Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Shkon në 35 numri i të plagosurve nga tërmeti në Turqi

Të paktën 35 persona janë plagosur nga nbjë tërmet 5.2 ballësh qaë ka gosditur mëngjesin e sotëm Turqinë. Tërmeti e ka pasur epiqendrën  në juglindje të vendit në provincën Adiyaman. Sipas autoriteteve, shkaku i plagosjes së ivilëve ishte largimi në panik nga banesat e tyre. Tërmeti është ndjerë edhe në provincat e tjera përreth dhe dëmet materiale janë të shumta ...

Lexo me teper »

Zjarr në lokalin e natës, 18 viktima në Kinë

Mbrëmjen e kaluar në jug të Kinës, kanë humbur jetën të paktën 18 persona për shkak të një zjarri. Mediat kineze shkruajnë se zjarri shpërtheu në orët e para të mëngjesit të sotëm, në një lokal nate në Qingyuan në Provincën e Guangdong. Agjencia kineze e lajmeve “Xinhua” shkruan se lidhur me ngjarjen është arrestuar një person, Lia Chunla. 32 ...

Lexo me teper »

Një ditë pas funeralit të gruas, ish-presidenti Bush përfundon në spital

Një ditë pas funeralit të gruas së tij, ish-presidenti i SHBA-ve Xhorxh H.W Bush është shtruar në spital. CNN shkruan se Bush është shtruar në spitalin e Hjustonit pasi kishte ësuar një infeksion që i ishte përhapur në gjak. Të paktën kështu ka deklaruar zëdhënësi i familjes Bush.  “Ai po i përgjigjet trajtimit dhe po përmirësohet. Ne do t’ju informojmë ...

Lexo me teper »

Armenët në festë pas dorëheqjes së kryeministrit (FOTOT)

Pas dorëheqjes së kryeministrit Serzh Sarkisian, armenët kanë nisur fetimet gjatë gjithë natës. Kështu me vendimin e Sarkizian për të dhënë dorëheqjen, protestat e qytetarëve u shndërruan në festë. Kërcime, brohoritje, muzikë, flamuj, të gjitha këto i shihje ditën e djeshme nëpër rrugët e Jerevanit. Sargsyan dha dorëheqjen, pas protestave 10 ditore në vend. Kjo shënon fitoren e parë të ...

Lexo me teper »

Drejtori i CIA-s i besuari i Trump, Mike Pompeu tanimë Sekretar i Parë i Shtetit Amerikan

Drejtori i CIA-s Mike Pompeo emërohet në postin e sekretarit amerikan të Shtetit. Ai ishte propozuar nga presidenti Donald Trummp dhe pas një sërë pengesash historike sic i quan “The Guardian”, Komiteti për Marrëdhënie me Jashtë i Senatit të Shteteve të Bashkuara e miratoi më në fund kandidaturën e tij. Pompeo u votua me 11 vota pro të republikanëve dhe ...

Lexo me teper »

Gjermania planifikon investime në armatime në vlerë prej miliarda euro

Pas kritikave të shumta për gjendjen e keqe në pajisjen e ushtrisë, autoritetet kanë nisur një ofensivë për pajisje. Ministrja e Mbrojtjes von der Leyen planifikon të nënshkruajë 18 kontrata të reja vetëm për këtë vit. Kontratat e parashikuara të jepen këtë vit kapin shumën prej 25 milionë euro, njoftojnë gazetat “Handelsblatt” dhe “Bild”. Burimet e këtyre gazetave thonë se ...

Lexo me teper »

Marrëveshja bërthamore me Iranin, Lavrov: Moska dhe Pekini do bllokojnë çdo sabotim

Kina dhe Rusia do të bllokojnë çdo përpjekje për të sabotuar marrëveshjen bërthamore të nënshkruar në vitin 2015 me Iranin, theksoi sot kreu i diplomacisë ruse, Sergei Lavrov duke gjykuar çdo rishikim të tekstit të papranueshëm, ndërkohë që Donald Trump kërcënoi me tërheqje të SHBA-së. “Ka përpjekje për të ndërhyrë në rendin ndërkombëtar nga i cili varen Kombet e Bashkuara”, ...

Lexo me teper »

Kanada/ Rëndohet bilanci, 9 persona ndërrojnë jetën dhe 16 të plagosur, arrestohet i dyshuari

Nëntë vetë janë vrarë dhe 16 mbetën të plagosur në Toronto të Kanadasë, sipas burimeve të Policisë Kanadeze. Një furgon i bardhë ka përplasur një turmë këmbësorësh dhe u largua pas incidentit, i cili po hetohet nese eshte ose jo sulm terrorist. Policët arritën të ndalonin shoferin disa metra larg vendit ku ndodhi incidenti. Furgoni foli nga skena pas incidentit, në kryqëzimin ...

Lexo me teper »

Përplasi turmën e këmbësorëve në Kanada, humbin jetë 5 nga 10 të plagosurit

Kanë ndërruar jetë 5 nga 10 të plagosurit e ngjarjes  në Toronto të Kanadasë, sipas burimeve të Policisë Kanadeze. Një furgon i bardhë ka përplasur një turmë këmbësorësh dhe u largua pas incidentit, i cili po hetohet nese eshte ose jo sulm terrorist. Policët arritën të ndalonin shoferin disa metra larg vendit ku ndodhi incidenti. Furgoni foli nga skena pas incidentit, ...

Lexo me teper »

Shtëpia e Bardhë: Koreja e Veriut duhet të marrë masa konkrete për çarmatasoje bërthamore

Shtëpia e Bardhë deklaroi të hënën se qëllimi përfundimtar i çdo negociate që Presidenti Trump do të zhvillojë me Korenë e Veriut do të jetë çarmatosja bërthamore. “Ata kanë filluar tashmë të bëjnë disa hapa që ne mendojmë se përbëjnë përparim”, tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Sarah Huckabee Sanders. “Por ne sigurisht që e dimë se kemi ...

Lexo me teper »

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful