Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Nju Jork, 50 mijë raste me koronavirus, Trump: Nuk është i nevojshëm izolimi i qytetit

Presidenti amerikan Donald Trump ka thënë që karantinimi i Nju Jorkut “nuk do të jetë i domosdoshëm”, pasi guvernatori i shtetit tha që aktivizimi i kësaj do të ishte “e prekshme”. Trump tha se vendimi i fundit ishte marrë me rekomandimin e Task Forcës së koronavirusit të Shtëpisë së Bardhë. Presidenti kishte thënë më herët se ai mund të vendoste ...

Lexo me teper »

OKB shtyn konferencën për rishikimin e traktatit për armët bërthamore

Kombet e Bashkuara kanë njoftuar se është shtyrë konferenca për rishikimin e Traktatit për Mospërhapjen e Armëve bërthamore, për shkak të pandemisë së koronavirusit. Rreth 191 shtete ishin paraparë që të merrnin pjesë në konferencën, që pritej të mbahej nga 27 prilli deri më 22 maj, në selinë e OKB-së në Nju Jork. Pjesëmarrësit takohen çdo pesë vjet për ta ...

Lexo me teper »

Pandemia jep efektet edhe te krimi kibernetik, Europol: Janë rritur masivisht vjedhjet

Ashtu si të gjithë të tjerët përballë një pandemie, kriminelët duket se po qëndrojnë në shtëpi, por ata thjesht po kthehen në metoda të ndryshme dhe alternative për tu rifutur në kasion. Ky është mesazhi nga një raport i ri i Europol të Premten, i cili zbulon se kriminelët po përshtaten për të shfrytëzuar kaosin global. Ndërsa shumë departamente policie ...

Lexo me teper »

Putini i mbyll plotësisht kufijtë e Rusisë

Rusia do të mbyllë plotësisht kufijtë e saj duke nisur nga 30 marsi, për të luftuar përhapjen e koronavirusit të ri. Mediat ruse shkruajnë se autoritetet urdhëruan që të gjitha pikat e kontrollit të automjeteve, hekurudhave dhe këmbësorëve, si dhe kufijtë detarë të vendit, të mbyllen duke nisur nga e hëna. Kjo pasi vendi kishte regjistruar 1.264 raste të konfirmuara ...

Lexo me teper »

Foshnja në Çikago ndërron jetë pasi konfirmohet me Covid-19

Një fëmijë më i vogël se një vjeç ka ndërruar jetë në një spital në Çikago, pasi kishte rezultuar pozitiv në testin për koronavirusin. Kjo besohet të jetë vdekja e parë e një foshnje e shkaktuar nga pandemia. Mirror shkruan se lajmi u konfirmua nga Departamenti i Shëndetit Publik në Illinois, i cili nuk dha ​​detaje të mëtejshme mbi tragjedinë. ...

Lexo me teper »

Qeveria polake urdhëron qytetarët mbi 60 vjeç të votojnë me postë, opozita kërkon shtyrjen e zgjedhjeve të 10 majit

Autoritetet polake, të cilat kanë urdhëruar që qytetarët mbi moshën 60 vjeç të vendosen në karantinë, u kërkuan këtyre të fundit që të votojnë me postë për zgjedhjet presidenciale të 10 majit. Kjo ka sjellë edhe kritika të shumta për konservatorët në pushtet për refuzimin e tyre për të shtyrë zgjedhjet presidenciale. Opozita polake ka kërkuar që zgjedhjet të shtyhen ...

Lexo me teper »

Conte: 4.3 miliardë euro për buxhetin e komunave dhe 400 milionë euro ndihma për ushqime për qytetarët në pamundësi ekonomike

Kryeministri Italian Guiseppe Conte në adresimin e sotëm lajmëroi se do i akordohen buxhetit të komunave 4.3 miliardë euro fond solidariteti. Ndërsa 400 milionë euro do jepen për ndihma ushqimore për familjet që kanë nevojë për ndihmë konkrete. “Ne kemi parashikuar shpërndarjen e një fondi prej 4.3 miliardë euro fond solidariteti për komunat për t’i dhënë oksigjen të menjëhershëm buxheteve ...

Lexo me teper »

Koronavirusi: Rastet dhe viktimat në SHBA, Britani, Francë, Spanjë dhe Gjermani

Deri më tani në botë koronavirusi ka infektuar 655,650 persona duke shkaktuar rreth 30 mijë viktima, ndërsa numri i të shëruarve kap shifrën e 141,414 pacientëve. SHBA SHBA-ja deri më tani është zyrtarizuar vendi me më shumë të infektuar duke arrirë numrin e 120,529 të infektuar ndërsa numri i përgjithshëm i viktimave shkoi në 2,008. Ditën e sotme u regjistruan ...

Lexo me teper »

Itali: 889 viktima dhe 3651 raste të reja, hyjnë në fuqi rregullat e reja për hyrjen në vend

Në Itali numri i personave që rezultuan pozitivë me koronavirus ishte 3,651 (dje ishin 4,401 raste të reja), ndërsa janë regjistruar në 24 orët e fundit 889 viktima (969 një ditë më parë), dhe janë 1,434 të shëruar në krahasim me 589 të premten. Numri i viktimave në total i ka kaluar 10,023 njerëz. Që nga nisja e epidemisë në ...

Lexo me teper »

Hapet pjesërisht Wuhan-i pas më shumë se 2-muajsh në izolim

Qyteti i Wuhan-it në Kinë, nga ku filloi pandemia e koronavirusit, është rihapur pjesërisht pas më shumë se dy muajsh izolimi. BBC shkruan se njerëzit po lejohen të hyjnë në Wuhan, por jo të largohen. Turmat e pasagjerëve u fotografuan kur mbërritën në stacionin e trenit këtë të shtunë në Wuhan. Wuhan-i, i cili është kryeqyteti i provincës së Hubeit ...

Lexo me teper »