Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Macron reflekton: Protestat e “Jelek verdhëve” më ndryshuan për mirë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, pranoi se kriza me lëvizjen jo-politike “Jelek Verdhët” në disa mënyra ishte e mirë për të, sepse kjo e shtyu atë të ndryshojë qëndrimin e tij ndaj francezëve. “Në një farë mënyre, situata me Jelek Verdhët ishte shumë e mirë për mua…sepse ata më kujtuan atë që duhet të bëja”, tha Macron në një intervistë ...

Lexo me teper »

Johnson i vendosur: Më 31 tetor dalim nga BE

Boris Johnson ka 12 ditë në dispozicion për të paraqitur planin e tij për daljen e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian. Kjo u deklarua nga kryeministri finlandez Anti Rine, vendi i të cilit ka aktualisht presidencën e Bashkimit Evropian. Sipas Rinne, dhe presidenti francez Emanuel Macron kishin rënë dakord që nevojitej që Britania të paraqiste propozimet e saj me ...

Lexo me teper »

Trump vë emrin te muri me Meksikën: I pamundur të kalohet, mund ta përdorni për të skuqur vezë

Presidenti amerikan, Trump, ka vizituar një pjesë të murit që sapo është ndërtuar me Meksikën, duke thënë se ajo është një mrekulli moderne e sigurisë, që gjithashtu mund të skuqë vezë me vetitë e saj absorbuese të nxehtësisë. Trump vuri emrin e tij në një pjesë të murit që po ndërtohet pranë San Diego, në Californi. “Kur të ndërtohet muri, ...

Lexo me teper »

Ndërron jetë në moshën 83-vjeçare ish-presidenti i Tunizisë, Ben Ali jetonte në mërgim pas rrëzimit nga pushteti

Ish-presidenti i Tunizisë, Zine El Abidine Ben Ali, ka ndërruar jetë në moshën 83 vjeçare në qytetin Jeddah të Arabisë Saudite, sipas avokatit të tij. Mounir Ben Salha, avokati i ish-presidentit, konfirmoi ngjarjen në një postim në Facebook. Më parë, Salha kishte thënë që Ben Ali ishte i sëmurë dhe ishte transferuar në një spital në Jeddah. Ben Ali jetonte ...

Lexo me teper »

Irani paralajmëron SHBA-në: Çdo sulm ndaj nesh, do çojë në konflikt në shkallë të gjerë

“Çdo sulm ushtarak mbi Iranin do të rezultojë në një konflikt serios dhe masiv ushtarak”, ka paralajmëruar ministri i Jashtëm i Iranit, Mohammad Javad Zarif, pasi SHBA-ja dhe Arabia Saudite kanë lënë të kuptohet se do marrin masa hakmarrëse për një sulm me dron ndaj rafinerive të naftës saudite, gjë për të cilën fajësojnë Teheranin. “Unë po bëj një deklaratë ...

Lexo me teper »

Netanyahu pranon se rezultati s’e lejon të formojë qeverinë, i shtrin dorën rivalit

Benjamin Netanyahu ka shkuar te rivali i tij, Benny Gantz, i partisë centriste “Blue and White”, duke sugjeruar që ata të formojnë një koalicion të gjerë, duke pranuar në njëfarë mënyre humbjen në zgjedhjet e përgjithshme të Izraelit. Netanyahu, i cili shpreson të mbetet në pushtet për mandatin e pestë rekord, e bëri thirrjen të enjten, duke i thënë mediave: ...

Lexo me teper »

“Boris Johnson ka 12 ditë kohë për të propozuar planet për Brexit”

Boris Johnson ka 12 ditë për të paraqitur në BE planet e tij për Brexit , sipas kryeministrit të Finlandës. Antti Rinne tha që ai dhe presidenti francez Emmanuel Macron kanë rënë dakord që Mbretëria e Bashkuar duhet të bëjë propozimet me shkrim deri në fund të shtatorit, duke shtuar se nëse kjo nuk ndodh  “atëherë ka mbaruar”. Tani Finlanda ...

Lexo me teper »

Tronditet Holanda, vritet para derës së shtëpisë avokati i dëshmitarit shtetëror

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Holandën, pasi një avokat i njohur në amsterdam është qëlluar për vdekje jashtë shtëpisë së tij. “The Guardian” shkruan se avokati 44 vjeçar, Derk Wiersum, baba i dy fëmijëve, u qëllua për vdekje në rrugë menjëherë pasi kishte dalë nga shtëpia. Policia është vënë në kërkim të sulmuesit të veshur me kapuç, i cili ...

Lexo me teper »

Duterte pranon se urdhëroi vrasjen e një politikani, zëdhënësi e korrigjon: U ngatërrua

Presidenti kontrovers i Filipineve, Rodrigo Duterte, pranoi gjatë një fjalimi këtë javë se ai kishte porositur një atentat ndaj një politikani vitin e kaluar. Një deklaratë befasuese kjo, edhe pse vjen nga një president i njohur për retorikën provokuese. Mirëpo zëdhënësi i Dutertes doli të sqarojë mediat, se presidenti “kishte gabuar”. Duterte po fliste të martën në pallatin presidencial në ...

Lexo me teper »

“Gati sa s’më vdiq vajza dje”, aktivisti i shfryhet Boris Johnson për situatën në spital (VIDEO)

Kryeministri britanik, Boris Johnson, është vënë përballë një situate të sikletshme ndërsa po vizitonte spitalin ‘’Whipps Cross’’. Siç shkruan “BBC“, Johnson u takua me një aktivist të quajtur Omar Salem (pjesë e Partisë Laburiste), i cili hodhi akuza ndaj kryeministrit lidhur em shërbimin shëndetësor. Salem tha se shkatërrimi i Shërbimit Kombëtar Shëndetësor ka ndikuar për keq në kurimin e vajzës ...

Lexo me teper »