Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Tsipras emëron ministrin e ri të Mbrojtjes, kush do e zëvendësojë Panos Kammenos

Pas dorëheqjes së Panos Kammenos, ministri i ri i Mbrojtjes nëë Greqi do të jetë Evangelos Apostolakis, shefi aktual i Shtabit të Përgjithshëm Kombëtar të Mbrojtjes. Lajmi është dhënë nga kryeministri, Aleksis Tsipras. “Udhëheqësi i Komitetit Kombëtar të Mbrojtjes, Evangelos Apostolakis, do të marrë përsipër detyrën e Ministrit të Mbrojtjes Kombëtare, në vend të Panos Kammenou-it”, njoftoi kryeministri grek. Në ...

Lexo me teper »

Ministri grek i Mbrojtjes jep dorëheqjen

Ministri i Mbrojtjes së Greqisë ka dhënë dorëheqjen. “Reuters” shkruan se shkak për këtë është bërë Marrëveshja për emrin e Maqedonisë. Panos Kammenos dha dorëheqjen këtë të djelë, në shenjë proteste për marrëveshjen me Maqedoninë, vetëm një muaj para zgjedhjeve kombëtare. Partia e Kammenos, “Grekët e Pavarur” e ka kundërshtuar gjatë marrëveshjen me Maqedoninë fqinje,  të nënshkruar nga qeveritë e ...

Lexo me teper »

Italia hap debatin për legalizimin e kanabisit

Në Itali është hapur një debat për legalizimin e kanabisit. Debati ka përfshirë kryesisht partitë e koalicionit qeverisës. Në Parlamentit italian, përfaqësues të “Lëvizjes 5 Yjet” kanë depozituar një draft-propozim në të cilin janë përcaktuar edhe parashikimet ligjore. Sipas propozimit, në një banesë mund të kultivohen vetëm tre bimë kanabisi, dhe mbajta e 15 gram kanabis i thatë në shtëpi ...

Lexo me teper »

Presidenti Tajani: Nuk do ketë revolucion nga populistët

Presidenti i Parlamentit Europian, Antonio Tajani, u shpreh se zgjedhjet europiane të muajit Maj nuk do të sjellin asnjë surprizë. Ai u shpreh i bindur se nuk do të jetë asnjë mazhorancë të sovranistëve dhe populistëve. Nuk ka asnjë revolucion në prag të muajit Maj me zgjedhjet në Bashkimin Europian, është vetëm një propagandë e partive sovraniste dhe populiste italiane. ...

Lexo me teper »

Përleshje mes jelekverdhëve dhe policisë në Paris

Protestuesit u përleshën me policinë në Paris dhe qytete të tjera të Francës të shtunën, ndërsa me mijëra vetë dolën nëpër rrugë në fundjavën e nëntë të zemërimit ndaj Presidentit Emmanuel Macron. Dhjetëra vetë janë arrestuar, ndërsa zyrtarët kanë premtuar se do të reagojnë ndaj dhunës që ka shoqëruar këto demonstrime që nga nëntori. Marshimet e jelekëverdhëve nisën qetësisht nën ...

Lexo me teper »

Mbyllja e qeverisë në SHBA më e gjata në histori

Mbyllja e pjesshme e qeverisë amerikane bëhet më e gjata në histori, ndërsa ende nuk ka ndonjë sinjal për zgjidhjen e ngërçit. Të shtunën, “shutdown”-i hyri në ditën e 22-të duke tejkaluar rekordin paraprak të 21 ditëve gjatë presidencës së Bill Clinton në vitin 1996. Presidenti Donald Trump refuzon të aprovojë buxhetin nëse ai nuk do të përfshijë fondet për ...

Lexo me teper »

Opozita venezueliane plan për grusht shteti për të rrëzuar Maduron

Udhëheqësi i opozitës së Venezuelës thotë se është gati të kapë pushtetin dhe po kërkon mbështetjen e ushtrisë për të bërë një grusht shteti kundër Presidentit Nikolas Maduro, pasi SHBA refuzoi të njohë legjitimitetin e mandatit të tij të sapo zgjedhur gjashtë vjeçar. “Shtetet e Bashkuara nuk e njohin pretendimin e paligjshëm të diktatorit të Venezuelës Nicolas Maduro për pushtet. ...

Lexo me teper »

Shkaku i shpërthimit në qendër të Parisit, 12 persona të plagosur rëndë (FOTO)

Nga shpërthimi i fuqishëm që ndodhi në një godinë në qendër të Parisit u plagosën rëndë 12 persona.  Makina u shkatërruan dhe ndërtesa të tjera u dëmtuan nga shpërthimi në Rue de Trévise në Arrondissemente. Policia dyshon se shpërthmi u shkaktua nga një rrjedhje gazi që ndodhi në furrën që ndodhej në këtë godinë  rreth orës 09:00 të mëngjesit.   Duke ...

Lexo me teper »

ME VIDEO/ Shpërthim në qendër të Parisit, disa të plagosur

Një shpërthim ka ndodhur në një furrë buke në qendër të Parisit dhe deri më tani raportohet për disa të plagosur. Numri i të plagosurve nuk dihet ende. Po kështu nuk dihet ende edhe  shkaku i këtij shpërthimi, por ngjarja ka shkaktuar panik në të gjithë zonën përrreth. Policia iu ka bërë thirrje qytetarëve që të shmangin sa më shumë ...

Lexo me teper »

Trump anulon pjesëmarrjen në Forumin Ekonomik në Davos

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump të enjten anuloi një vizitë të planifikuar gjatë këtij muaji në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër, duke sinjalizuar se ishte i përgatitur për përballimin politik mbi mbylljen e pjesshme të qeverisë federale. Nuk është e qartë nëse mbyllja, tani në ditën e saj të 20-të, do të përfundojë para fillimit të takimit ekonomik global, ...

Lexo me teper »