Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Erdogan: Ajo që po bën Izraeli është genocid

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan: “Duke filluar që nga nesër kemi shpallur tri ditë zije kombëtare në vendin tonë për solidarizim me vëllezërit tanë palestinezë”. “Ajo që po bën Izraeli është gjenocid. Izraeli po ushtron terror shtetëror. Izraeli është një shtet i terrorit. I ftojmë të gjithë njerëzit me arsye të shëndoshë, qoftë i krishterë, hebre ose besim tjetër, të ...

Lexo me teper »

“Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli, partnerë në krimin kundër njerëzimit”

Turqia ka dënuar vrasjen e 52  palestinezëve që protestuan ditën e sotme në kufirin e Gazës kundër hapjes së ambasadës amerikane në Jerusalem, duke thënë se Shtetet e Bashkuara ishin bashkëpunëtor në një krim kundër njerëzimit. “Për fat të keq, SHBA-ja ka qëndruar me arrogancë krah administratës izraelite, e cila vret civilët dhe është bashkuar krimit kundër njerëzimit”, u tha ...

Lexo me teper »

Rritet numri i viktimave në kufirin e Gazës, mes tyre gra dhe fëmijë

Ka shkuar në 52 numri i palestinezëve të vrarë nga forcat izraelite të mbrojtjes, gjatë demonstratave, përpara zhvendosjes së ambasadës së SHBA-së në Jerusalem, raporton ‘RT’. Ndërsa më shumë se 2,400 protestues janë lënduar deri më tani, duke regjistruar ditën më e dhunshme të ‘Marshit të Madh të Kthimit’. Të plagosurit të hënën përfshijnë 122 fëmijë dhe 44 gra, sipas ...

Lexo me teper »

SHBA zyrtarisht hap ambasadën e saj në Jerusalem

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë hapur ambasadën e tyre në Jeruzalem. SHBA bëri hapin  historik duke zhvendosur ambasadën e tyre nga Tel Avivi ne Jerusalem. Mes vrasjeve të palestinezëve, prezencës së Ivanka Trumpit dhe burrit të saj, SHBA zyrtarisht hapi ambasadën në Jerusalem, duke e njohur kështu qytetin e shenjtë si kryeqytet të Izraelit. Sipas “Reuters” Departamenti Amerikan i ...

Lexo me teper »

Shkon në 38 numri i palestinezëve të vrarë nga forcat izraelite

Ka shkuar në 38 numri i palestinezëve të vrarë nga forcat izraelite të mbrojtjes, gjatë demonstratave, përpara zhvendosjes së ambasadës së SHBA-së në Jerusalem, raporton ‘RT’. Në mesin e viktimave janë edhe dy fëmijë të moshave 12 dhe 14 vjecc. Të plagosurit janë me qindra ndërsa vijon protesta e palestinezëve në Gaza. Në kufirin mes Izraelit dhe Gazës, janë mbledhur ...

Lexo me teper »

Protesta kundër zhvendosjes së ambasadës amerikane në Jerusalem, ushtria izraelite vret 25 palestinezë

Të paktën 25 palestinezë janë vrarë nga forcat izraelite të mbrojtjes, gjatë demonstratave, përpara zhvendosjes së ambasadës së SHBA-së në Jerusalem, raporton ‘Reuters’. Në mesin e viktimave janë edhe dy fëmijë të moshave 12 dhe 14 vjecc. Të plagosurit janë me qindra ndërsa vijon protesta e palestinezëve në Gaza. Në kufirin mes Izraelit dhe Gazës, janë mbledhur mijëra protestues të ...

Lexo me teper »

2 të vdekur dhe 90 të plagosur, pas hapjes së ambasadës së SHBA-ve në Jeruzalem

Ashtu siç u paralajmërua në kufirin me Gazën dhe Izraelin kanë nisur përplasjet pas hapjes së Ambasadës Amerikane në Jurezalem. “Russia Today” raporton, se të paktën 2 persona kanë mbetur të vdekur dhe 90 të tjerë janë plagosur. Ka qenë presidenti amerikan, Donald Trump, ai që ka njoftuar më herët se Shtetet e Bashkuara e njohin Jerusalemin si kryeqytet të ...

Lexo me teper »

Inaugurohet ambasada e re Amerikane në Izrael, pakënaqësi mes palestinezëve

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë hapur zyrtarisht ambasadën e tyre nga Tel Avivi në Izrael. Por kjo gjë ka nxitur pakënqësi në mesin palestinezëve. Një delegacion i Shtëpisë së Bardhë dhe zyrtarë izraelitë do të mblidhen në ceremoninë e inaugurimit. Por  pritet që një numër i madh i palestinezëve të protestojë në kufirin e Gazës me Izraelin . Ka ...

Lexo me teper »

Britania paralajmëron për ‘rrezikun’ që i kanoset Europës nga ISIS

Pas humbjes së territorit në Lindjen e Mesme, Shteti Islamik ka ende synime për të kryer sulme në Evropë. Agjencia britanike e inteligjencës (MI5) ka paralajmëruar se grupi militant, mund të kryejë sulme më ‘komplekse’ dhe se Europa është në rrezik. Drejtori i MI5 Andrew Parker do të tregojë më shumë hollësi në një takim në Berlin, me shefat evropianë ...

Lexo me teper »