Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Gjendet e pajetë aktivistja e famshme, organizonte protesta “topless” kundër fesë

Themeluesja e lëvizjes “FEMEN”, e cila organizonte protesta topless kundra feve është gjetur e vdekur në apartamentin e saj në Paris. Fillimisht lajmi i vdekjes u dha nga shoqja e saj Paris Burns për kanalin Telegramm të hënën në darkë. “Oksana Shacko (një nga themelueset e FEMEN) u gjet e pajete,në apartamentin e saj në Paris. Ndërsa policia franceze mori trupin ...

Lexo me teper »

Shpërthim pranë ambasadës amerikane në Pekin, disa të plagosur

Një shpërthim ka ndodhur pranë ambasadës amerikane në Pekin. Deri më tani nga mediat vendase raportohet se ka edhe disa të plagosur. Shtëllunga tymi shfaqen në videot e publikuara se fundmi në internet. Fotot gjithashtu tregojnë policinë dhe atë që duket të jetë një trup i mbuluar me një batanije, të shtrirë në tokë. Në lidhje me këtë shpërthim as ...

Lexo me teper »

Flakët përpijnë një pallat në Londër, si shpëtuan 50 persona (VIDEO)

Rreth 100 zjarrfikës  luftuan me flakët në një ndërtesë në veri-perëndim të Londrës. Deri më tani janë evakuar pesëdhjetë njerëz, ndërkohë që zjarrfikësit ndihmuan të sjellin dy njerëz në katin e parë të ndërtesës. Brigada e zjarrit në Londër tha se 15 makina zjarrfikëse morën pjesë në vendngjarje në Inglewood Road, West Hampstead, pasi u thirrën menjëherë pas orës 1 ...

Lexo me teper »

Pompeo: Rusia t’i japë fund aneksimit të Krimesë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës refuzojnë të pranojnë pretendimet e Rusisë për sovranitetin mbi Krimenë e Ukrainës duke i bërë thirrje Moskës t’i japë fund pushtimit të gadishullit. Kështu tha Sekretari i Shtetit Mike Pompeo të mërkurën. “Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundërshtojnë përpjekjet e Rusisë për aneksimin e Krimesë dhe premtojnë të mbajnë këtë politikë deri sa të rivendoset ...

Lexo me teper »

Vizita e Juncker në SHBA, Trump njofton arritjen e marrëveshjes për tarifat tregtare

Donald Trump njoftoi të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të ndalonin tarifat e reja kundër Bashkimit Evropian, ndërkohë që negociatat e reja midis dy entiteteve do të fillojnë në një përpjekje për të shmangur një luftë të plotë tregtare. Trump tha gjithashtu se Shtetet e Bashkuara do të punonin me BE-në për të lëvizur drejt zero tarifave për mallrat ...

Lexo me teper »

ISIS sumon sërish, 220 të vrarë në jug të Sirisë

Një seri sulmesh i kanë marrë jetën 220 personave në jug të Sirisë, sulme këto të marra përsipër nga organizata terroriste ISIS. Ky është një nga bilancet më të rënda që nga fillimi i konfliktit në vitin 2011. Sulmet ndodhën mbrëmjen e kësaj të mërkurë në qytetin Sëeida, ndërsa krahas të shtënave, u regjistruan edhe disa shpërthime vetëvrasëse, në zona ...

Lexo me teper »

SHBA shtyn vizitën e Putin në Washngton për në 2019

SHBA-të kanë shtyrë vizitën e ardhshme në Ëashington të presidentit rus, Vladimir Putin, deri në vitin 2019. Siç ishte vendosur më herët, Putin këtë vjesht duhej të takohet me presidentin amerikan, Donald Trump, por këshilltari kombëtar i presidentit Trump tha se shtyrja e takimit është për shkak të hetimit të posaçëm në vazhdim në përpjekjen e pretenduar të Rusisë për ...

Lexo me teper »

“Do marrin naftë nga Irani. Nuk prishemi për hir të SHBA-së” – Erdogan

“Turqia është e lumtur të marrë naftë nga Irani dhe nuk do të bashkohet me përpjekjet e SHBA-së për të bllokuar eksportet e papërpunuara të naftës iraniane”, tha presidenti turk, Erdogan, i cili refuzoi të shkurtojë lidhjet ekonomike me “partnerin strategjik”. “Irani është fqinji ynë dhe partneri ynë strategjik dhe ndërprerja e lidhjeve me Teheranin për hir të Amerikës bie ...

Lexo me teper »

Masakër në Siri – ISIS përplaset me forcat qeveritare, 90 viktima

Më shumë se 90 persona u vranë dhe 80 të tjerë u plagosës në një seri sulmesh, përfshirë shpërthimet vetëvrasëse, që goditën të mërkurën Sirinë jugperëndimore, tha një zyrtar lokal i shëndetësisë për “AP”. Një kamikaz shpërtheu eksplozivin në zonën e tregut në qytetin Sëeida, tha agjencia shtetërore e lajmeve “Sana”. Fshatrat e al-Matouneh, Douma, Tima, al-Shabaki dhe Rami në ...

Lexo me teper »

I ndanë zjarret, muaji i mjaltit çiftit irlandez iu kthehet në ferr (FOTOT)

Një histori e trishtë. Muaji i mjatit iu kthye në një ferr.  “The Sun” shkruan se një çift iralndez kishin vendosur ta kalonin muajin e mjaltit në Greqi, po gjërat nuk shkuan ashtu siç ata i kishin menduar. Zoe Holohan dhe Brian O’Callaghan-Westropp ishin martuar në Irlandë të enjten e kaluar dhe ishin qenë duke pushuar pranë Matit, atu ku ...

Lexo me teper »