Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Aksionerët e Facebook propozim për të larguar Mark Zuckerberg si president të kompanisë

Trillium Asset Management, një grup që kontrollon rreth 11 milionë dollarë të aksioneve të Facebook, ka hartuar një propozim të ri për të larguar Mark Zuckerberg si kryetar të kompanisë së mediave sociale që ai themeloi. Propozimi u parashtrua disa orë përpara raportit të fundit të të ardhurave bruto të Facebook të mërkurën, të cilat pësuan rënie të çmimit të ...

Lexo me teper »

Ish-sportisti i famshëm, shpall fitoren në zgjedhjet në Pakistan

Lojtari i njohur i kriketit, tashmë politikan, Imran Khan, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e Pakistanit, duke mundur partinë e ish-kryeministrit Nawaz Sharif, i cili u burgos për korrupsion. Votimi është shoqëruar nga dhuna e ashpër, akuzat e ndërsjella dhe manipulimi. Me rreth gjysmën e votave të numëruara nga zgjedhjet e së mërkurës, partia Tehreek-i-Insaf (PTI) – Lëvizja e Drejtësisë ...

Lexo me teper »

Pas zjarreve shkatërruese Greqia goditet nga stuhitë, përmbyten shumë zona

Pas tragjedisë së shkaktuar nga zjarret, Greqia po përballet me një tjetër katastrofë natyrore. Pjesa veriore e kryeqytetit grek, Athinë, është goditur nga shirat të rrëmbyeshëm të cilët kanë shkaktuar përmbytje. Trafiku dhe lëvizja e qytetarëve është bllokuar në disa zona ndërkohë që nuk raportohet për viktima. Dëmet materiale janë të konsiderueshme pasi ujërat janë futur në parkingjet e makinave ...

Lexo me teper »

Emigrantët thyejnë kufirin spanjoll dhe pasi përleshen me policinë ia marrin këngës (Video)

Mbi 600 emigrantë të armatosur me shkopinj dhe bomba molotov thyen gardhin kufitar në qytetin spanjoll të Ceutës, ka konfirmuar Garda Civile Spanjolle. Më shumë se 100 migrantë dhe 15 agjentë kufitarë u plagosën gjatë përleshjes. Agjentët kufitarë arrestuan qindra emigrantë në anën marokene dhe shumë të tjerë u arrestuan në Ceuta, raporton “El Pais”. Vullnetarët dhe dega lokale e ...

Lexo me teper »

“Twitter po diskriminon republikanët dhe konservatorët, do e hetojmë” – Trump

Presidenti amerikan Trump është zotuar se do hetojë rrjetin social “Twitter” për praktikën e tyre të “bllokimit” të republikanëve dhe konservatorëve. “Ne do të shikojmë në këtë praktikë diskriminuese dhe ilegale në të njëjtën kohë!” – shkroi Trump në “Twitter”. “Kemi shumë ankesa.” “Breitbart News” ka zbuluar praktikën e “Twitter” për të fshehur “tëeetset” dhe llogaritë e konservatorëve për më ...

Lexo me teper »

Vuçiç falënderon presidentin e Izraelit për mosnjohjen e Kosovës

Presidenti serb, Vuçiç, ka falenderuar homologun e tij izraelit, Reuven Rivlin, për mosnjohjen e Kosovës nga ana e Izraelit. Dy zyrtarët e lartë disktutuan ndër të tjera për bashkëpunimin e mëtejshëm mes dy vendeve. Vuçiç është shprehur se Serbia do e mbështesë përherë ekzistencën e Izraelit duke premtuar përmirësimin e marrëdhënieve mes dy popujve.

Lexo me teper »

Juncker takohet me Trump, i bën dhuratë foton e një varreze

Zyrtari më i lartë i Brukselit, Jean-Claude Juncker, i njohur për sjelljen disi të çuditshme herë pas here, i ka dhënë Donald Trump një dhuratë të pazakontë – foton e një varreze, por nuk bëhet fjalë për ndonjë kërcënim. Presidenti i Komisionit Evropian vizitoi Uashingtonin këtë të mërkurë në një përpjekje për të shmangur një luftë tregtare që ka filluar ...

Lexo me teper »

Rëndohet bilanci i “ferrit” në Greqi, shkon në 83 numri i viktimave

Ka shkuar në 83 numri i personavë që kanë humbur jetën pas zjarreve masive që përfshinë zonën e Atikës në Greqi. Zjarret nisën natën e së hënës në fshatin turistik Mati, shumë pranë kryeqytetit grek, Athinë. Ato u shpërndanë me shpejtësi duke i gjetur banorët dhe turistët të papërgatitur. Shumë persona arritën të largohen duke shpëtuar por një pjesë u ...

Lexo me teper »

Kina paralajmëron SHBA-në: Nga lufta tregtare do humbisnin të gjithë

“Të gjitha palët në konfliktin tregtar do të humbasin” – tha presidentit kinez, Xi Jinping, në fjalën e tij në samitin e BRICS në Afrikën e Jugut të mërkurën. “Një luftë tregtare duhet të refuzohet, sepse nuk do të ketë fitues”, tha Xi në hapjen e samitit të BRICS të ekonomive në zhvillim në Johanesburg. “Unilateralizmi dhe proteksionizmi janë në ...

Lexo me teper »

Macron thyen heshtjen për skandalin e truprojës së tij: Unë jam fajtori!

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka thyer heshtjen për skandalin e truprojes së tij që sulmoi demonstruesit në Ditn e 1 Majit. Macron  në lidhje me këtë skandal është shprehur:”Unë jam fajtor. Unë do t’i përgjigjem popullit francez.” Macron vijoji më tej se Benalla ka punuar me shumë përkushtim për të gjatë fushatës. “Alexandre Benalla është dikush që ishte me ne gjatë ...

Lexo me teper »