Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

13 viktima nga përmbytjet në Francë (Video+Foto)

Dalja e lumit Aude në Francën jugore nga shtrati për shkak të shirave të rrëmbyeshëm ka marrë jetën e 13 personave ndërsa dëmet materiale janë të shumta. Reshjet e mëdha të shiut gjatë natës shkaktuan dëme të konsiderueshme për pronën në një numër komunitetesh në rajon, konfirmoi Ministria e Brendshme. Numri i të vdekurve deri tani është 13, me nëntë ...

Lexo me teper »

Gjermani/ Pengmarrje në stacionin kryesor hekurudhor të Këlnit

Një pengmarrja po ndodh në stacionin kryesor hekurudhor të qytetit gjerma, Këln. Sipas policisë gjermane që citohet nga mediat vendase, dyshohet se një grua është marrë peng. Në vendngjarje kanë mbërritur forca të shumta policie, trupat speciale si dhe forcat zjarrfikëse. Forcat e policisë kanë rrethuar gjithë zonën përreth stacionit hekurudhor ndërkohë që nuk ka ende informacione të sakta për ...

Lexo me teper »

Hillary Clinton nuk e quan abuzim me pushtetin skandalin seksual të Bill: Lewinsky ishte e rritur

Pas demokratët sulmuan muajt e fundit nominimin e Brett Kavanaugh për Gjykatën Supreme, Hillary Clinton ka folur për tradhëtinë e bashkëshortit të saj ish-presidentit, Bill Clinton, me ish-praktikanten e Shtëpisë së Bardhë, Monica Lewinsky. Hillary Clinton thotë se çështja e bashkëshortit të saj me Lewinsky-n nuk ishte një abuzim i pushtetit, sepse 22-vjeçarja ishte ‘e rritur’ në atë kohë. Duke ...

Lexo me teper »

Përplaset autobusi me turistë gjermanë në Zvicër, 15 të plagosur

Një autobus me turistë gjermanë, kryesisht adoleshentë, është përfshirë në një aksident dhe është rrëzuar në një autostradë pranë qytetit zviceran të Luganos. Autobusi kishte rreth 25 pasagjerë dhe u përplas rreth orës 8:00 të mëngjesit, me një tabelë sinjalizuese të rrugës, raportuan burime nga policia e Luganos. Si rrjedhojë e përplasjes, kanë mbetur të plagosur 15 persona, 3 prej ...

Lexo me teper »

Avioni rrëzohet mbi njerzit, humbin jetën 3 persona

3 persona kanë humbur jetën të dielën në Gjermaninë qendrore pas rrëzimit të një avioni të vogël në shtetin Hesse. Një avion i vogël i modelit Cessna goditi njerëzit që ishin mbledhur pranë një fushe ajrore në malin e Wasserkuppe, afër Fuldas, rreth orës 15:45 me orën lokale, raporton BBC. Sipas raportimeve paraprake, 2 të rritur dhe 1 fëmijë humbën ...

Lexo me teper »

Aleatia e Merkel CSU pëson humbje në Bavari, partia e Gjelbër e dyta

Aleatët konservatorë të CSU të kancelares gjermane Angela Merkel pësuan rrwnie tw votave në zgjedhjet shtetërore të Bavarisë të dielën, duke i dhënë një goditje qeverisë së saj të brishtë të koalicionit prej tre palësh. CSU siguroi 35.5 për qind, sipas parashikimeve të Exit-Poll-ve të publikuara në mbyllje të procesit të votimit, duke humbur shumicën absolute në landin e pasur ...

Lexo me teper »

Zgjedhjet në Bavari mund të sjellin ndryshime personeli tek CSU-ja

Zgjedhjet e sotme në landin e Bavarisë mund të sjellin trazira politike në Gjermani. Partneri i koalicionit CSU-ja mund të riorganizohet, Seehofer mund të largohet, por cilët janë skenarët e mundshëm pas së dielës?      Horst Seehofer, ministri gjerman i Punëve të Brendshme është edhe kreu i partisë kristiansociale, CSU. Të dyja partitë, CDU dhe CSU kanë në Bundestag një ...

Lexo me teper »

Pastori në gjunjë, kryen lutjen krahë Trump, momente nga vizita në Shtëpinë e Bardhë

Pas lirimit nga Turqia pastori amerikan, Andrew Brunson vizitoi zyrën Orave në Shtëpinë e Bardhë dhe u takua me Donald Trump.  Trump e mirëpriti Brunsonin në Shtëpinë e Bardhë për të festuar lirimin e tij pas afro dy vitesh burgosjeje në Turqi, gjë që shkaktoi edhe një mosmarrëveshje diplomatike me një aleat kyç e për më tepër edhe irritim nga ...

Lexo me teper »

Lirimi i pastorit, Trump: Nuk kam bërë asnjë marrëveshje me Erdogan

Pasi Turqia liroi pastorin Craig Brunson, presidenti i SHBA-ve Donald Trump falënderoi presidentin Erdogan. Në Twitter, Trump deklaroi se sot pasdite në Zyrën Ovale do të zhvillojë një takim me pastorin Brunson, i cili u lirua dje. “Do të jetë e mrekullueshme ta takosh atë përsëri. Ai është një krishter i madh që ka përjetuar një përvojë të vështirë. Dëshiroj ...

Lexo me teper »