Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Uellsi ndalon pirjen e duhanit pranë hapësirave publike

Uellsi është bërë vendi i parë në Britaninë e Madhe që ka ndaluar pirjen e duhanit jashtë. Deri në verën e 2019-tës, do të ndalohet pirja e duhanir pranë spitaleve, shkollave dhe terreneve sportive. Sekretari i Shëndetësisë, Vaughan Gething, tha: “Unë jam krenar që Uellsi vazhdon të jetë në ballë të aksionit për të ulur pirjen e duhanit dhe për ...

Lexo me teper »

Projektligji “Stop Soros” në Hungari, nëse ndihmon emigrantët dënohesh me burg

Individët që ndihmojnë migrantët që nuk kanë të drejtën e mbrojtjes për të paraqitur kërkesa për azil ose që ndihmojnë emigrantët e paligjshëm të fitojnë statusin për të qëndruar në Hungari, mund të burgosen sipas legjislacionit të propozuar në parlament. Në tekstin e legjislacionit, i njohur si ligji “Stop Soros” i cili u postua në faqen zyrtare të parlamentit shkruhej: ...

Lexo me teper »

“Daily Mail”: Krimi i organizuar fshihet pas salloneve të thonjve ku punojnë ‘skllevërit’ shqiptarë

Bandat e krimit të organizuar po veprojnë një rrjet të salloneve të thonjve që po mbulojnë të gjithë Mbretërinë e Bashkuar. Ata po përdorin dyqanet për të pastruar paratë nga fermat e kanabisit dhe prostitucionin, dhe po lëvizin për të shmangur zbulimin. Shtetasit vietnamezë janë grupi i dytë më i madh i huaj i regjistruar si viktima të mundshme të ...

Lexo me teper »

Si humbën jetën dy gazetarët amerikanë duke raportuar për stuhinë “Alberto”

Stuhia “Alberto”, e cila ka përfshirë një pjesë të Shteteve të Bashkuara u ka marrë jetën dy gazetarëve. Mike McCormik dhe Aaron Smeltzer, nga portali WYFF, mbetën viktima pasi një pemë ra mbi makinën e tyre, ndërsa ata udhëtonin në autostradë. Ata u gjetën nga një zyrtar, të cilin e kishin intervistuar vetëm 10 minuta përpara incidentit natyror. Sipas Qendrës ...

Lexo me teper »

Vriten dy policë në Belgjikë, autori thirri “Allahu Ekbar” para se të qëllonte

Një person ka qëlluar për vdekje, dy oficerë policie dhe një kalimtar në qendër të qytetit Liege, i cili ndodhet  në lindje të Belgjikës. Disa media raportojnë se personi  ka thirrur “Allahu Akbar” përpara se të vriset dy oficerët e policisë dhe civilin. Kurse BBC ka shkruar, se sulmuesi u ndalua nga dy oficerë policie për një kontroll rutinë në ...

Lexo me teper »

PËRMES FOTOSH- Stuhitë masive në disa zona të Amerikës po marin para edhe makinat

Zona e Marylandit në Shtetet e Bashkuara vazhdon të jetë nën mëshirën e shirave të rrëmbyer. Raportohet se uji është duke marrë me vete çdo gjë që gjen përpara edhe makinat. Guvernatori i Maryland Larry Hogan ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme ditën e djeshme. Mësohet, se stuhitë masive kanë përmbytur edhe rajonin e Baltimorës. Kurse në rrugën “Ellicott” niveli i ...

Lexo me teper »

Polonia kërkon prani të përhershme të trupave amerikane në vend, Rusia paralajmëron për pasoja

Polonia është e gatshme të paguajë rreth 2 miliardë dollarë për praninë e përhershme të trupave amerikane në vend. Moska e quajti nismën “të rrezikshme”, duke thënë se nuk siguria evropiane nuk do përfitojë nga kjo gjë. Dokumenti i quajtur ‘Propozimi për një Prezencë të Përhershme të SHBA-së në Poloni’ nga Ministria e Mbrojtjes e vendit, u zbulua në internet ...

Lexo me teper »

Shkrumbohet parku më i madh i lojrave në Gjermani, deri më tani 7 të plagosur (VIDEO)

Parku më i madh i lojëra në Gjermani është përfshirë flakët e zjarrit. Parku njihet si parku më i madhi i argëtimit në Gjermani. Mësohet se zjarri në “Europa Park” ka nisur ditën e shtunë në mbrëmje. Fillimisht nga flakët është përfshirë një depo dhe më pas gjatë ditës së djeshme flakët janë përhapur pothuajse kudo. Është dashur ndërhyrja e ...

Lexo me teper »

Pakënaqësia për zgjedhjen e Trumpit i hodhi benzinë skandalit Weinstein

NEW YORK (Associated Press) – Gjatë viteve të fundit, miliona gra amerikane u mërzitën se një burrë që kishte mburrur sulmin seksual ndaj grave ishte zgjedhur president. Pastaj erdhi një moment elektrizues – pohime të detajuara se një tjetër njeri i fuqishëm kishte sulmuar seksualisht ose ngacmoi dhjetëra gra si një nga prodhuesit kryesorë të Hollivudit. “Shpërtheu. Ishte si hedhja ...

Lexo me teper »

Ish-presidenti George H.W Bush shtrohet sërish në spital

Ish-presidenti i SHBA-ve, George H.W Bush, ka përfunduar përsëri në spital, këtë radhë për shkak të presionit të ulët të gjakut. Lajmin e ka bërë të ditur zëdhënësi i familjes Bush, i cili sqaroi se ish-presidenti do të qëndrojë i shtruar në spital për disa ditë.  “Ish- Presidenti është mirë dhe i vetëdijshëm. Ai po trajtohet në spitalin Southern Maine ...

Lexo me teper »

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful