Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Mateo Salvini: Juncker, një pijanec që drejton 500 milion europianë

Zv.kryeministri Italian Matteo Salvini, i është përgjigjur deklaratave të shefit të Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, pas një krahasimi që ai bëri një krahasim mes ekonomisë së Italisë dhe Greqisë. Salvini e konsideroi Juncker-in si një “pijanec që drejton 500 milionë europianë. “Nëse bëni një kërkim në Google, Juncker esëll apo i pirë do të shihni imazhe impresionuese. E ky zotëri ...

Lexo me teper »

Merkel: Bashkimi i Gjermanisë nuk është realizuar ende

Bashkimi i Gjermanisë nuk ka mbaruar ende, theksoi kancelarja Angela Merkel të mërkurën në Berlin gjatë një fjalimi për ditën e bashkimit gjerman, me rastin e 28-vjetorit të tij. “Gjithmonë kujtoj ditën e ribashkimit me emocion të madh”, tha Merkel duke kërkuar që të mos harrohet “guximi” i njerëzve që zbritën në rrugët e Lindjes për të demonstruar dhe punën ...

Lexo me teper »

Presidentja e Kroacisë mbron temën e doktoraturës

Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviç, ka mbrojtur sot temën e doktoraturës. Mediat kroate shkruajnë se kryeministrja mori titullin ‘doktor’ në fushën e marrëdhënieve ndërkombëtare në Fakultetin e Shkencave Politike në Zagreb. “Po ndihem si çdo doktorant tjetër në Fakultetin e Shkencave Politike, asgjë ndryshe. Natyrisht se jam e emocionuar dhe jam e gatshme”,  është shprehur kryeministrja Kitaroviç për RTL para ...

Lexo me teper »

Senatori demokrat zemëron amerikanët: S’ka rëndësi nëse Kavanaugh është i pafajshëm apo fajtor (VIDEO)

Senatori demokrat i New Jersey, Cory Booker po përballet me kritikat në rrjetet sociale, pasi deklaroi për mediat se nuk ka rëndësi nëse gjyqtari Brett Kavanaugh është “i pafajshëm apo fajtor” lidhur me akuzat për abuzim seksual, gjithsesi sipas tij duhej të zgjidhej një kandidat i ri për Gjykatën Supreme. Duke folur me gazetarët të martën, Booker tha se “besueshmëria ...

Lexo me teper »

Aftësitë në kërcim e bëjnë Theresa May-n objekt talljeje në rrjet (VIDEO)

Kryeministrja britanike Theresa May është bërë objekt tallje në rrjetet sociale, për shkak të një tjetër kërcimi. Në konferencën e partisë konservatore, kryeministrja May u paraqit në podium duke kërcyer nën ritmet e këngës së grupit Abba, ‘Dancing Queen’. Mirëpo të shumtë e kanë komentuar kërcimin e May-t sit ë stilit robotik, ndërsa RT risjell në vëmendje të tjera raste ...

Lexo me teper »

Protestueset kundër Kavanaugh, të lidhura me George Soros-in

Kur senatori Jeff Flake u përball nga dy gra në një ashensor në Capitol Hill, u pa si një nga momentet më të vështira të betejës së nominimit të Brett Kavanaugh të Gjykatës së Lartë, të javës së kaluar. Edhe pse në mëngjes, Flake deklaroi mbështetjen e tij për Kavanaugh, pas incidentit të ashensorit, ai u detyrua të bënte një ...

Lexo me teper »

Putin: Skripal një tradhtar, një llum, Britania e Madhe nuk na jep informacion

Vladimir Putin ka folur së fundmi për helmimin e ish agjentit rus Sergei Skripal. Presidenti rus nuk ngurroi ta quante ish-agjentin e dyfishtë si një tradhtar dhe llum. “Sa më shpejt të përfundojë zhurma e medias rreth Skripal, aq më mirë. Disa media pretendojnë se z. Skripal është një lloj aktivist i të drejtave. Ai është thjesht spiun. Një tradhtar në ...

Lexo me teper »

“Më mashtroi me kartat e kreditit”, ish i dashuri i Margaret Blasey Ford jep një tjetër version

Së fundmi për profesoren e psikologjisë Christine Margaret Blasey Ford e cila ka trazuar politikën amerikane ka folur ish- dashuri i saj.  Ish- i dashuri i saj së fundmi i ka dërguar një letër redaksisë së “Fox News” ku në të jep një tjetër version.  Ai  shprehet se psikologia e njohur nuk i ka pasur frikë vendet e mbyllura, as fluturimet ...

Lexo me teper »

Pas cunamit që shkaktoi qindra viktima, shpërthen vullkani në Indonezi (Video)

Fatkeqësitë natyrore vazhdojnë të godasin Indonezinë, pas shpërthimit të vullkanit e “Mount Soputan” në ishullin e Sulawesit vetëm pak ditë pasi një cunami shkatërrues, i shkaktuar nga një tërmet masiv, që goditi ishullin duke vrarë qindra persona. Pas muajsh të aktivitetit të rritur sizmik, vullkan Soputan përfundimisht shpërtheu të mërkurën në mëngjes, duke dërguar një re hiri deri në 4.000 ...

Lexo me teper »

Përplasjet me Iranin, SHBA i jep 38 miliardë dollarë ndihmë ushtarake Izraelit

Benjamin Netanyahu ka përshëndetur një paketë historike prej 38 miliardë dollarësh amerikanë të negociuar nga administrata e mëparshme e SHBA-së dhe e lëvruar në kohë për të ndihmuar shtetin hebre të përballojë kërcënimin “kompleks” të paraqitur nga armiku i tij i vjetër, Irani. Dy vjet pasi presidenti Barak Obama dhe kryeministri izraelit nënshkruan një Memorandum Mirëkuptimi, marrëveshja 10-vjeçare e financimit ...

Lexo me teper »