Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

ME FOTO/ Pas samitit Merkel dhe Macron duke pirë birra

Pas bisedimeve pa asnjë rezultat të darkës së “Brexit”-it, të mërkurën, presidenti francez, Emmanuel Macron, si dhe Kancelarja gjermane, Angela Merkel, nuk shkuan direkt në hotel. Ata vendosën të argëtohen. Macron mori një “SMS” nga kryeministri i Luksemburgut, Xavier Bettel: “Ejani, bashkohuni me ne!” Pak minuta më vonë, Macron, Merkel, Bettel dhe kryeministri belg, Charles Michel, u shfaqën në publik  ...

Lexo me teper »

Miratohet projektligji që i hap rrugën themelimit të Ushtrisë së Kosovës

Është miratuar me 101 vota pro, projektligji që i hap rrugën ngritjes së Ministrisë së Mbrojtjes të Kosovës, projektligj ky që i hap rrugën transformimit të FSK-së në ushtri, raporton ‘Zëri.info’ Pas këtij projektligji pritet që të votohen edhe dy projektligjet tjera me qëllim që t’i hapen rrugët transformimit të FSK-së në ushtri të Kosovës. “Lista Serbe” nga ana e ...

Lexo me teper »

New York Times: Gazetari saudit u copëtua teksa ishte ende i gjallë

Agjencitë amerikane të inteligjencës janë gjithnjë e më të bindura se princi i kurorës së Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman, është përgjegjës për zhdukjen e gazetarit arabo-saudit me nënshtetësi amerikane, Jamal Khashoggi dhe ekzekutimin e mundshëm të tij në datën 2 tetor, shkruan “New York Times”. Megjithatë agjencitë nuk kanë gjetur ende prova të pakundërshtueshme që vërtetojnë përfshirjen direkte të ...

Lexo me teper »

Gara presidenciale, cila është senatorja që Trump-i e thërret ‘Pocahontas’

Senatorja demokrate amerikane, Elizabeth Ann Warren, ka shkaktuar jo pak debate në SHBA pas pretendimeve të saj se kishte prejardhje nga indianët e Amerikës. Senatorja ka shprehur ambiciet e saj për të garuar për Shtëpinë e Bardhë në zgjedhjet e vitit 2020 dhe për të pasur një mbështetje sa më të gjerë deklaroi se është amerikane me rrënjë të thella, ...

Lexo me teper »

‘Boll, po më lëndon’, punonjësi i Soros-it arrestohet pas akuzave për dhunë

Një punonjës demokrat i “American Bridge 21st Century”, një grup i financuar nga Goerge Soros-i, është arrestuar pasi menaxherja e fushatës për kandidatin e Nevada-s për guvernator, Adam Laxalt-in, e akuzoi për dhunë. Menaxherja e fushatës, 31-vjeçarja e quajtur Kristin Davison, thotë se Wilfred Michael Stark, 50 vjeç, i financuar nga Soros dhe David Brock, e ka lënë atë “tmerruar ...

Lexo me teper »

U dështon grabitja, marrin peng 25 persona dhe i përdorin si mur mbrojtës (Videot)

Disa grabitës përdorën 25 pengje si mburoja njerëzore për t’u larguar nga një përpjekje e dështuar grabitjeje në një dyqan lotarie në Brazil. Momenti i frikshëm u kap në kamera nga dëshmitarë të shumtë që po e ndiqnin ngjarjen direkt. Ngjarja e tensionuar ndodhi pasi pesë grabitës të armatosur, të veshur me rroba të zeza, u përpoqën të bastisnin një ...

Lexo me teper »

Tym në kabinë, avioni me të cilin udhëtonte Melania Trump bën ulje të detyruar

Avioni me të cilin po udhëtonte Zonja e Parë e Amerikës, Melania Trump ka bërë një ulje të detyruar, pas kabinës së mbushur me tym. BBC shkruan se një zëdhënëse, Stephanie Grisham, deklaroi se personat që ndodheshin në bord, mes të cilëve edhe Zonja e Parë, janë të sigurt. “Çdo gjë është në rregull dhe të gjithë janë të sigurt”, ...

Lexo me teper »

Akuza për ngacmim seksual, jep dorëheqjen ministri i Jashtëm indian

Ministri i Jashtëm indian MJ Akbar ka dhënë dorëheqjen pas akuzave për ngacmim seksual. “Kam kërkuar drejtësi në një gjykatë, kështu që e konsideroj të arsyeshme që të largohem nga detyra dhe të hedh poshtë akuzat e rreme kundër meje”, deklaroi ministri, emri më i të cilit është më i përmenduri në lëvizjen #MeToo. Dorëheqja e tij vjen dy ditë pasi ...

Lexo me teper »

May: Britania dhe BE janë në momentin e duhur për marrëveshjen “Brexit”

Kryeministrja britanike, Theresa May është shprehur këtë të mërkurë se “është pikërisht tani koha” që të arrihet një marrëveshje për “Brexit”-in, teksa mbërriti për një samit me udhëheqësit e Bashkimit Europian në përpjekje për të zhbllokuar bisedimet e ngecura të divorcit. May do të shpalosë vizionin e saj, mbi mënyrën sesi do t’i shpëtojë këto bisedime mbi daljen e Britanisë ...

Lexo me teper »

VIDEO/Avioni i Melania Trump-it bën ulje të detyrueshme

Avioni me të cilin po udhëtonte Zonjën e Parë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Melania Trup, është detyruar të bëjë ulje të papritur pasi kabina është mbushur me tym. Siç raportojnë mediat ndërkombëtare, një zëdhënës i Trumpit, ka thënë se tash gjithçka është në rregull dhe të gjithë janë mirë. Sipas zëdhënësit, ka qenë vetëm një “çështje e vogël mekanike”. ...

Lexo me teper »