Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Femrat mund të rrisin ekonomitë Aziatike me 4.5 trilion dollarë

Një raport i publikuar të martën nga McKinsey Global Institute vlerëson se ekonomitë në rajonin e Azi-Paqësorit mund të rritin PBB-në e tyre kolektive me 4.5 trilionë dollarë deri në vitin 2025 nëse përmirësojnë barazinë gjinore. McKinsey thotë se Azi-Paqësori është “ndoshta rajoni më dinamik në botë” por gratë në shumë vende përballen me një trajtim shumë të pabarabartë në ...

Lexo me teper »

Kush është i riu që vrau 10 persona në Kanada, jo i preferuar nga vajzat

Në lidhje me ngjarjen e rëndë që ndodhi në Toronto ku humbën jetën 10 persona dhe 15 të tjerë ngelën të plagosur në prangat e policisë ra 25-vjeçari Alek Minassian. Kush është  Alek Minassian? Sipas “Daily Mail” 25-vjeçari është me origjinë armene. Përpara arrestimit, ai hyri me një furgon të bardhë në një zonë tepër të populluar këmbësorësh, duke aksidentuar për ...

Lexo me teper »

Macron dhe Trump rinovojnë lidhjet franko-amerikane mbi ‘betejat e përbashkëta’

Duke vlerësuar forcën e aleates më të vjetër të Amerikës, Presidenti Donald Trump priti Presidentin francez Emmanuel Macron në Shtëpinë e Bardhë të martën me një ceremoni të mbushur madhështore në South Lawn. Trump tha se marrëdhënia që ai krijoi me Macron në fillim të presidencës së tij ishte një testament për “miqësinë e qëndrueshme që lidh dy kombet tona”. ...

Lexo me teper »

Trump bën veprimin që s’e priste Macron-i, heq zbokth nga shpatulla e tij (VIDEO)

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump ka mirëpritur këtë javë presidentin e Francës Emmanuel Macronin. Teksa janë së bashku në një moment Trump i heq nga xhaketa presidentit frances zbokth. “Ne kemi një marrëdhënie shumë të veçantë, në të vërtetë do të marr atë pak copë zbokth,” tha Trump gjatë një paraqitjeje të shkurtër në  Shtëpinë e Bardhë. ...

Lexo me teper »

Protesta kundër presidentit në Nikaragua, shkon në 27 numri i të vdekurve

  Ka shkuar në 27 numri i personave të vdekur nga protesat që po mbahen në Nikaragua kundër presidentit Daniel Ortega. Protestat kanë pothuajse një javë që vazhdojnë dhe një varg grabitjesh masive ka pushtuar vendin. Të nxitur nga reformat e pensioneve të zbuluara të mërkurën e kaluar, protestat vetëm sa u rritën në të gjithë vendin, duke përfshirë ankesat ...

Lexo me teper »

Shkon në 35 numri i të plagosurve nga tërmeti në Turqi

Të paktën 35 persona janë plagosur nga nbjë tërmet 5.2 ballësh qaë ka gosditur mëngjesin e sotëm Turqinë. Tërmeti e ka pasur epiqendrën  në juglindje të vendit në provincën Adiyaman. Sipas autoriteteve, shkaku i plagosjes së ivilëve ishte largimi në panik nga banesat e tyre. Tërmeti është ndjerë edhe në provincat e tjera përreth dhe dëmet materiale janë të shumta ...

Lexo me teper »

Zjarr në lokalin e natës, 18 viktima në Kinë

Mbrëmjen e kaluar në jug të Kinës, kanë humbur jetën të paktën 18 persona për shkak të një zjarri. Mediat kineze shkruajnë se zjarri shpërtheu në orët e para të mëngjesit të sotëm, në një lokal nate në Qingyuan në Provincën e Guangdong. Agjencia kineze e lajmeve “Xinhua” shkruan se lidhur me ngjarjen është arrestuar një person, Lia Chunla. 32 ...

Lexo me teper »

Një ditë pas funeralit të gruas, ish-presidenti Bush përfundon në spital

Një ditë pas funeralit të gruas së tij, ish-presidenti i SHBA-ve Xhorxh H.W Bush është shtruar në spital. CNN shkruan se Bush është shtruar në spitalin e Hjustonit pasi kishte ësuar një infeksion që i ishte përhapur në gjak. Të paktën kështu ka deklaruar zëdhënësi i familjes Bush.  “Ai po i përgjigjet trajtimit dhe po përmirësohet. Ne do t’ju informojmë ...

Lexo me teper »

Armenët në festë pas dorëheqjes së kryeministrit (FOTOT)

Pas dorëheqjes së kryeministrit Serzh Sarkisian, armenët kanë nisur fetimet gjatë gjithë natës. Kështu me vendimin e Sarkizian për të dhënë dorëheqjen, protestat e qytetarëve u shndërruan në festë. Kërcime, brohoritje, muzikë, flamuj, të gjitha këto i shihje ditën e djeshme nëpër rrugët e Jerevanit. Sargsyan dha dorëheqjen, pas protestave 10 ditore në vend. Kjo shënon fitoren e parë të ...

Lexo me teper »

Drejtori i CIA-s i besuari i Trump, Mike Pompeu tanimë Sekretar i Parë i Shtetit Amerikan

Drejtori i CIA-s Mike Pompeo emërohet në postin e sekretarit amerikan të Shtetit. Ai ishte propozuar nga presidenti Donald Trummp dhe pas një sërë pengesash historike sic i quan “The Guardian”, Komiteti për Marrëdhënie me Jashtë i Senatit të Shteteve të Bashkuara e miratoi më në fund kandidaturën e tij. Pompeo u votua me 11 vota pro të republikanëve dhe ...

Lexo me teper »