Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Sulm me thika në një tren në Gjermani, një i vdekur dhe dy të plagosur

Një sulm me thika ka ndodhur në Flensburg të Gjermanisë, pranë stacionit qendror të trenit, ku ka humbur jetën një person dhe janë plagosur dy të tjerë. Sipas të përditshmes gjermane “Bild”, sulmuesi mori me dhunë një pasagjer dhe e goditi atë me thikë. Pasagjeri mbeti i plagosur rëndë por fatmirësisht tanimë është jashtë rrezikut për jetën. Një polic që ...

Lexo me teper »

Kush është 34-vjeçarja shqiptare, që u vra me thikë në makinë nga bashkëshorti

Ditën e sotme një shqiptare u vra nga bashkëshorti në Itali. Ky i fundit me origjinë marokene e goditi 34-vjeçaren me thikë në makinë në prani të djalit të mitur të çiftit dhe më pas u dorëzua në polici. Viktima është identifikuar si Fjoralba Nonaj ndërsa ngjarja e rëndë ndodhi në Seregno të Monzës në Itali. Nonaj bëhet shqitarja e ...

Lexo me teper »

Maqedonia e Greqia folën për marrëveshje për çështjen e emrit, presidenti Ivanov vë kushte

Edhe pse Greqia dhe Maqedonia lajmëruan sot e kanë arritur një marrëveshje për emrin e Maqedonisë, presidenti i vendit, Ivanov, ka njoftuar se nuk do pranojë asnjë zgjidhje që do të përmbajë ‘erga omnes’, raporton agjencia INA. “Qëndrimi i Presidentit Ivanov është parimor, por edhe konsistent me qëndrimet e të gjithë presidenteve të deritanishëm të Maqedonisë. Ky qëndrim është se ...

Lexo me teper »

Sheshel mbledh nacionalistët serbë, protestë kundër festivalit ku merr pjesë Kosova

Lideri radikal serb, Vojislav Sheshel, bashkë me simpatizantët e partisë së tij janë mbledhur para godinës ku po zhvillohet festivali, ‘Mirëdita, Dobar dan’, duke sulmuar kordonin e policisë që ndodhej aty. Ata kundërshtojnë zhvillimin e këtij festivali ku merr pjesë edhe Kosova. Sheshel, i dënuar nga Gjykata e Hakës për krime lufte në Bosnjë Hercegovinë gjatë konfliktit u bëri thirrje ...

Lexo me teper »

Detaje të reja për sulmin në Belgjikë, agresori kishte kryer një tjetër vrasje

Ministri i Brendshëm i Belgjikës, ka treguar se agresori që kreu sulmin ditën e djeshme në Belgjikë, kishte kryer edhe një vrasje një ditë më parë. Sulmuesi, i identifikuar si Benjamin Herman, kishte vrarë një ish-të burgosur me të cilin ishte njohur në qeli. Prokurorët thanë se po e trajtojnë çështjen si akt terrorist. Agresori gjithashtu mori peng një pastruese ...

Lexo me teper »

“Fake News”, ky është vendi ku Facebook do të mbyllet për një muaj

“Facebook” do të mbyllet për një muaj në Guinea e Re. E gjithë kjo është bërë pasi qeveria o të identifikojë llogaritë e rreme si dhe do të bllokojë lajmet “fake”. “Aljazeera” shkruan se Ministri i Komunikacionit Sam Basil ka deklaruar se gjatë këtij muaji  “do të mblidhet informacion” për njerëzit që përdorin median sociale për qëllime të liga. “Përdoruesit që ...

Lexo me teper »

‘Tregjet do u mësojnë si të votojnë’. Shpërthen zemërata italiane: Nuk jemi koloni e Gjermanisë apo BE-së

Deklaratat e komisionerit gjerman, Guenther Oettinger, se tregjet ‘tregjet do t’u mësojnë atyre të mos votojnë për populistët’, ka sjellë një zemëratë mes italianëve në rrjetet sociale. “Shqetësimet dhe pritshmëritë e mia janë se javët e ardhshme do të tregojnë se tregjet, obligacionet qeveritare dhe ekonomia e Italisë mund të ndikohen në mënyrë drastike dhe do shërbejnë si një sinjal ...

Lexo me teper »

Qeveria e Orban bën gati projektligjin, që dënon ata që ndihmojnë emigrantët ilegalë

Hungaria ka bërë gati projekt ligjin, i cili parashikon dënime për personat dhe organizatat jo qeveritare të cilat mund të angazhohen për të ndihmuar emigrantët e jashtëligjshëm, raporton “DW”. Në rast, se ky propozim do të kalojë në ligj, do të dënohen si veprime  të dënueshme ligjërisht dhënia e informacioneve për azilkërkuesit, ofrimi i ushqimit ndaj tyre, mbëshetjen nga ana ...

Lexo me teper »

Transportonin 200 kg drogë me kamion, pranga dy shqiptarëve në Greqi

Autoritetet greke konfiskuan 200 kilogramë kanabis të përpunuar dhe arrestuan dy persona, identiteti i të cilëve nuk bëhet i ditur në kufirin greko-shqiptar të martën në mëngjes. Sipas njoftimeve, kanabisi ishin ngarkuar në një kamion i cili u ndalua nga policia për një kontroll rutinë në rrugën që lidh qytetin Filiates dhe fshatin Keramitsa, shkruan ‘Ekathimerini’. Në pranga përfunduan shoferi ...

Lexo me teper »

Babchenko është gjallë, si u inskenua vrasja e gazetarit rus në Ukrainë

Gazetari rus, për të cilin një ditë më parë u tha se ishte vrarë në banesën e tij, rezulton të jetë gjallë. Arkady Babchenko u shfaq në një konferencë shtypi në televizionin ukrainas të mërkurën, duke thënë se vrasja e tij ishte falsifikuar nga shërbimet e sigurisë ukrainase në një përpjekje për të nxjerrë në pah një komplot të vrasjes kundër tij.  ...

Lexo me teper »