Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Ndryshime në Parlamentin brazilian, 60 deputetë mbajnë të njëjtin mbiemër

Më shumë se 60 anëtarë të kongresit brazilian, pjesë e Partisë së Punëtorëve kanë ndryshuar zyrtarisht emrat e tyre. Deputetët kanë shtuar mbiemrin e tyre me emrin “Lula”, pasi burgosjes së ish-Presidentit Luiz Inácio Lula da Silva, fundjavën e kaluar. Kjo nismë nisi nga drejtua nga kryetarja e partisë, Gleisi Hoffmann. Ajo tani do të njihet si Gleisi Lula Hoffmann ...

Lexo me teper »

Përgatitja për luftë, Britania e Madhe dërgon nëndetëset në Siri

Britania e Madhe dhe Franca janë duke diskutuar për një operacion të përbashkët në krah të Shteteve të Bashkuara në Siri, si formë ndëshkimi për Bashar al-Assad, të cilin Perëndimi e fajëson për përdorimin e armëve kimike. Kryeministrja britanike, Theresa May urdhëroi zhvendosjen e nëndetëseve brenda rrezes së veprimit raketor, për një manovër të mundshme kundër regjimit sirian, që mund ...

Lexo me teper »

Vajza e ish-spiunit rus të helmuar: Nuk dëshiroj ndihmë nga Ambasada Ruse

Vajza e ish-spiunit të helmuar Sergei Skripal tha të mërkurën se ajo nuk dëshiron ndihmë nga Ambasada Ruse ndërsa ajo rimëkëmbet nga sulmi i agjentit nervor që e la atë dhe të atin në gjendje kritike dhe krijoi një furi ndërkombëtare. Yulia Skripal, 33 vjeçe, tha në një deklaratë se ajo e gjen veten me një “jetë krejtësisht të ndryshme” ...

Lexo me teper »

Pas luftimeve, Guta Lindore kalon nën kontrollin e rregjimit të Asad

Rajoni i Gutës Lindore në kryeqytetin e Sirisë, Damask, ka kaluar plotësisht nën kontrollin e regjimit të Bashar al-Asadit dhe mbështetësve të tij. Njoftohet se ka përfunduar evakuimi i opozitarëve ushtarakë nga rajoni Duma në Gutën Lindore dhe pritet që në një kohë të shpejtë të përfundojnë edhe evakuimi i civilëve. Pjesa më e madhe e evakuimeve u zhvilluan në ...

Lexo me teper »

Spanja pengon Katalonjën, refuzon të lirojë nga burgu kandidatin për president

Gjykata e Lartë e Spanjës ka refuzuar ditën e sotme që të lirojë nga burgu kandidatin e qeverisë katalanase për t’u bërë udhëheqës i rajonit, Jordi Sanchez. Ligjvënësit përzgjodhën Sanchez si lider në muajin mars, por kjo kandidaturë u hodh poshtë pasi ai mbahej i burgosur nën akuzën e rebelimit. Kjo do të thotë se ai nuk mund të marrë ...

Lexo me teper »

Sanksionet e SHBA-së japin efekt, manjatët rus humbasin miliarda

Sanksionet e SHBA-ve dhanë efektin e tyre. Që prej vendosjes së tyre vetëm tre manjatë rusë kanë humbur 7.5 miliardë dollar, shifër kjo e bazuar në lëvizjet e çmimeve në kompanitë e tre bashkë-pronarëve. Më 6 prill. Zëdhënsi i Thesarit të SHBA-së njoftoi sanksione mbi shtatë oligarkë ruse dhe 12 kompani që ata zotëronin, duke thënë se ata po mbështesnin ...

Lexo me teper »

Skandali në Vatikan, klerit katolik i zbulohen 64 raste pedofilie

Vatikani është përfshirë në një tjetër skandal. Së fundmi është publikuar një raport prej 2300 faqesh ku dokumentohen 64 raste abuzimi pedofilie nga kleri katolik në Kili dhe ky dokument i është dorëzuar Papa Franceskut. Raporti është hartuar nga kryetari i kongregacionit të doktrinës fetare në Selinë e Shenjtë, arqipeshkopi maltez Charles J, Scicluna, shkruajnë mediat botërore. Në lidhje me ...

Lexo me teper »

Paralajmërimi i Sekretarit të Shtetit: Koha e politikës së ‘butë’ me Rusinë ka marrë fund

Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo, i cili u përzgjodh nga Trump për të drejtuar politkën e jashtme amerikane, ka deklaruar se ditët e politikë së butë ndaj Rusisë kanë përfunduar, por shtoi se dialogu duhet të vijojë. “Rusia vijon të sveprojë në mënyrë agresive dhe kjo për shkak vitesh të tëra politike të butë ndaj sjelljes së saj agresive. Tani ...

Lexo me teper »

Sulmi kimik në Siri, SHBA: Të gjitha opsionet janë në tavolinë

BBC shkruan se autoritet zyrtare në SHBA janë shprehur se “të gjitha opsionet janë në tavolinë” si përgjigje të sulmit të dyshuar kimik në Siri, ndërkohë që liderët perëndimorë po mendojnë të ndërmarrin aksione ushtarake. Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Sarah Sanders është shprehur para gazetarëve se nuk është marrë ende një vendim përfundimtar mbi sulmet ushtarake. Këshilli i Sigurisë ...

Lexo me teper »

Lihen në burg gjashtë gylenistët e dëbuar nga Kosova

Gjashtë pjesëtarët e organizatës FETO, të cilët u dëbuan nga Kosova për në Turqi janë lënë në burg. Gjykata turke në Stamboll,  ka vendosur masën e arrestit me paraburgim për të gjashtë pjesëtarët e organizatës FETO/PDY, e cila në Turqi konsiderohet si terroriste. Gjashtë arsimtarët turq, u dërguan nga Kosova drejt Turqisë, përmes një operacioni të Agjencisë Kombëtare Turke të ...

Lexo me teper »