Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Trump: SHBA nuk do të dënojë princin arab për vrasjen e gazetarit

Presidenti Donald Trump deklaroi  sot se ai nuk do të ndërmarrë veprime të forta kundër Arabisë Saudite ose princit të tij të kurorës Mohammed bin Salman për vdekjen  e gazetarit Washington Post Jamal Khashoggi. Në një deklaratë me thirrje me titra “America First!” Trump tha se “agjencitë tona të inteligjencës vazhdojnë të vlerësojnë të gjithë informacionin”. “Ne kurrë nuk mund ...

Lexo me teper »

40 të vrarë dhe 60 të pagosur, përgjaket festa islame në Kabul

Të paktën 40 njerëz kanë ngelur të vrarë nga një shpërthim që ndodhi pranë një sallë dasmash në kryeqytetin afgan të Kabul.  Shpërthimi ndodhi teksa ishte duke u festuar Eid Miladin, një festë islame që shënonte ditëlindjen e profetit Muhamed. Më shumë se 60 njerëz të tjerë u plagosën në shpërthim.  Sallat e dasmave janë objektiva popullore për militantët në ...

Lexo me teper »

Sulm me armë në spitalin në Çikago, vriten një mjeke, një polic dhe një farmaciste

Një sulm me armë zjarri ka ndodhur në një spital në Çikago të SHBA-së. Një oficer policie, një mjek, një farmacist dhe vetë sulmuesi, kanë humbur jetën nga këto të shtëna. Mediat lokale shkruajnë se sulmi ndodhi në një spital të South Side, të hënën pasdite. Oficeri i policisë Samuel Jimenez, i cili prej më pak se dy vjetësh është ...

Lexo me teper »

Rriten tensionet në kufirin SHBA-Meksikë pas mbërritjes së emigrantëve

Pas mbërritjes së valës të parë të emigrantëve nga Amerika Qendrore në kufirin midis Meksikës dhe SHBA-së, janë rritur tensionet në rajon. Një grup i madh i emigrantëve ka mbërritur në qytetin veriperëndimor Tijuana, për çka banorët lokal organizuan protesta masive. Banorët e Tijuana-s kërkojnë që emigrantët sa më parë të largohen nga qyteti ndërsa gjatë marshit protestues brohorisnin “largohuni” ...

Lexo me teper »

Shtëpia e Bardhë rikthen akreditimin e gazetarit të CNN

Televizioni amerikan CNN njoftoi se Shtëpia e Bardhë nuk do i heqë më akreditimin reporterit Jim Acosta. “Sot Shtëpia e Bardhë i ktheu plotësisht akreditimin Acosta-s”, shkruan CNN në “Twitter”. “Për pasojë, procedimi jonë gjyqësor nuk është më i nevojshëm. Ne do të vazhdojmë me mbulimin e Shtëpisë së Bardhë”, thuhet në këtë mesazh të kanalit televiziv amerikan. Shtëpia e ...

Lexo me teper »

Ministrat e BE-së pranojnë marrëveshjen, negociatat për Brexit nuk rihapen më

Ministrat e BE-së, të cilët u mblodhën në Bruksel këtë të hënë, e mbështetën marrëveshjen që u arrit këtë javë për Brexit. Kryenegociuesi, Michel Barnier, tha se është i kënaqur që ministrat e mbështetën paketën në përgjithësi, sidomos shtetet anëtare. Takimi i ministrave të 27 vendeve të bllokut u zhvillua pak para takimit të posaçëm që do të mbahet të ...

Lexo me teper »

Trump: Sulmet e 11 Shtatorit mund të ishin ndaluar

Presidenti amerikan Donald Trump ka ashpërsuar kritikat e tij ndaj trajtimit të Uashingtonit për Osama Bin Laden. Në një postim në Twitter, Trump përsëriti pretendimet e tij, që ai e dinte për Bin Laden edhe përpara sulmeve, ndaj fajësoi edhe ish-presidentin amerikan Bill Clinton për ‘mungesën e goditjes së tij’. Trump nuk kurseu sulmin edhe ndaj admiralit Wlliam MCRaven, i ...

Lexo me teper »

May: Brexit u jep mundësi dhe të drejta të rinjve britanikë dhe emigrantëve

Kryeministrja britanike, Theresa May, është e vendosur që ta nxjerrë Britaninë e Madhe nga Bashkimi Evropian. Ajo ka deklaruar së fundmi se do të sigurojë sistem të drejtë migrimi, që do t’i ndihmojë të rinjve në Britani të gjejnë vende pune dhe trajnime. May tha se migrantët do të kualifikoheshin për nga aftësitë dhe përvojat dhe se evropianët nuk do ...

Lexo me teper »

“Nuk i duam këtu”, protesta në Meksikë kundër emigrantëve (VIDEO)

Qindra banorë në Meksikë kanë mbushur rrugët e qytetit kufitar, Tijuana, si shenjë proteste për të kundërshtuar valën e emigrantëve të cilët tentojnë të kalojnë kufirin drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Protestuesit kërkojnë që 3000 emigrantët e karvanit që po kalon nëpër Amerikën Qendrore, të kthehen mbrapsht. SHBA dhe Meksika kanë shtuar numrin e sigurisë në kalimet kufitare, shkruan ...

Lexo me teper »

Kryeministri izraelit merr drejtimin e Ministrisë së Brendshme: Kohë të vështira për zgjedhje të parakohshme

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, po bën tentativën e fundit për të shpëtuar koalicionin që u dobësua pas dorëheqjes së Ministrit të Brendshëm. Netanyahu ka marrë përsipër ta bëjë vetë rolin e ministrit të Brendshëm përkohësisht, shkruan RT. Kryeministri izraelit ka paralajmëruar ministrat e mbetur kundër shtyrjes për zgjedhje të parakohëshme. Netanyahu njihet për aftësinë e tij për ta luajtur ...

Lexo me teper »