Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Trump sugjeron për një takim me Putin dhe Xi Jin Ping për ndalimin e garës së armatimeve

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se është i sigurt “se në një kohë në të ardhmen”, ai, presidenti i Kinës, Xi Jinping, dhe presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, “do të fillojnë të flasin për një ndalim kuptimplotë” të “garës së madhe dhe të pakontrollueshme të armëve”. Trump i bëri këto komente në Twitter, pas një takimi me ...

Lexo me teper »

Universiteti i “Soros” largohet nga Hungaria

Universiteti i Evropës Qendrore në Budapest tha se është “detyruar” t’i zhvendosë programet e tij prestigjioze në një kampus në Vjenë, pas një beteje të gjatë ligjore me Qeverinë e kryeministrit hungarez, Viktor Orban. Michael Ignatieff, rektor i universitetit të themeluar nga miliarderi hungarezo-amerikan, George Soros, tha se “Universiteti i Evropës Qendrore është dëbuar”. Universiteti tha se do t’i nisë ...

Lexo me teper »

Macon-it i dalin kundër edhe studentët, në protestë mbarëkombëtare (VIDEO)

Përveç protestave të jelekverdhëve, Franca është goditur nga një valë tjetër trazirash mbarëkombëtare. Turmat e studentëve të zemëruar kanë bllokuar shkollat anembanë Francës në protestë kundër reformës arsimore. Mijëra nxënës të shkollave të mesme bllokuan rrugët e qyteteve franceze të hënën, protestat e tyre shpejt u kthyen në dhunë. Të rinjtë e zemëruar, të cilët fillimisht dolën pas thirrjes së ...

Lexo me teper »

“Leksion” qeveritarëve, zjarrfikësit u kthejnë shpinën mes ceremonisë (VIDEO)

  Pas policëve, edhe zjarrfikësit francezë kanë dhënë shenjën e tyre se nuk i mbështesin qeveritarët. Ditën e shtunë gjatë kremtimit të “Holy Beard”, Shenjt mbrojtës i zjarrfikësve, zjarrfikësit u kthyen shpinën disa qeveritarëve në shenjë proteste. Ky gjest i jashtëzakonshëm erdhi si shprehje e pakënaqësisë kundër shkurtimeve në vendet e tyre të punës, dhe kjo ndodhi pikërisht në nisje ...

Lexo me teper »

Policia franceze nuk do të “luftojë” më me të vetët, si i mbështet protestuesit (VIDEO)

Një video po qarkullon në rrjet nga protesta e së shtunës e “Jelekëve të Verdhë” në Francë, ku shihet se si ndonëse në krye të detyrës për të mirëmbajtur rendin, policët mbështesin protestuesit duke hequr kokoret. Vetëm në qytetin e Toulouse, gjatë protestave kundër rritjes së çmimit të karburantit, mbetën të plagosur 48 oficerë policie, pesë prej të cilëve janë ...

Lexo me teper »

48 policë të plagosur në Toulouse të Francës (FOTO/VIDEO)

Më shumë se 50 persona, shumica e tyre policë, mbetën të plagosur në Toulouse gjatë protestave kundër rritjes së çmimit të karburantit. Demonstrata e “Jelekëve të Verdhë” shkaktoi trazira, duke e bërë qytetin jugor francez dhe Parisin të dukeshin si fusha beteje, shkruan RT. Ndërsa Franca përpiqet që të përballet me intensitetin e protestave kundër rritjes së çmimeve të karburantit, ...

Lexo me teper »

Ekzekutohet 200 metra pa mbërritur në shtëpi shqiptari në Berlin

Një 47-vjeçar shqiptar është ekzekutuar me disa plumba në kryeqytetin gjerman, Berlin, raporton Bild.de. Blendi G., i cili punonte si punonjës sigurie në një butik, u qëllua me disa plumba në trup teksa kthehej në shtëpinë e tij, vetëm 200 metra pa mbërritur ende. Sipas policisë së Berlinit, autori i dyshuar, një 60-vjeçar ka qëlluar më pas veten dhe ka ...

Lexo me teper »

Hahn ndryshon planin, para Prishtinës viziton Beogradin

Komisioneri për Zgjerim, Johannes Hahn, pritet të vizitojë nesër Beogradin, para se të shkojë në Prishtinë në vizitën zyrtare të paralajmëruar prej tij. Ai do takohet në kryeqytetin serb me presidentin, Vuçiç, me të cilin pritet të diskutojë përplasjen më të fundit mes Beogradit dhe Prishtinës, pas dështimit të Kosovës për t’u anëtarësuar në “Interpol” dhe pas vendosjes së taksës ...

Lexo me teper »

Macron zbret në “fushëbetejë”, protestuesit e fishkëllejnë e i kërkojnë dorëheqjen

Presidenti i Francës është fishkëllyer sot nga qytetarët që ndodheshin të pranishëm teksa zbriti në “fushëbetejën” e Parisit. Ai vizitoi Harkun e Triumfit ndërsa pa edhe një pjesë të shkatërrimeve që kanë lënë pas protestat e “Jelekëve të Verdhë”. Protestuesit kanë kërkuar dorëheqjen e tij ndërsa Macron u zotua se do i çonte para drejtësisë protestuesit. Këta të fundit dogjën ...

Lexo me teper »

Vritet një nga komandantët kryesorë të talibanëve në Afganistan

Një komandant i lartë i talibanëve është vrarë në Helmand të Afganistanit nga sulmet ajrore në kuadër të një operacioni të përbashkët nga forcat speciale afgane dhe amerikane, thanë zyrtarët afganë dhe anëtarët talebanë të dielën, raporton “Reuters”. Komandanti Abdul Manan, i cili ishte caktuar udhëheqës për rajonin e Helmandit, u vra bashkë me 29 talibanë të tjerë, ndërkohë që ...

Lexo me teper »