Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Akuzat për korrupsion, tjetër dënim për ish-presidentin e Brazilit

Gjykata braziliane e ngarkuar me ndjekjet penale për skandalin e korrupsionit i njohur si “Operacioni Lavazhi i Makinës” dënoi të mërkurën ish-presidentin brazilian, Luiz Inácio Lula da Silva, ish-kreun e Partia Socialiste të Punëtorëve me 12 vjet dhe 11 muaj burg, për përdorimin e kontraktorëve të qeverisë për të rinovuar një shtëpi pushimi në pronësi të tij. Lula, dikur udhëheqës ...

Lexo me teper »

Flakët përfshijnë banesën në Gjermani, humbin jetën 5 persona

5 persona kanë humbur jetën në Gjermani pas një zjarri që përfshiu ndërtesën ku banonin. Sipas mediave gjermane, zjarri përfshiu katin e sipërm të një godine ku jetonin disa familje rreth orës 23:30 të natës së mbrëmshme. Pavarësisht ndërhyrjes së zjarrfikëseve, 5 personat nuk qenë në gjendje t’u mbijetonin flakëve duke humbur jetën. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Bad ...

Lexo me teper »

Jeff Bezos: Revista amerikane po më shantazhon me fotot intime!

Njeriu më i pasur në botë, Jeff Bezos, ka akuzuar pronarin e një reviste amerikane se po përpiqet ta shantazhojë atë mbi disa “foto të turpshme”. Themeluesi i Amazon.com, Bezos, tha se kompania mëmë e revistës “National Enquirer”, American Media Inc (AMI), po përpiqej të ndalonte një hetim të tij se si i kishin marrë mesazhet private, shkruan “BBC”. Muajin ...

Lexo me teper »

Shpërndau memen me Hitlerin, bankieri akuzohet për fyerje të Erdogan (VIDEO)

Shefi ekzekutiv i bankës HSBC në Turqi rrezikon të dënohet me burg pasi në rrjetet sociale ka shpërndarë një video, në të cilën krahasohet presidenti i vendit Rexhep Tajip Erdogan me Adolf Hitlerin gjatë protestave anti-qeveritare në 2013. “RT” shkruan se kur protestuesit mbushën plot Parkun e Gezi-t në Stamboll në vitin  2013, Selim Kervanci i cili ishte CEO i ...

Lexo me teper »

5 herët kur Macron u “dha mend” liderëve të tjerë pa ia kërkuar

Presidenti francez, Emmanuel Macron, nuk trembet kur bëhet fjalë për t’i dhënë këshilla liderëve të tjerë ndërkombëtarë, por në shtëpinë e tij në Francë kritikat ia kanë kthyer mbrapsht. Në një shkrim të publikuar nga “RT”, ngrihet pyetja: “A është Macron me të vërtetë personi që duhet t’u japë udhëzime të tjerëve?” Pa marrë parasysh krizën ndërkombëtare, Macron ka qenë ...

Lexo me teper »

Merr fund pritja, trupi i pajetë i përket Emiliano Sala

Trupi i pajetë që u gjet në rrënojat e avionit të rrëzuar në Kanalin Anglez, i përket futbollistit Emiliano Sala. “BBC” shkruan se policia e Dorset-it e ka konfirmuar identifikimin e trupit, mbrëmjen e kaluar duke i dhënë fund pritjes së gjatë prej gati tre javësh për të mësuar fatin e futbollistit. “Trupi i sjellë Portland Port sot, të enjten ...

Lexo me teper »

Komisioni Evropian e konfirmon: Italia teknikisht në recension

Komisioni Europian parashikon që Italia të rritet me vetëm 0.2% krahasuar me 1.2% që ishte parashikimi i mëparshëm gjatë vitit 2019. Kjo ulje drastike vjen si pasojë e politikave fiskale të gabuara të  qeverisjes populiste në Romë. Sipas KE këto politika kanë rritur pasiguritë në treg dhe kanë rritur koston e marrjes hua të Italisë. Teknikisht Italia ka hyrë në ...

Lexo me teper »

Vendoset vendi , Trump dhe Kim Jong Un takohen në Vietnam

Presidenti Donald Trump njoftoi të martën gjatë fjalimit të tij mbi gjendjen e vendit se do të takonte udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong Un në Vietnam më 27-28 shkurt. “Si pjesë e një diplomacie të re të guximshme, ne vazhdojmë përpjekjet tona historike për paqen në gadishullin Korean,” tha presidenti Trump. Në fjalimin e tij, Presidenti pranoi gjithashtu ...

Lexo me teper »

Hetimi i OKB-së: Vrasja e Khashoggi u planifikua nga zyrtarët saudit

Një hetim i udhëhequr nga Kombet e Bashkuara rreth vrasjes së gazetarit saudit, Jamal Khashoggi, ka treguar të dhëna rreth krimit brutal “që është planifikuar dhe kryer nga zyrtarë shtetërorë të Arabisë Saudite”, transmeton Reuters. Raportuesja speciale për ekzekutime arbitrare, Agnes Callamard, ka thënë se zyrtarët sauditë kanë “dëmtuar seriozisht” dhe kanë vonuar përpjekjet e Turqisë për të hetuar skenën ...

Lexo me teper »

Thellohet përplasja Francë-Itali, Macron tërheq ambasadorin francez në Romë

Franca ka tërhequr ambasadorin e saj nga Roma, pas një takimi mes zëvendëskryeministrit të Italisë, Di Maio dhe liderëve të lëvizjes protestuese franceze “Jelekët e Verdhë”, të cilët kanë bërë thirrje për dorëheqjen e presidentit francez Emmanuel Macron. Luigi di Maio, zëvendëskryeministri i Italisë dhe kreu i Lëvizjes anti-establishment “5-Yjet” përshëndeti “erërat e ndryshimit që kapërcyen Alpet” dje pas takimit ...

Lexo me teper »