Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Kryebashkiakja e Romës rrezikon dënimin me burg

Prokurori publik i Romës ka kërkuar këtë të premte një dënim me 10 muaj burg për kryebashkiaken të kryeqytetit italian, Virginia Raggi, mbi akuzat e praktikave korruptive të emërimeve në punë. Raggi, e cila u bë e para kryebashkiake femër e Romës në vitin 2016 dhe që i përket lëvizjes “5 yjet”, akuzohet se ka bërë deklarata të rreme në ...

Lexo me teper »

Studimi: Evazioni fiskal ndihmon korporatat amerikane të vjedhin 180 miliardë dollarë nga pjesa tjetër e botës

Një studim i ri nga ekonomistët më të lartë dhe ekspertët zbuloi se shmangia dhe evazioni i taksave përkthehen në qindra miliarda dollarë në taksat e papaguara çdo vit, me paratë që përfundojnë në xhepat e njerëzve më të pasur në botë. Dokumenti, ‘Privilegji i tepruar tatimor’, u bashkë-shkruar nga Thomas Wright dhe Universiteti i Kalifornisë, ekonomisti i Berkeley Gabriel ...

Lexo me teper »

Zjarret në Kaliforni, 5 të vdekur dhe 150 mijë të evakuar (Video)

Të paktën pesë njerëz janë vrarë dhe më shumë se 150,000 janë evakuuar pasi dy zjarre të mëdha të zjarrit shpwrthyen në Kaliforni. Në perëndim të Los Anxhelosit, zjarri i Woolsey ka kapërcyer autostradën  dhe tani po kërcënon zonat bregdetare, duke përfshirë edhe pjesë të Malibusë. Më tej në veri pranë Sacramento, pesë viktimat u gjetën në vetura në një ...

Lexo me teper »

Pasojat e shkarkimit të Prokurorit të Përgjithshëm te ndërhyrjet ruse në zgjedhje

“Prokurori i Përgjithshëm, Jeff Sessions dha dorëheqjen të mërkurën, një lëvizje jo e papritur. Zoti Sessions kishte qenë nën presionin e Presidentit Donald Trump për të dhënë dorëheqjen që kur u tërhoq nga hetimi për ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016. Hetimi i Prokurorit të Posaçëm, Robert Mueller, që ka nxjerrë në pah shkelje nga disa prej ...

Lexo me teper »

Nënshtetësia evropiane, zbulohet tregtia korruptive në Bullgari

Në Bullgari sapo është zbuluar një tregti mashtruese me nënshtetësitë. Ky nuk është i vetmi rast në BE. Shtete të ndryshme bëjnë tregti me pasaportat, edhe zyrtarisht. Nënshtetësia europiane ose leja e qëndrimit e dhënë për një vend të BE-së, janë dokumentat zyrtare më të vështira për t’u marrë në botë, por janë njëkohësisht edhe shumë të dëshiruara. Kërkesat e ...

Lexo me teper »

Aleati i Merkel në krye të partive të djathta evropiane

Partitë europiane të djathta kanë zgjedhur këtë të enjte europarlamentarin gjerman, Manfred Weber, për t’i udhëhequr drejt fushatës së re elektorale të vitit të ardhshëm në Europë, e sigurisht duke i dhënë atij një shtysë për postin më të fuqishëm në BE. Weber, një aleat i Kancelares gjermane, Angela Merkel, fitoi mbështetjen e 79.2 për qind të delegatëve të Partisë ...

Lexo me teper »

Kush është Prokurori i ri i Përgjithshëm në SHBA

Prokurori i Përgjithshëm në detyrë në SHBA është Matthew Whitaker. Këtë detyrë ai e mori pas shkarkimit të Jeff Sessions nga presidenti Donald Trump.  49-vjeçari ka lindur në Des Moines të Aiovës, ku është diplomuar për drejtësi. Në vitin 2004 ish-presidenti Xhorxh W. Bush e emëroi atë prokuror të këtij shteti. Ai ka kandiduar, por pa sukses për një vend në Senatin amerikan në vitit 2014. Matthew Whitaker pritet të mbikqyrë hetimin që po kryen Prokurori i Posaçëm, Robert Mueller në lidhje me dyshimet nëse zyrtarë të fushatës presidenciale të  Trump bashkëpunuan me Rusinë në mënyrë të fshehtë në zgjedhjet e vitit 2016 .  Përpara se t’i bashkohej Departamentit të Drejtësisë vitin e kaluar zoti Whitaker e ka kritikuar hetimin që po kryen zoti Mueller.  Prokurori i ...

Lexo me teper »

Trump nuk do të marrë pjesë në konferencën e organizuar nga Macron në Paris

Ndryshe nga shumë udhëheqës të tjerë botërorë, Presidenti i SHBA Donald Trump nuk do të marrë pjesë në një konferencë të organizuar nga Emmanuel Macron i Francës.  Forumi i Paqes i Parisit përkon me programin e Francës për përkujtimin e fundit të Luftës së Parë Botërore që po zhvillohet këtë javë. Rreth 70 udhëheqës botërorë do të vizitojnë Francën për ...

Lexo me teper »

Kush është i riu ish-marins që vrau 12 persona në SHBA

Nga autoritetet është indentifikuar agresori që hapi zjarr ndaj një turme njerëzish në një lokal muzike në Kalifoni, duke lënë të vdekur 12 prej tyre. Mësohet se ai është David Long, 28-vjeçari ish-pjesëtar marine.  “Kemi pasur disa herë probleme me Long përgjatë viteve, por kanë qenë ngjarje të vogla, një përplasje në trafik etj”, tha sherifi i kantonit Ventura, Geoff Dean, ...

Lexo me teper »

Zyrtari i NATO-s nga Beogradi: S’jemi kundër krijimit të ushtrisë së Kosovës

Zyrtari i NATO-s, Robert Pszczel, ka deklaruar se aleanca nuk është kundër krijimit të ushtrisë së Kosovës. Ai e ka shprehur këtë gjatë një konfderence për mediat nga kryeqyteti i Serbisë, Beogradi, ku ndër të tjera ka theksuar se NATO nuk është kundër por krijimi i ushtrisë së Kosovës duhet bërë në përputhje me Kushtetutën e vendit ballkanik. Pszczel ka ...

Lexo me teper »