Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

“Ultimatumi” amerikan ndaj Kosovës për mallrat serbe, çfarë deklaroi kryeministri Haradinaj

Qeveria e Kosovës ka mohuar se SHBA-ja, ka dorëzuar kërkesë për pezullimin e menjëhershëm të taksës ndaj Serbisë. Donjeta Gashi, zëdhënëse në Qeverinë e Kosovës, ka thënë për Lajmi.net se “qeveria nuk ka pranuar ndonjë kërkesë zyrtare nga SHBA-të.” “Qeveria nuk ka pranuar ndonjë kërkesë zyrtare nga SHBA-të në lidhje me këtë çështje”, ka thënë shkurt Gashi. Ndërkohë kryeministri Haradinaj, ...

Lexo me teper »

Trump paralajmëron Erdogan-in: Nëse sulmi kurdët në Siri, do ju shkatërrojmë

Donald Trump ka paralajmëruar aleatin e tij të NATO-s, Erdogan, të bëjë kujdes me kurdët, në të kundërt SHBA-ja do e shkatërrojë ekonomikisht Turqinë. Trump i ka cilësuar kurdët si aleatë të SHBA-së dhe tani që ushtria amerikane po tërhiqet nga Siria, presidenti amerikan ka bërë një paralajmërim të fortë për Turqinë. Sipas shefit të Shtëpisë së Bardhë, ushtria amerikane ...

Lexo me teper »

Qëllohet me thikë në zemër kryebashkiaku polak, video nga momenti i tmerrit

Kryebashkiaku i qytetit verior Gdansk të Polonisë është në gjendje kritike pas një sulmi brutal me thikë gjatë një koncerti bamirësie. Një burrë rendi në skenë dhe goditi me thikë zyrtarin, duke pretenduar se ishte hakmarrje për një padrejtësi që i ishte bërë atij. Incidenti i tmerrshëm ndodhi gjatë një ngjarjeje bamirësie vjetore, që grumbullonte para për institucionet e ndryshme ...

Lexo me teper »

Kriza në kabinet, kryeministri grek kërkon votëbesimin e qeverisë së tij

Kryeministri grek Alexis Tsipras ka thënë se do të vetëbesohet në parlament, pasi aleati i tij i koalicionit, ish-ministri i Mbrojtjes, Kammenos, u largua nga qeveria, duke krijuar mundësinë e zgjedhjeve të parakohshme. Më herët, ish-ministri i Mbrojtjes, dha dorëheqjen në shenjë proteste për marrëveshjen e emrit me Maqedoninë. Mbështetja parlamentare greke për emrin kërkohet që kombi i vogël ballkanik ...

Lexo me teper »

Mësuesit grekë protestë në Athinë, kundërshtojnë ligjin e emërimeve

Mësuesit grekë do të zhvillojnë një demonstratë të hënën, duke protestuar ndaj një sistemi të ri të emërimit të mësuesve në shkollat ​​shtetërore, për të cilin ata pretendojnë se është i padrejtë për ata që kanë vite përvojë në sektorin publik. Sindikata që përfaqëson mësuesit e shkollave fillore, e njohur me akronimin e saj DOE, u ka bërë thirrje anëtarëve ...

Lexo me teper »

Miratimi i marrëveshjes së emrit, opozita në Maqedoni kërkon zgjedhje të parakohshme

Pas miratimit të marrëveshjes së emrit me Greqinë nga ana e shumicës parlamentare, partia opozitare VMRO-DPMNE ka kërkuar zgjedhje të parakohshme. Deputetët e LSDM-së në pushtet kanë deklaruar se do e shqyrtojnë këtë kërkesë por kanë deklaruar se ajo është bërë për të tërhequr vëmendjen, shkruan Portalb. Në një deklaratë për mediat, ministrja e Mbrojtjes, Radmila Shekerinska, deklaroi: “Ata këtë ...

Lexo me teper »

5 të vdekur në aksidente nga stuhitë në SHBA

5 persona kanë humbur jetën ndërsa shumë të tjerë kanë mbetur të lënduar nga një stuhi dimërore që ka përfshirë pjesën qendrore të SHBA-së. Fotot dhe videot e postuara në mediat sociale tregojnë pasojat kaotike të stuhisë. Stuhia mbuloi Kansas-in dhe Misosur-in të premten, me reshje të dendura, që vazhdojnë që prej së shtunës. Stuhia nuk kurseu as pjesët e ...

Lexo me teper »

Tsipras emëron ministrin e ri të Mbrojtjes, kush do e zëvendësojë Panos Kammenos

Pas dorëheqjes së Panos Kammenos, ministri i ri i Mbrojtjes nëë Greqi do të jetë Evangelos Apostolakis, shefi aktual i Shtabit të Përgjithshëm Kombëtar të Mbrojtjes. Lajmi është dhënë nga kryeministri, Aleksis Tsipras. “Udhëheqësi i Komitetit Kombëtar të Mbrojtjes, Evangelos Apostolakis, do të marrë përsipër detyrën e Ministrit të Mbrojtjes Kombëtare, në vend të Panos Kammenou-it”, njoftoi kryeministri grek. Në ...

Lexo me teper »

Ministri grek i Mbrojtjes jep dorëheqjen

Ministri i Mbrojtjes së Greqisë ka dhënë dorëheqjen. “Reuters” shkruan se shkak për këtë është bërë Marrëveshja për emrin e Maqedonisë. Panos Kammenos dha dorëheqjen këtë të djelë, në shenjë proteste për marrëveshjen me Maqedoninë, vetëm një muaj para zgjedhjeve kombëtare. Partia e Kammenos, “Grekët e Pavarur” e ka kundërshtuar gjatë marrëveshjen me Maqedoninë fqinje,  të nënshkruar nga qeveritë e ...

Lexo me teper »

Italia hap debatin për legalizimin e kanabisit

Në Itali është hapur një debat për legalizimin e kanabisit. Debati ka përfshirë kryesisht partitë e koalicionit qeverisës. Në Parlamentit italian, përfaqësues të “Lëvizjes 5 Yjet” kanë depozituar një draft-propozim në të cilin janë përcaktuar edhe parashikimet ligjore. Sipas propozimit, në një banesë mund të kultivohen vetëm tre bimë kanabisi, dhe mbajta e 15 gram kanabis i thatë në shtëpi ...

Lexo me teper »