Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Drejtori i CIA-s i besuari i Trump, Mike Pompeu tanimë Sekretar i Parë i Shtetit Amerikan

Drejtori i CIA-s Mike Pompeo emërohet në postin e sekretarit amerikan të Shtetit. Ai ishte propozuar nga presidenti Donald Trummp dhe pas një sërë pengesash historike sic i quan “The Guardian”, Komiteti për Marrëdhënie me Jashtë i Senatit të Shteteve të Bashkuara e miratoi më në fund kandidaturën e tij. Pompeo u votua me 11 vota pro të republikanëve dhe ...

Lexo me teper »

Gjermania planifikon investime në armatime në vlerë prej miliarda euro

Pas kritikave të shumta për gjendjen e keqe në pajisjen e ushtrisë, autoritetet kanë nisur një ofensivë për pajisje. Ministrja e Mbrojtjes von der Leyen planifikon të nënshkruajë 18 kontrata të reja vetëm për këtë vit. Kontratat e parashikuara të jepen këtë vit kapin shumën prej 25 milionë euro, njoftojnë gazetat “Handelsblatt” dhe “Bild”. Burimet e këtyre gazetave thonë se ...

Lexo me teper »

Marrëveshja bërthamore me Iranin, Lavrov: Moska dhe Pekini do bllokojnë çdo sabotim

Kina dhe Rusia do të bllokojnë çdo përpjekje për të sabotuar marrëveshjen bërthamore të nënshkruar në vitin 2015 me Iranin, theksoi sot kreu i diplomacisë ruse, Sergei Lavrov duke gjykuar çdo rishikim të tekstit të papranueshëm, ndërkohë që Donald Trump kërcënoi me tërheqje të SHBA-së. “Ka përpjekje për të ndërhyrë në rendin ndërkombëtar nga i cili varen Kombet e Bashkuara”, ...

Lexo me teper »

Kanada/ Rëndohet bilanci, 9 persona ndërrojnë jetën dhe 16 të plagosur, arrestohet i dyshuari

Nëntë vetë janë vrarë dhe 16 mbetën të plagosur në Toronto të Kanadasë, sipas burimeve të Policisë Kanadeze. Një furgon i bardhë ka përplasur një turmë këmbësorësh dhe u largua pas incidentit, i cili po hetohet nese eshte ose jo sulm terrorist. Policët arritën të ndalonin shoferin disa metra larg vendit ku ndodhi incidenti. Furgoni foli nga skena pas incidentit, në kryqëzimin ...

Lexo me teper »

Përplasi turmën e këmbësorëve në Kanada, humbin jetë 5 nga 10 të plagosurit

Kanë ndërruar jetë 5 nga 10 të plagosurit e ngjarjes  në Toronto të Kanadasë, sipas burimeve të Policisë Kanadeze. Një furgon i bardhë ka përplasur një turmë këmbësorësh dhe u largua pas incidentit, i cili po hetohet nese eshte ose jo sulm terrorist. Policët arritën të ndalonin shoferin disa metra larg vendit ku ndodhi incidenti. Furgoni foli nga skena pas incidentit, ...

Lexo me teper »

Shtëpia e Bardhë: Koreja e Veriut duhet të marrë masa konkrete për çarmatasoje bërthamore

Shtëpia e Bardhë deklaroi të hënën se qëllimi përfundimtar i çdo negociate që Presidenti Trump do të zhvillojë me Korenë e Veriut do të jetë çarmatosja bërthamore. “Ata kanë filluar tashmë të bëjnë disa hapa që ne mendojmë se përbëjnë përparim”, tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Sarah Huckabee Sanders. “Por ne sigurisht që e dimë se kemi ...

Lexo me teper »

Kanada, furgoni hipën mbi trotuar dhe përplas 10 persona

Disa këmbësorë janë goditur nga një furgon në Toronto, sipas policisë kanadeze. Përplasja ndodhi në një kryqëzim dhe deri në 10 njerëz mund të kenë jenë goditur. Furgoni foli nga skena pas incidentit, në kryqëzimin e Yonge Street dhe Finch Avenue, thonë policia. Incidenti ndodhi të hënën në ora 13:30 lokale (17:30 GMT). Policia i ka kërkuar publikut të shmangë ...

Lexo me teper »

Erdogan kërkon paqe, reagime nga Greqia: Deklaratat duhet të shoqërohen me veprime

Deklaratat e presidenit turk, Erdogan, në lidhje me vendosjen e paqes mes Turqisë dhe Greqisë, janë pritur mirë nga udhëheqja politike greke. “Greqia dëshiron të ndërtojë marrëdhënie të besimit dhe dialogut me Turqinë dhe është përkrahësja më e nxehtë për anëtarësimin e saj në BE, por kohët e fundit, Ankaraja duket se po largohet nga synimi i saj europian. Deklaratat ...

Lexo me teper »

Greqia kërkon ushtarët e kapur, Erdogan: Fillimisht na dorëzoni gylenistët, pastaj negociojmë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ngriti çështjen e një shkëmbimi të mundshëm midis dy ushtarakëve grekë tetë oficerëve turq të cilët u arratisën në Greqi natën e përpjekjes së dështuar të grushtit të shtetit në qershor 2016. “Ata na kërkuan t’i kthejmë dy ushtarët grekë dhe u thamë atyre se ka 8 ushtarë që u përpoqën të bënin një grusht ...

Lexo me teper »

Përfundon tragjikisht gara me varka, 17 të vdekur në Kinë

17 persona kanë humbur jetën pas përplasjes së dy barkave në Kinën Jugore. Viktimat bënin pjesë në ekuipazhin e një anijeje, e cila po praktikohej për garën e së shtunës në lumin Taohua. Aksidenti ndodhi kur dy rrymat e lumit konverguan me njëra-tjetrën duke shkaktuar një rrymë të fuqishme që arriti të përmbyste njërën prej varkave. Për t’i ardhur në ...

Lexo me teper »