Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Social-demokratët gjermanë emërojnë Olaf Scholz kandidat për kancelar në zgjedhjet e ardhshme

Flitej prej kohësh, tani u bë publike: Krerët socialdemokratë vendosën të emërojnë ministrin aktual të Financave, Olaf Scholz si kandidat për kancelar në zgjedhjet e ardhshme parlamentare, shkruan Deutsche Welle. Partia Socialdemokrate Gjermane, SPD emëroi kandidatin që ajo do ta nisë në garën për kancelar në zgjedhjet e ardhshme parlamentare në Gjermani në vitin 2021; ministrin aktual të Financave, Olaf ...

Lexo me teper »

Dorëzohet qeveria në Liban, jep dorëheqjen kabineti pas shpërthimit apokaliptik

Kabineti qeveritar në Liban ka dhënë dorëheqje pas shpërthimit shkatërrues në portin e Bejrutit javën e shkuar, ka bërë të ditur ministri i Shëndetësisë, raporton AP. Ministri i Shëndetësisë, Hamad Sassan, duke folur me gazetarët pas mbledhjes së qeverisë të hënën, që erdhi pas dy ditë demonstratash përgjatë fundjavës dhe që sollën trazira në vend, ka njoftuar se “e gjithë ...

Lexo me teper »

Shkon mbi 200 numri i viktimave nga shpërthimi në Liban, dorëhiqet ministri i tretë

Numri i viktimave në kryeqytetin e Libanit ka shkuar në mbi 200 pas shpërthimit shkatërrues të së martës së shkuar në portin e qytetit. Vendi është përfshirë prej disa ditësh nga protesta të dhunshme të qytetarëve të cilët kërkojnë dorëheqjen e qeverisë të cilën e bëjnë përgjegjëse për shpërthimin që la mijëra të plagosur e dëme të mëdha materiale. Ditën ...

Lexo me teper »

Kryeprokurori amerikan Barr mbi ekstremizmin e majtë: Mediat po censurojnë atë që po ndodh, po mashtrojnë amerikanët

Prokurori i Përgjithshëm amerikan, William Barr, tha gjatë një interviste në Fox News të dielën se mediat kryesore në vend po gënjejnë për dhunën e të majtëve që ka shpërthyer në rrugët e Amerikës gjatë javëve të fundit. “Ne kemi reporterët qytetarë, të cilët kanë publikuar video të këtyre ngjarjeve, të cilat janë krejt të ndryshme nga ato që shohim ...

Lexo me teper »

Kina i kundërpërgjigjet SHBA-së, u vë sanksione senatorëve amerikanë

Pekini do vendosë sanksione ndaj disa zyrtarëve amerikanë, përfshirë senatorët republikanë Ted Cruz dhe Marco Rubio. Masa vjen pasi Uashingtoni zbuloi sanksionet ndaj zyrtarëve kinezë në Hong Kong. Ministria e Jashtme tha që kufizimet do të hyjnë në fuqi duke filluar nga e hëna. Masat hakmarrëse pasojnë sanksionet e SHBA-së kundër 11 zyrtarëve, të cilët akuzohen se shtypin liritë politike ...

Lexo me teper »

Lukashenko shpall fitoren në Bjellorusi, opozita organizon protesta masive (Fotot)

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, ka marrë një fitore të thellë në zgjedhjet presidenciale të zhvilluara ditën e djeshme. Ai ka mundur të sigurojë 80% të votave ndërsa kandidatja e opozitës, Svetlana Tikhanovskaya ka marrë 10% të votave. Rezultatet paraprake u publikuan nga KQZ-ja menjëherë pas nisjes së protestave të opozitës në kryeqytetin e vendit, Minsk. Mijëra qytetarë mbushën sheshin ...

Lexo me teper »

Shkon në mbi 200 numri i viktimave pas shpërthimit në Bejrut

Guvernatori i Bejrutit thotë se më shumë se 200 njerëz besohet se janë vrarë nga shpërthimi shkatërrues që ndodhi të martën e kaluar. Marwan Abboud tha se dhjetëra ishin ende të humbur, shumë prej të cilëve kanë qenë punëtorë të huaj. BBC shkruan se ushtria ka ndaluar fazën e shpëtimit të operacionit të kërkimit në port. Të Dielën ishte nata ...

Lexo me teper »

Boris Johnson kërkon të hapë shkollat në shtator: Është detyrë morale

Kryeministri britanik Boris Johnson e konsideron “detyrë morale” që t’i kthejë fëmijët në shkolla në shtator. Në një artikull për Mail on Sunday,  Johnson tha se kthimi i fëmijëve në shkolla ishte “përparësi kombëtare” pas disa muajve pa arsimim në auditore për shkak të koronavirusit. Por këshilltarët qeveritarë kanë paralajmëruar për rreziqet në planet për të hapur shoqërinë. Geoff Barton, ...

Lexo me teper »

Arrestohet pronari i mediave në Hong Kong

Biznesmeni dhe pronari i mediave në Hong Kong, Jimmy Lai, është arrestuar dhe zyrat e gazetave të tij u bastisën nga policia pasi akuzohet se ka bashkëpunuar me forcat e huaja. Kjo bazuar në ligjin e diskutueshëm të sigurisë të miratuar nga Kina në qershor, sipas BBC-së. Lai ka qenë një zë i spikatur pro-demokracisë dhe një mbështetës i protestave ...

Lexo me teper »

Sulmohet grupi i organizatës humanitare franceze në Niger, 8 viktima

Një grup njerëzish të armatosur kanë sulmuar një grup punonjësish të një organizate humanitare franceze në Niger, duke lënë të vrarë gjashtë shtetas francezë, guidierin e tyre lokal dhe shoferin. Guvernatori i rajonit Tillabéri, Tidjani Ibrahim tha se sulmuesit ishin në motoçikleta kur hapën zjarr, shkruan BBC. Presidenca Franceze konfirmoi vdekjen e qytetarëve francezë. Shtetasit francezë punonin për një grup ...

Lexo me teper »