Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Duterte-Filipinasve: Shmangni prezervativët, ata nuk janë të kënaqshëm

Presidenti Filipinas  Rodrigo Duterte, edhe njëherë ka hapur polemika me një deklaratë të tij në të cilën ai i ka këshilluar Filipinasit të mos përdorin prezervativë, pasi ato nuk janë “të kënaqshëm”.   “Shmangni prezervativët sepse prezervativët nuk janë të kënaqshëm,” tha të martën, Duterte në një aktivitet me punëtorët nga Kuvajti. Udhëheqësi i Filipineve këshilloi në vend që gratë ...

Lexo me teper »

Turqi-Gjermani: Hapa të përbashkët për përmirësimin e marrëdhënieve

Kryeministri i Turqisë, Binali Yıldırım, ka deklaruar se mostolerimi i organizatave terroriste është çështje e domosdoshme për përmirësimin e marrëdhënieve mes Turqisë dhe Gjermanisë. Sipas kryeministrit turk, Gjermania dhe Turqia do t’i hedhin bashkë hapa të tillë për zhvillimin e marrëdhënieve. “Natyrisht pritjet tona janë të mos lejohen aktivitetet e dëmshme që synojnë prishjen e unitetit tonë dhe të mos ...

Lexo me teper »

Meksika goditet sërish nga një tërmet me magnitudë 7.2 ballë

Një termet me magnitudë 7.5 ballë ka goditur shtetin e Meksikës, me epiqendër Pinotepa de Don Luis, në jug të Mexico Cityit. Menjëherë pas tërmetit presidenti meksikan Enrique Peña Nieto ka thënë se ka aktivizuar tërë protokollet e sigurisë së shtetit për t’i shpëtuar ndonjë katastrofe. “Para se të ktheheni në shtëpi, është e rëndësishme të shikoni nëse i është ...

Lexo me teper »

Gjykata e SHBA-së akuzon 13 rusë për ndërhyrjet në zgjedhjet e 2016

‘Një juri federale në SHBA ka akuzuar 13 shtetas rusë dhe tre entitete të tjera ruse për dyshime se kanë ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016, duke i akuzuar ata me komplot për të mashtruar Shtetet e Bashkuara, njoftoi Departamenti i Drejtësisë. Përveç kësaj, tre të pandehurit u akuzuan për komplot për të kryer mashtrime elektronike dhe bankare, si ...

Lexo me teper »

Pas masakrës në Florida, të shtëna me armë zjarri në një tjetër shkollë

Pas masakrës në Florida ku humbën jetën 17 persona, një tjetër ngjarje me të shtëna ka ndodhur në një shkollë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Policia ka marrë telefonatë për të shtëna në kampusin e “Highline College”, ndërkohë që vetë shkolla nëpërmjet një njoftimi në Facebook i është drejtuar me studentëve me mesazhin: “Ju lutem qëndroni të mbyllur në ...

Lexo me teper »

Sot takohen dy gratë më të fuqishme në botë

Ditën e sotme, kryeministrja e Britanisë, Theresa May do të udhëtojë në Berlin për t’u takuar me lideren gjermane, Angela Merkel. Sipas Reuters, kjo vizitë po kryhet për të negociuar marrëveshjen për Brexit me Bashkimin Evropian. Në fillim të kësaj jave, Gjermania i ka bërë thirrje Britanisë të ofrojë plane më “konkrete”, pasi sipas shumë zyrtarëve gjermanë, Britania nuk është ...

Lexo me teper »

Sulmi në Florida, dalin videot kur autori hap zjarr mbi gjimnazistët

Dy ditë pas sulmit në gjimnazin në Florida, ku humbën jetën 17 persona, kanë dalë pamjet e ngjarjes që tmerroi amerikanët. Klithma dhe nxënës të shtrirë përtokë, pasi 19-vjeçari Cruz hapi zjarr brenda klasave. Daily Mail ka publikuar pamjet nga masakra, të filmuara nga brenda shkollës. Ka edhe imazhe të cilat tregojnë trupin e pajetë të një vajze të shtrirë ...

Lexo me teper »

SHBA i kërkon Iranit lirimin e tre liderëve opozitarë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i kërkojnë Iranit të lirojë sa më parë tre liderë opozitarë, të cilët kanë qenë nën arrest shtëpiak për shtatë vjet. Departamenti i Shtetit ka dalë me një deklaratë në përvjetorin e shtatë të ndalimit të kandidatëve presidencialë të vitit 2009, Mehdi Karrubi dhe Mir Hossein Musavi, gruas së Musavit dhe mbrojtëses së të drejtave ...

Lexo me teper »

Rusia: Prova për ndërhyrjen e Perëndimit në zgjedhjet presidenciale

Rusia  thotë se ka “prova konkrete” se vendet perëndimore kanë tentuar të ndërhyjnë në zgjedhjet e saj presidenciale që do zhvillohen muajin e ardhshëm. Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova nuk publikoi provat, por tha se “ndërhyrjet shkatërruese” kishin ndodhur “brenda kontekstit të fushatës zgjedhore presidenciale”. Zakharova tha se akuzat e qeverisë u bazuan në prova të forta, ...

Lexo me teper »

Rusia sifdon SHBA në rajonin e Gjirit, nënshkruan marrëveshje të mëdha energjie me Arabinë Saudite

Në takimet e Riadit këtë javë mes zyrtarëve të Arabisë dhe Rusisë, u vulosën marrëveshjet kryesore të energjisë, duke ndryshuar plejadën rajonale në mënyrë dramatike. Në të njëjtën kohë, ndryshimet gjeopolitike të shekullit tani filluan të japin fryte. I fshehur nga mjegulla e luhatshmërisë së vazhdueshme të tregut të naftës dhe aventurave turke në Siri,  Arabia Saudite si lider i ...

Lexo me teper »

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful