Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

“Financoi shuma të mëdha për manipulimin e zgjedhjeve” – Mbikëqyrësi i integritetit të zgjedhjeve padit shefin e Facebook

Mark Zuckerberg derdhi para në një ‘ekosistem’ që shkaktoi mashtrim të përhapur në garën presidenciale të vitit 2020, ka pohuar vëzhguesi i integritetit të zgjedhjeve, Projekti Amistad. Grupi do të paraqesë padi kundër CEO-s së Facebook. Procesi gjyqësor, bazuar në një raport të autorizuar nga organizata, do të pretendojë se Zuckerberg përdori 500 milionë dollarë ‘para të fshehta’ për të ...

Lexo me teper »

Presidenti francez Macron preket nga Covid-19

Elysée ka konfirmuar se presidenti francez Macron ka dalë pozitiv për Covid-19 dhe do të izolohet për shtatë ditë në përputhje me rregulloret shëndetësore. Ai u diagnostikua me Covid-19 të enjten, sipas njoftimit zyrtar nga pallati presidencial. “Kjo diagnozë u vendos pas një analize që u krye sapo u panë shenjat e para.” – thuhet në deklaratë. Pallati presidencial tha ...

Lexo me teper »

Raporti i Avokatit të Popullit në Australi: Bllokimi Covid shkeli të drejtat e njeriut dhe ligjin

‘Bllokimi i fortë’ i imponuar në shtetin australian të Victorias gjatë verës në mes të rritjes së rasteve  të shpme covid-19 ‘ishte i nxituar’ dhe privoi qytetarët nga të drejtat e tyre, ka theksuar Avokatja e Popullit të shtetit në një raport të ri. Një përmbledhje e lëshuar nga Avokatja e Popullit, Deborah Glass, të enjten zbuloi se bllokimi i ...

Lexo me teper »

Akuzat e forta të presidentit rus: Navalny punon me inteligjencën amerikane

Presidenti rus Putin ka pohuar se figura e opozitës Alexey Navalny mbështetet në punën e tij nga shërbimet e inteligjencës amerikane. Ai gjithashtu mohoi që agjencitë shtetërore ruse kishin të bënin me helmimin e pretenduar të aktivistit në muajin gusht. Putini shtoi se nëse shërbimet ruse të sigurisë dëshironin të vrisnin udhëheqësin e protestës me prirje perëndimore, ata do e ...

Lexo me teper »

Mbreti i Suedisë e quan të dështuar qasjen e vendit të tij ndaj pandemisë

Mbreti i Suedisë Carl XVI Gustaf e ka përshkruar vitin 2020 si një vit “të tmerrshëm” dhe thotë se strategjia kombëtare e koronavirusit ka dështuar. Ai i bëri vërejtjet si pjesë e një programi vjetor televiziv që rishikon vitin me familjen mbretërore. Suedia është kritikuar gjerësisht për qasjen e saj joortodokse në trajtimin e pandemisë, duke u mbështetur më shumë ...

Lexo me teper »

Plagosen 40 policë në Ukrainë gjatë protestës kundër kufizimeve Covid, pësojnë djegie kimike në sy (Video)

Një tubim i madh kundër kufizimeve të koronavirusit, i organizuar nga sipërmarrës ukrainas dhe biznesmenë të vegjël në kryeqytetin e vendit Kiev, doli jashtë kontrollit me përplasje që shpërthyen midis policisë dhe protestuesve. Tubimi i quajtur ‘Stop bllokimit!’ nga organizatorët e tij, filloi jashtë ndërtesës së parlamentit të vendit dhe tërhoqi mijëra të pranishëm. Turma për pak kohë lëshoi ​​parulla ...

Lexo me teper »

Macron infektohet nga koronavirusi

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është infektuar me koronavirusi. Macron pasi ka shfaqur simptoma të koronavirusit është izoluar. “Presidenti i Republikës është diagnostikuar sot pozitiv për COVID-19. Kjo diagnozë u bë pas një testi PCR të kryer pas shfaqjes së simptomave të para.”, tha zyra e tij në një deklaratë për mediat. Presidenca bëri me dije se Macron do të ...

Lexo me teper »

Japonia shet 80 ton ar për të mbuluar mungesat e buxhetit

Japonia ka shitur 80 tonë ar për një organizate qeveritare për të financuar një pjesë të pakos stimuluese, e cila është përgatitur për ta luftuar krizën kundër koronavirusit. E ngarkuar me borxh publik sa dyfishi i ekonomisë e me të ardhurat nga taksat të goditura nga recesioni i shkaktuar nga pandemia, Ministria e Financave e Japonisë është nën trysni që ...

Lexo me teper »

Joe Biden dhe Mike Pence do vaksionohen brenda disa ditësh

Presidenti i zgjedhur Joe Biden do të bëjë vaksinën e koronavirusit javën e ardhshme, thanë zyrtarët e ekipit të tranzicionit të mërkurën, ndërsa autoritetet amerikane përpiqen të konsolidojnë besimin e publikut tek një një mjet që pritet të frenojë pandeminë vdekjeprurëse. Nënpresidenti Mike Pence do ta bëjë vaksinën të premten, tha Shtëpia e Bardhë, raporton Reuters. Si presidenti i zgjedhur ...

Lexo me teper »

“Bllokimi i fortë në shtetin Australian shkeli të drejtat e njeriut dhe ishte në kundërshtim me ligjin”-Avokati i Popullit

Një “bllokim i fortë” i imponuar në shtetin Australian të Victoria gjatë verës në mes të një rritjeje të shpërthimit të koronavirusit “u nxitua” dhe privoi qytetarët nga të drejtat e tyre, rekomandoi Avokati i Popullit në këtë shtet në një raport të ri. Një përmbledhje e publikuar nga Avokati i Popullit në Viktoria, Deborah Glass të enjten zbuloi se ...

Lexo me teper »