Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Protestonin për mbrojtjen e mjedisit, 1000 të ndaluar në 8 ditë në Britani

Numri i aktivistëve për mbrojtjen e mjedisit që janë arrestuar për tetë ditë nga policia britanike të hënën ka shkuar në 1000. Lajmin e bëri të ditur policia, e cila gjithashtu njoftoi se ura “Waterloo” është rihapur për qarkullimin e veturave pasi ishte bllokuar më parë nga protestuesit. Grupi për mbrojtjen e klimës “Extinction Rebellion” i ka bërë cak disa ...

Lexo me teper »

Sulmuan kreun e opozitës, ndalohen 9 persona në Turqi

Turqia ka arrestuar nëntë persona, përfshirë një anëtar të partisë në pushtet AK, pasi kreu i opozitës kryesore të vendit u qëllua me grusht dhe makina e tij u qëllua me gurë në funeralin e një ushtari në fundjavë, njoftoi ministri i brendshëm të hënën, raporton Anadolu Agency. Zoti Kilicdaroglu u sulmua të dielën ndërsa po merrte pjesë në varrimin ...

Lexo me teper »

Trump paralajmëron me sanksione shtetet që importojnë naftë nga Irani

Shtëpia e Bardhë thotë në një deklaratë se presidenti Trump “ka vendosur të mos rinovojë” lëshimet apo heqjen dorë nga sanksionet kundër vendeve që importojnë naftë prej Republikës Islamike, kur ligji në fjalë të skadojë “në fillim të muajit maj”. Data e saktë është 2 maj. “Vendimi në fjalë synon t’i çojë eksportet iraniane të naftës drejt zeros, duke i ...

Lexo me teper »

Shpërthen furgoni me eksploziv në Sri Lanka, një ditë pas sulmeve terroriste (Video)

Një bombë shpërtheu në afërsi të një kishe në Sri Lanka, teksa po ç’aktivizohej nga forcat xheniere. Sipas mediave, shpërthimi ishte i kontrolluar nga policia, pas sulmeve terroriste të një dite më parë ku humbën jetën 290 persona, ndërsa qindra të tjerë kanë mbetur të plagosur. Furgoni shpërtheu teksa njësitë policore po e ç’aktivizonin dhe për të shmangur një rrezik ...

Lexo me teper »

Miliarderi danez humbet tre fëmijët gjatë sulmeve terroriste në Sri Lanka

Sulmet terroriste në Sri Lanka të dielën e Pashkëve, u morën jetën 290 personave dhe lanë të plagosur 500 të tjerë. “Daily Mail” shkruan se Miliarderi danez Anders Holch Povlsen, aksioneri më i madh i firmës së njohur të veshjeve “ASOS” ka humbur tre nga katër fëmijët e tij në sulmet terroriste të Sri Lankës të dielën e Pashkëve. Vetëm ...

Lexo me teper »

Rrëshqitje masive dherash në Kolumbi, 17 të vdekur

Të paktën 17 njerëz kanë humbur jetën për shkak të rrëshqitjeve të tokës, në Kolumbinë jug-perëndimore.  “BBC” shkruan se pesë njerëz të tjerë mbetën të plagosur dhe disa shtëpi mbetën të shkatërruara në qytetin e Rosas. Rrëshqitja e dherave ka ndodhur pak ditë pas shirave të rrëmbyeshëm që goditën rajonin dhe autoritetet po vijojnë të kërkojnë nën rrënoja për të ...

Lexo me teper »

Komediani zgjidhet president i Ukrainës

Komediani ukrainas Volodymyr Zelensky ka shënuar një fitore të çmendur në zgjedhjet presidenciale të vendit. “BBC” shkruan se me pothuajse të gjitha fletët e votimit të numëruara, Zelensky ka marrë më shumë se 73% të votave duke e lënë pas Petro Poroshenko-n me vetëm 24% të votave. “Unë kurrë nuk do t’ju zhgënjej”, tha Zelensky në festimet para mbështetësve të ...

Lexo me teper »

Publikohet letra që paralajmëronte 10 ditë para sulmet në Sri Lanka

Forcave të sigurisë në Sri Lanka u është dërguar një letër paralajmëruese 10 ditë përpara sulmeve në ditën e  Pashkëve. Letra e bërë publike tashmë, sikurse shkruan “RT” ka ngritur dyshime nëse policia nuk ka vepruar. Më 11 prill, inteligjenca e Sri Lanka-s kishte lëshuar alarmin se sulme të mundshme po planifikoheshin kundër Kishave Katolike dhe mbase edhe ndaj Komisionit ...

Lexo me teper »

Sulmet terroriste të dielën e Pashkëve, numri i viktimave në Sri Lanka rritet në 290

Numri i të vdekurve nga sulmet terroriste në Sri Lanka ka shkuar në 290. “RT” shkruan se autoritetet vendase kanë konfirmuar numrin e viktimave dhe qeveria planifikon të mbajë një mbledhje të Këshillit të Sigurisë për të vlerësuar nivelin e kërcënimit në vend. Rreth 500 njerëz të tjerë mbetën të plagosur, në sulmet e koordinuara në tre kisha e katër ...

Lexo me teper »

Zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut, numërohen 90% e votave

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut, ka publikuar rezultatet e mbi 90 për qind të votave të numëruara. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve (KSHZ) në faqen zyrtare ka publikuar rezultatet e para nga zgjedhjet për president të shteti, shkruan Lajmi.net. Rezultatet e deritanishme Blerim Reka (Aleanca për shqiptarët dhe Lëvizja Besa), është votuar nga 73 mijë e 611 qytetarë ...

Lexo me teper »