Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Lufta civile në Jemen, 85 mijë fëmijë mund të kenë vdekur nga uria dhe sëmundjet

Rreth 85 mijë fëmijë nën moshën 5 vjeç mund të kenë vdekur nga uria dhe sëmundjet që nga shpërthimi i luftës civile në Jemen në vitin 2015, njoftoi organizata  “Save the Children”. Organizata i bazoi gjetjet tek shifrat e saj mbi normat e vdekshmërisë për rastet e patrajtuara të Kequshqyerjes së Rëndë Akute tek fëmijët e vegjël. Sipas Kombeve të ...

Lexo me teper »

Rripi i Gazës, ministri izraelit kërcënon se do të vrasë kreun e Hamasit

Një ministër i lartë i kabinetit  të Izraelit ka deklaruar se ky shtet po përgatitet të vrasë kreun e Hamasit,  grupi militant që sundon Gazën.  Yoav Gallant, ministri i Izraelit për Ndërtim dhe Strehim, ka premtuar se koha është e kufizuar për udhëheqësin e  Hamasit “Yahya Sinwar”. Izraeli dhe Hamasi ranë dakord kohët e fundit për një armëpushim pas disa ...

Lexo me teper »

Spiun? Akademiku britanik i dënuar me burgim të përjetshëm në Emiratet e Bashkuara

Një akademik britanik është dënuar me burgim të përjetshëm për spiunazh në Emiratet e Bashkuara Arabe. Matthew Hedges, 31 vjeç, u arrestua më 5 maj nga zyrtarët e Emirateve të Bashkuara Arabe, kur ai ishte larguar nga aeroporti i Dubait pas një udhëtimi kërkimor.  Ai është mbajtur  për gati gjashtë muaj në izolim, për akuzat e spiunazhit. Një zëdhënëse e familjes ...

Lexo me teper »

Kriza – Brukseli refuzon buxhetin e Italisë dhe paralajmëron sanksione

Bashkimi Europian mori hapin e parë të mërkurën në drejtim të sanksioneve ndaj Italisë, pasi vendosi se shpenzimet e parashikuara të vendit, shkelin rregullat fiskale të bllokut. Brukseli ka hedhur poshtë planin e buxhetit të Romës për 2019. “Komisioni konfirmon ekzistencën e një rasti veçanërisht serioz të mospërputhjes”, tha BE në rishikimin e saj vjetor të planeve të shpenzimeve të ...

Lexo me teper »

Merkel: Shpresa që Brexit të mbyllet në fundjavë

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, ka shprehur shpresë se Bashkimi Evropian  dhe Mbretëria e Bashkuar do të zyrtarizojnë marrëveshjen për Brexit-in këtë fundjavë. Duke folur në një konferencë të përbashkët për media në Berlin me kryeministrin danez, Lars Lokke Rasmussen, Merkel theksoi se tërheqja e Mbretërisë së Bashkuar nga BE-ja ka hyrë në një fazë përfundimtare. “Shpresojmë se do të ...

Lexo me teper »

Një rus në krye të Interpolit, rriten shqetësimet se institucioni mund të përdoret

Një kor gjithnjë e në rritje kritikësh ka bërë thirrje ndaj Intepolit, që të refuzojë kandidatin rus për të udhëhequr organizatën ndërkombëtare policore, për shkak të frikës se Moska do të abuzonte me presidencën e saj për të shënjestruar kundërshtarët politikë. Kremlini, nga ana e tij ka denoncuar atë që e quan “ndërhyrje” në votim, një proces i përcaktuar për ...

Lexo me teper »

Trump: SHBA nuk do të dënojë princin arab për vrasjen e gazetarit

Presidenti Donald Trump deklaroi  sot se ai nuk do të ndërmarrë veprime të forta kundër Arabisë Saudite ose princit të tij të kurorës Mohammed bin Salman për vdekjen  e gazetarit Washington Post Jamal Khashoggi. Në një deklaratë me thirrje me titra “America First!” Trump tha se “agjencitë tona të inteligjencës vazhdojnë të vlerësojnë të gjithë informacionin”. “Ne kurrë nuk mund ...

Lexo me teper »

40 të vrarë dhe 60 të pagosur, përgjaket festa islame në Kabul

Të paktën 40 njerëz kanë ngelur të vrarë nga një shpërthim që ndodhi pranë një sallë dasmash në kryeqytetin afgan të Kabul.  Shpërthimi ndodhi teksa ishte duke u festuar Eid Miladin, një festë islame që shënonte ditëlindjen e profetit Muhamed. Më shumë se 60 njerëz të tjerë u plagosën në shpërthim.  Sallat e dasmave janë objektiva popullore për militantët në ...

Lexo me teper »

Sulm me armë në spitalin në Çikago, vriten një mjeke, një polic dhe një farmaciste

Një sulm me armë zjarri ka ndodhur në një spital në Çikago të SHBA-së. Një oficer policie, një mjek, një farmacist dhe vetë sulmuesi, kanë humbur jetën nga këto të shtëna. Mediat lokale shkruajnë se sulmi ndodhi në një spital të South Side, të hënën pasdite. Oficeri i policisë Samuel Jimenez, i cili prej më pak se dy vjetësh është ...

Lexo me teper »

Rriten tensionet në kufirin SHBA-Meksikë pas mbërritjes së emigrantëve

Pas mbërritjes së valës të parë të emigrantëve nga Amerika Qendrore në kufirin midis Meksikës dhe SHBA-së, janë rritur tensionet në rajon. Një grup i madh i emigrantëve ka mbërritur në qytetin veriperëndimor Tijuana, për çka banorët lokal organizuan protesta masive. Banorët e Tijuana-s kërkojnë që emigrantët sa më parë të largohen nga qyteti ndërsa gjatë marshit protestues brohorisnin “largohuni” ...

Lexo me teper »