Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Shkatërrohet organizata kriminale në Katania, 25 të arrestuar, furnizoheshin me drogë dhe armë edhe nga grupe shqiptare

Guardia di Finanza e Katanias arrestoi 25 persona, ku 21 përfunduan në burg dhe 4 nën arrest shtëpiak. Të dyshuarit, në kapacitete të ndryshme, ishin përfshirë në një organizatë kriminale që kryente aktivitete të tregtisë së paligjshëm të substancave narkotike (kokainë, marijuanë, hashash dhe çarje) me qëllimin mbrojtjen e  klanit mafioz “Santapaola-Ercolano” dhe posedimin e armëve. Organizatës iu sekuestruan 2 ...

Lexo me teper »

Europa nis daljen nga karantina (Fotot)

Italianët dolën përsëri në rrugë sot teksa qeveria hoqi bllokimin më të gjatë në Europë dhe hyri në atë që ka quajtur faza e dytë e krizës Covid-19. Në Venecia, ku rrugët e zbrazëta dhe rrugicat ishin një simbol i hershëm i krizës në Evropë, Sheshi i Shën Markut ishte plot me njerëz përsëri sot, ndërsa tregtarët vendas u mblodhën ...

Lexo me teper »

Raporti i inteligjencës amerikane: Kina fshehu Covid-19 për të grumbulluar pajisje mjekësore

Departamenti i Sigurisë së Vendit ka mbështetur kritikën e administratës Trump për reagimin e Kinës ndaj shpërthimit të pandemisë Covid-19 me një raport të ri inteligjence, i cili tashmë është bërë i ditur në media. Në janar, Kina uli blerjet dhe rriti ndjeshëm importet e saj të furnizimeve bazë mjekësore si maskat për fytyrën, kostumet dhe dorezat kirurgjikale, ndërsa njëkohësisht ...

Lexo me teper »

Rasti i parë Covid-19 në Francë mund të ardhur që në dhjetor, sugjerojnë prova të reja

Rasti i parë i koronavirusit në Francë mund të ketë ndodhur një muaj më parë sesa sugjerojnë shifrat zyrtare, sipas një profesori nga Spitali Avicenne, pas rishikimit të 24 mostrave të gjakut të pacientëve. Profesori Yves Cohen nga Spitali Avicenne në Bobigny, tha në një intervistë për mediat lokale se duket se Covid-19 kishte ardhur në Francë në fund të ...

Lexo me teper »

Policia dhunon kalimtarët në Nju Jork, qytetarët akuza efektivëve: Mos u justifikoni me Covid-19 (Video)

Videoja e një oficeri policie në Nju Jork duke goditur me pistoletë elektrike një kalimtar është shfaqur në rrjetet sociale. Ndjekja e kalimtarit nga policia nisi teksa efektivët po përpiqeshin të shpërndanin një grumbullim personash në East Village, zonë që është nën masat e kufizimit të lëvizjeve lidhur me Covid-19. Videoja tregon përleshjen e policisë me një të dyshuar, ndërsa ...

Lexo me teper »

BE kundër pezullimit të vaksinimit të fëmijëve gjatë pandemisë

Bashkimi Europian ka paralajmëruar këtë të hënë se vendimet e disa vendeve europiane për të pezulluar vaksinimin e fëmijëve gjatë epidemisë së koronavirusit mund të shkaktojnë probleme serioze, shkruan Reuters. “Është shumë e qartë që do të kemi shumë njerëz, fëmijë, të cilët nuk janë vaksinuar”– tha Andrea Ammon, drejtore e Qendrës Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC). ...

Lexo me teper »

Boris Johnson thotë se frika se s’do ta shihte djalin e vogël, i dha forcë të mundte koronavirusin

Kryeministri britanik Boris Johnson thotë se frika se nuk do ta shihte kurrë djalin e tij i dha forcë të mundte koronavirusin. Në një intervistë për “The Sun”, Johnson tha se fitoi një vendosmëri për të larguar të gjitha mendimet negative edhe në momentet e tij më të errëta në kujdesin intensiv. “Unë thjesht refuzova ta lejoj veten të mendoj ...

Lexo me teper »

Homoseksualëve dhe biseksualëve në Britani iu ndalohet të dhurojnë plazmën e gjakut

Burrat homoseksualë dhe biseksualë në Britani nuk po lejohen të marrin pjesë në testimin e plazmës së gjakut, për zbulimin e një trajtimi kundër koronavirusit. Daily Mail shkruan se Shërbimi Shëndetësor në Britani, është në kërkim të donatorëve të plazmës nga pacientët e rikuperuar, për ta përdorur në testimet për efektin e mundshëm ndaj sëmundjes së re. Më herët u ...

Lexo me teper »

Trump i bindur se vaksina do jetë gati në 2020-ën, parashikon 100 mijë viktima për SHBA-në

Presidenti amerikan Donald Trump thotë se ai është “shumë i sigurt” që do të ketë një vaksinë për koronavirusin deri në fund të vitit. “Ne kemi shumë besim se do të kemi një vaksinë deri në fund të viti”- tha Trump për Fox News. Shkencëtarët kanë paralajmëruar vazhdimisht se krijimi i një vaksine mund të zgjasë 12-18 muaj ose më ...

Lexo me teper »

“S’duam t’ja dimë për koronavirusin” – Mijëra besimtarë në Afganistan thyejnë rregullat për t’u lutur bashkë (VIDEO)

Mijëra myslimanë kanë mbajtur lutje publike gjatë Ramazanit në Afganistan, duke injoruar masat e sigurisë për Covid-19. Udhëheqësi i tyre radikal kishte deklaruar më herët që po të vdisnin nga virusi, kjo do të ishte një formë martirizimi. RT shkruan se një turmë e madhe ndjekësish të predikuesit të linjës së ashpër Salafiste, Mujib Rahman Ansari, ishin mbledhur për një ...

Lexo me teper »