Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Avioni i kancelares Merkel pëson defekt në ajër, bën ulje të detyruar

Aeroplani i kancelares gjermane, Angela Merkel, u detyrua të bënte një ulje emergjente në Këln, pak pasi u nis për në samitin e G20-ës në Argjentinë, pasi shfaqi “probleme elektronike” në mes të fluturimit, raportojnë mediat gjermane. Aeroplani i Merkelit, i quajtur “Konrad Adenauer”, duhej të kthehej pas vetëm një ore në fluturimin prej 15 orësh drejt Buenos Airesit, pasi ...

Lexo me teper »

Dhunohet kandidati për president në Ukrainë, e qëllojnë me kungull kokës (Video)

Anatoliy Grytsenko, i cili është në garën për t’u bërë president i Ukrainës në zgjedhjet e vitit të ardhshëm, ka akuzuar kreun aktual të shtetit Petro Poroshenko për organizimin e një sulmi ndaj tij gjatë një vizite teksa po bënte fushatë elektorale në portin e Odessa-s të Detit të Zi. Ish- ministri i mbrojtjes do të fliste për programin  tij ...

Lexo me teper »

Shefi i marinës ukrainase: Do i kërkojmë Turqisë të bllokojë ngushticën e Bosforit për rusët

Një shef i marinës ukrainase është zotuar se do kërkojë nga Turqia që të mbyllë ngushticën e Bosforit për anijet luftarake ruse. “Unë jam i sigurt se bashkësia ndërkombëtare  do të pranojë se ka pasur një agresion ndaj shtetit të Ukrainës”, tha të enjten komandanti i Marinës ukrainase, admirali Igor Voronçenko. Duke përmendur këtë dhe rregullat e Konventës së Montreuksit, ...

Lexo me teper »

Trump anulon takimin me Putin-in, shkak Ukraina

Presidenti amerikan Trump, ka anuluar takimin e parashikuar me homologun e tij rus, Putin në Samitin G20 në Buenos Aires, Argjentinë. Edhe pse më herët ishte njoftuar se Trump dhe Putin do takoheshin, ka qenë shefi i Shtëpisë së Bardhë që e ka anuluar takimin gjë të cilën e ka njoftuar me anë të një postimi në faqen e tij ...

Lexo me teper »

Tensionet Rusi-Ukrainë, Trump anullon takimin me Putin

Presidenti i SHBA-së Donald Trump ka anulluar takimin me Presidentin Valdimir Putin në samitin e G20. Ky vendim i Trump erdhi pas tensioneve Rusi-Ukrainë. “Bazuar në faktin se anijet dhe marinarët nuk janë kthyer në Ukrainë nga Rusia, kam vendosur se do të ishte më mirë për të gjitha palët e interesuara të anullonin takimin tim të caktuar më parë”, ...

Lexo me teper »

Putin dhe Trump takim dypalësh në samitin e G20 në 1 dhjetor

Vladimir Putin dhe Donald Trump do të kenë një bisedë të shkurtë të tete-a-tetë të ndjekur nga një takim i zgjatur një-ditor në samitin e G20 në Argjentinë, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitri Peskov. Takimi është planifikuar për në 1 dhjetor, në ditën e dytë dhe të fundit të samitit që do të zhvillohet në Buenos Aires. “Në fillim do ...

Lexo me teper »

Hije skandali mbi bankën më të madhe në Gjermani, “Deutsche Bank” nën hetim

170 zyrtarë u kontrolluan në selinë e “Deutsche Bank” në Frankfurt të enjten herët si pjesë e një hetimi të pastrimit të parave që përfshin qindra miliona euro, sqaruan prokurorët në Frankfurt. Dy të punësuar, të cilët nuk janë identifikuar publikisht dhe të tjerë “persona identiteti i të cilëve nuk është zbuluar për shkak hetimi, dyshohen se nuk kanë raportuar ...

Lexo me teper »

Konlfkti me Moskën, Presidenti ukrainas kërkon ndihmë ushtarake nga NATO

Në konfliktin me Rusinë para gadishullit të Krimesë, presidenti ukrainas, Petro Poroshenko vazhdon kursin e konfrontimit e jo të çtensionimit. Ai i ka kërkuar drejtpërdrejt Gjermanisë e NATO-s ndihmë ushtarake. Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko i ka kërkuar Gjermanisë dhe NATO-s ndihmë ushtarake në konfliktin me Rusinë. “Gjermania bën pjesë tek aleatët tanë më të ngushtë dhe ne shpresojmë, që ...

Lexo me teper »

“Shkeli rregullin kundër nuditetit”, Facebook bllokon foton e Macron

Një foto e presidentit të Francës Emmanuel Macron, është bllokuar nga rrjeti social i “Facebook-ut”, për shkak se thyen rreguullat kundër nuditetit. Macron këtë shtator vizitoi ishullin e Shën Martinit në Karaibeve, ku u fotografua me banorët, shtëpitë e të cilëve u shkatërruan nga uragani Irma vitin e kaluar. Në një prej fotove, Macron shfaqet me dy të rinj, njëri prej të ...

Lexo me teper »