Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Rusia: Prova për ndërhyrjen e Perëndimit në zgjedhjet presidenciale

Rusia  thotë se ka “prova konkrete” se vendet perëndimore kanë tentuar të ndërhyjnë në zgjedhjet e saj presidenciale që do zhvillohen muajin e ardhshëm. Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova nuk publikoi provat, por tha se “ndërhyrjet shkatërruese” kishin ndodhur “brenda kontekstit të fushatës zgjedhore presidenciale”. Zakharova tha se akuzat e qeverisë u bazuan në prova të forta, ...

Lexo me teper »

Rusia sifdon SHBA në rajonin e Gjirit, nënshkruan marrëveshje të mëdha energjie me Arabinë Saudite

Në takimet e Riadit këtë javë mes zyrtarëve të Arabisë dhe Rusisë, u vulosën marrëveshjet kryesore të energjisë, duke ndryshuar plejadën rajonale në mënyrë dramatike. Në të njëjtën kohë, ndryshimet gjeopolitike të shekullit tani filluan të japin fryte. I fshehur nga mjegulla e luhatshmërisë së vazhdueshme të tregut të naftës dhe aventurave turke në Siri,  Arabia Saudite si lider i ...

Lexo me teper »

Pas Shtëpisë së Bardhë zarfet me ‘pluhur të bardhë’ edhe në Rusi

Pas rezidencës së djalit të Donald Trump, edhe në disa ambasada të huaja në kryeqytetin e Rusisë, Moskë, janë dërguar zarfe brenda të cilave ka patur pluhur të bardhë. Sipas policisë së Moskës kanë filluar hetime lidhur me këtë rast por sipas vlerësimeve nuk është gjetur substancë e dëmshme brenda zarfeve. Ende nuk ka informacione që tregojnë së në cilat ...

Lexo me teper »

La 17 të vdekur, zbulohet autori i masakrës në Florida

Zbulohet autori i masakrës së një dite më parë në një gjimnaz në Florida, ku humbën jetën 17 persona. Autori sipas autoriteteve të Florida-s quhet Nikolas Cruz dhe është 19 vjeç. Ai rezulton që ketë ndjekur pikërisht gjimnazin të cilin ka sulmuar. Sherifi i policisë tha se ai ishte ish-nxënës në këtë shkollë por, ishte dëbuar për arsye ende të ...

Lexo me teper »

Sulm me armë në një shkollë në Florida, raportohet për viktima

Një sulm me armë ka ndodhur në një shkollë në Florida në SHBA. Në ngjarjen e rëndë të ndodhur në SHBA raportohet edhe për viktima nga të shtënat. Forca të shumta policia kanë shkuar në vendngjarje, madje edhe një tank është parë pranë shkollës ku ndodhën të shtënat. Policia në Twitter njofton se të shtënat vazhdojnë dhe sipas CNN raportohet ...

Lexo me teper »

Kërcënimi i Macron: Franca do ‘godasë’, nëse në Siri janë përdorur armë kimike

Presidenti francez, Macron, ka premtuar se do e ‘godasë’ Sirinë, nëse paraqitet ndonjë dëshmi se ndaj civilëve janë përdorur armët kimike. Megjithatë, ai shtoi se agjencitë franceze të inteligjencës nuk kanë prova, për të mbështetur pretendime të tilla. “Për armët kimike, kam vendosur një vijë të kuqe dhe unë ripohoj atë vijë të kuqe,” Macron u tha gazetarëve të martën ...

Lexo me teper »

Policia izraelite kërkon arrestimin e kryeministrit Netanjahu

Kryeministri izraelit Beniamin Netanjahu rrezikon të futet në burg. Pas një hetimi 14-mujor, policia izraelite ka dalë në përfundimin se kryeministri duhet të arrestohet. Kërkesën për arrestimin e njeriut, që cilësohet si një ndër kushtërshtarët më të fortë të Xhorxh Sorosit, policia e bëri të ditur përmes një deklarate, ku thuhet se ka prova të mjaftueshme për të paditur numrin ...

Lexo me teper »

Martin Schulz jep dorëheqjen si kryetar i social-demokratikes gjermane

Ish presidenti i Parlamentit Europian, Martin Schulz, ka dhënë dorëheqjen si kreu i Social-Demokratëve të Gjermanisë. Andrea Nahles është nominuar për të marrë vendin e tij, por SPD ende do përballet me një votim partiak në prill. Martin Schulz njoftoi të martën se po e hiqte dorë nga pozita e tij si kreu i Social Demokratëve të Gjermanisë (SPD). Dështimi ...

Lexo me teper »

Pas djalit të Trump edhe Obamës i dërgohet zarf me “pluhur të bardhë”

Një zarf me ‘Pluhur të Bardhë’ i është dërguar në zyrë  ish-Presidentit Obama në Uashingotn vetëm 24 orë pasi djali i Presidentit Trump mori një zarf të ngjashëm. Policia në Uashingon po heton  për “substancën e bardhë” që u dërgua në zyrën e ish-Presidentit Obama në qytet. Incidenti rapotohet se ka ndodhur rreth orës 12:30. Shefi i Policisë tha se ...

Lexo me teper »