Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

“Anijet e OJQ-ve që sjellin emigrantë do e shohin Italinë vetëm në kartolina” – Salvini zotohet të mbyllë portet italiane

Asnjë anije e OJQ-ve që mban emigrantë nuk do të lejohet të ankorohet në një port italian, tha ministri i brendshëm i vendit, Matteo Salvini, pas një vendimi unanim nga krerët e BE-së për të rishikuar politikën e migracionit. Duke komentuar rezultatin e 10 orëve diskutim të tensionuar ndërmjet 28 krerëve europianë mbi çështjen e ngutshme të migrimit, Salvini tha ...

Lexo me teper »

Kampet e refugjatëve, çfarë thanë Merkel dhe Macron në samit

Pas gati dhjetë orësh të diskutimeve të tensionuara në kërkim të një kompromisi liderët e BE kanë rënë dakord të lejojnë vendet anëtare që vullnetarisht t’i binden klauzolave më të diskutueshme të marrëveshjes së migrantëve. 28 liderët ranë dakord për të reformuar sistemin e azilit me konsensus dhe për të përfshirë një klauzolë për mbajtjen e emigrantëve në të gjithë ...

Lexo me teper »

Më shumë se 50 makina të shkatërruara nga shpërthimi i autobotit me naftë, numërohen 9 viktima (VIDEO)

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Nigeri, ku një autobot me karburant ka shpërthyer në flakë duke lënë të paktën 9 persona të vrarë. “Russia Today” shkruan se autoboti shpërtheu ndërsa po lëviste nga Lagosi në Ibadan. Shpërthimi ka bërë që nga flakët të përfshihet më shumë se 50 automjete, pasii gjithë karburanti ishte derdhur në autostradë. Zyrtarët thonë ...

Lexo me teper »

Jul Çezari në versionin 3D, e risjell muzeu i Hollandës

Perandori i famshëm romak, Ju Çezari tashmë është ‘rikthyer’ edhe njëherë.  Ekspertët morën statujat e ndërtuara për të dhe rindërtuan në  3D kokën e tij, e cila  u krijua nga Muzeu Kombëtar i Antikiteteve në Holandë. Rindërtimi i perandorit ishte ideja e arkeologut Tom Buijtendorp. Libri i tij “Cezari në vendet e ulëta” sapo është botuar.  “Pra, ai ka një fryrje ...

Lexo me teper »

Liderët e BE-së bien dakord, arrihet marrëveshja për emigracionin

Liderët e Bashkimit Europian kanë arritur më në fund në një marrëveshje për emigracionin, pas samitit dy-tre ditor. Mëngjesin e sotëm, presidenti francez Emmanuel Macron e ka konsideruar marrëveshjen si një “lajm të mirë” dhe sipas tij “bashkëpunimi evropian mbizotëronte gjatë bisedimeve”. Lajmin zyrtarisht e dha presidenti i Këshillit të BE-së, Donald Tusk, kur tha se 28 liderët e BE-së ...

Lexo me teper »

Kush është i riu që vrau 5 persona brenda gazetës në SHBA

Deri më tani raportohen 5 viktima nga sulmi në redaksinë e gazetës “Capital Gazette”, në Maryland të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.  Një ditë më parë një person i armatosur u fut në zyrat e redaksisë së gazetës dhe filloi të qëllojë të gjithë me radhë, ndërsa shumë prej të pranishmëve u fshehën poshtë tavolinave të punës, deri në momentin që ...

Lexo me teper »

5 viktima nga sulmi në redaksinë e “Capital Gazette”, identifikohet autori

Deri më tani raportohen 5 viktima nga sulmi në redaksinë e gazetës “Capital Gazette”, në Maryland të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.  Një ditë më parë një person i armatosur u fut në zyrat e redaksisë së gazetës dhe filloi të qëllojë të gjithë me radhë, ndërsa shumë prej të pranishmëve u fshehën poshtë tavolinave të punës, deri në momentin që ...

Lexo me teper »

Çështja e emigracionit, Italia bllokon vendimet në samitin e BE-së

Italia duke blokuar të gjitha vendimet që do të merren në Samitin e Liderëve të Bashkimit Evropian, “përkohësisht” është bërë pengesë në deklaratën përfundimtare të përbashkët të 28 vendeve anëtare. Në një deklaratë të lëshuar nga Këshilli Evropian thuhet se “në këtë fazë nuk është marrë ndonjë rezultat për shkak se një vend anëtar ka bllokuar të gjitha vendimet që ...

Lexo me teper »

Të shtëna me armë jashtë zyrave të një gazete në SHBA, 4 viktima dhe 20 të plagosur

Watch the latest video at foxnews.com Të shtëna me armë raportohen në SHBA jashtë zyrës së gazetës në Maryland. Një i dyshuar u arrestua pas raporteve të të shtëmëve të qëlluara dhe viktimave të shumta në Annapolis, Maryland, të enjten pasdite jashtë gazetës Capital Gazette. Sipas Fox News deri më tani raportohet për 4 viktima dhe 20 të plagosur  

Lexo me teper »