Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Shpërthen autobusi me turistë në Egjipt, raportohet për dhjetra të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak minuta më parë Egjipt kur një autobus me turistë ka shpërthyer në qytetin e Kajros. Mediat e huaja raportojnë se deri më tani ka 2 viktima dhe dhjetra të plagosur. Sipas mediave lokale shpërthimi ka ndodhur në jug të Gazës, pranë Piramidave, një zonë e populluar nga turistë. Shpërthimi dyshohet se është sulm terrorist, ...

Lexo me teper »

Trump kërcënon sërish: Do të mbyll kufirin me Meksikën, dua të ndërtohet muri

Kufiri i Meksikës mbetet një problem serioz për SHBA-në. Çdo ditë qindra emigrantë synojnë të futen në shtetin akerikan përmes këtij kufiri. Së fundmi presidenti Donald Trump kërcënoi të  se do të mbyllë kufirin SHBA-Meksikë plotësisht, nëse Kongresi nuk miraton miliarda dollarë financime për ndërtimin e murit. Trump ka dhënë idenë e ndërtimit të një muri me Meksikën sepse sipas ...

Lexo me teper »

Përplasen 28 makina në Ankara për shkak të ngricave (VIDEO)

Ankaraja ditët e fundit është përballur me reshje të dendura dëbore dhe ngrica në rrugë, gjë që ka shkaktuar një aksident masiv. Sipas agjencisë turke të lajmëve “DHA”, 28 makina janë përfshirë në një aksident zinxhir në kryeqytetin turk. Aksidenti ndodhi në urën Aksemsettin mbi Bulevardin Perëndimor të Ankarasë. Sikurse raportojnë mediat turke, në momentin që makinat po zbrisnin, kanë ...

Lexo me teper »

Stuhia e borës anulon dhjetëra fluturime në SHBA

Stuhia e dëborës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës shkaktoi anulimin dhe vonesat e fluturimeve. Për shkak të stuhive në disa vende, pritet të krijohet një shtresë bore deri në 25 centimetra dhe në vende tjera do të ketë shira të shumta, njoftoi Shërbimi Kombëtar i Motit të SHBA-së (NWS). Pjesët qendrore dhe juglindore të SHBA-së janë goditur tashmë nga ...

Lexo me teper »

19 protestues vriten për çmimin e bukës, gazetarët hyjnë në grevë

  Gazetarët sudanezë hynë në një grevë urie këtë të enjte, në valën e protestave masive kundër rritjes së çmimit të bukës, që siç njofton qeveria, ka shkaktuar 19 të vdekur, përfshi këtu edhe dy pjesëtarë të forcave të sigurisë. “19 qytetarë kanë humbur jetën në incidente, përfshi dy nga forcat tona të sigurisë”, që kur protestat nisën të shpërthenin ...

Lexo me teper »

Ushtria gjermane mund të rekrutojë edhe qytetarë nga vendet e BE-së

Shtatë vjet pasi Gjermania hoqi rekrutimin, shefi i saj i mbrojtjes tha se punësimi i shtetasve të BE është “një opsion” për të mbushur postet e ekspertëve. Inspektori i përgjithshëm i ushtrisë Eberhard Zorn tha se forcat kishin “të parë në të gjitha drejtimet në kohën e mungesës së personelit të kualifikuar”, siç janë mjekët dhe specialistët e IT. Forcat ...

Lexo me teper »

Donin të kapnin brigjet e Spanjës, shpëtohen 367 emigrantë në Mesdhe

Marina mbretërore marokene shpëtoi sot në Mesdhe 367 imigrantë ku shumica vinin nga Afrika subsahariane që përpiqeshin të arrinin brigjet spanjolle, njoftuan burime ushtarake. “Imigrantët e shpëtuar, mes të cilëve edhe gra dhe fëmijë, ishin në vështirësi në bordin e shumë anijeve shpëtimi”, sipas të njëjtave burime. “Maroku ka bllokuar 68 000 përpjekje imigracioni klandestin dhe ka shkatërruar 122 rrjete ...

Lexo me teper »

Në krah të biznesmenit homofob, fotoja e Brigitte Macron që po merr kritika

Zonja e Parë e Francës është fotografuar së fundmi në krahë të biznesmenit francez i cili cilësohet si homofob ndaj komunitetit LGBTI.  Ndërsa vizitoi një treg të njohur të Krishtlindjeve të Parisit, Brigitte Macron thuhet se u takua me organizatorin e panairit të festës, Marcel Campion.  Madje në rrjet po qarkullon edhe një foto ku ata ata kanë dalë përkrahë ...

Lexo me teper »

Raketa e pathyeshme ruse, Putin: Hyn në shërbim në vitin 2019, është e mrekullueshme

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka deklaruar së fundmi se në vitin 2019 Rusia do të nxjerë raketën më të fuqishme në botë.   “Rusia është i pari vend në botë që siguron një armë të re strategjike, që do të garantojë sigurinë e shtetit dhe popullit tonë për dekadat që do të vijnë. Kjo është e mrekullueshme, një dhuratë e bukur ...

Lexo me teper »

Haradinaj: Për marrëveshjen me Serbinë na duhet unitet dhe unifikim të qëndrimeve

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se Kosova ka nevojë për unitet dhe unifikim të qëndrimeve të krejt spektrit politik në vend, për të arritur një marrëveshje, që është në përputhje të plotë me vullnetin politik të popullit të Kosovës, të shprehur me 17 Shkurt 2008 nga Parlamenti i Kosovës, shkruan Koha.net. Haradinaj pas takimit të ekipit negociator dhe ...

Lexo me teper »