shisnin euron dhe dollarët ...

Lexo me teper »

Mbi 450 të plagosur por nuk po heqin dorë – Pse protestojnë rumunët

Mijëra njerëz morën sërish pjesë në protestën e tretë radhazi këtë të djelë në Rumani, pavarësisht se dy ditë më parë u plagosën mbi 450 persona dhe 30 të tjerë u arrestuan. Duke kënduar himnin kombëtar dhe duke valëzuar flamujt rumunë, protestuesit u grumbulluan përsëri në Sheshin e Fitores, jashtë selisë qeveritare në kryeqytet, raporton BBC. “Çdo ditë pas punës ...

Lexo me teper »

12-vjeçari gjendet në rrënoja, i vetmi i mbijetuar nga rrëzimi i avionit në Indonezi (FOTO)

Një djalë 12 vjeçar është i vetmi i mbijetuar nga përplasja e avionit në Indonezi, ku humbën jetën 8 persona. Aeroplani, i cili ishte në pronësi të kompanisë private Dimonim Air, mbante shtatë pasagjerë dhe dy anëtarë të ekuipazhit. Por mëngjesin e së djelës, fshatarët në Okatem pranë raportuan se dëgjuan një zhurmë të fortë pasuar nga një shpërthim, shkruan ...

Lexo me teper »