Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Vuhani çlirohet nga koronavirusi, lë spitalin pacienti i fundit

Qyteti Vuhan i Kinës, ku ka nisur pandemia globale e koronavirusit, nuk ka më asnjë rast të hospitalizuar, thanë autoritetet shëndetësore. “Lajmi i fundit është se më 26 prill, numri i pacientëve me koronavirus në Vuhan ka qenë zero, falë përpjekjeve të përbashkëta të stafit mjekësor”, tha zëdhënësi i Komisionit të Shëndetit Kombëtar të Kinës, Mi Feng. Vuhani ka raportuar ...

Lexo me teper »

Ulet numri i viktimave dhe rasteve të reja në Itali gjatë 24 orëve

Gjatë 24 orëve në Itali është shënuar një rënie e numrit të viktimave dhe rasteve të reja sipas të dhënave të përditësuara nga autoriteti të Mbrojtjes Civile Italiane. 333 viktima janë regjistruar sot nga koronavirusi, për një total prej 26977 vdekje që nga fillimi i epidemisë.  Numri i përgjithshëm i të të shëruarve shkoi në 66,624 persona. Autoritetet raportuan gjithashtu edhe ...

Lexo me teper »

Volkswagen rifillon prodhimin në fabrikën më të madhe të makinave në Evropë

Prodhuesi më i madh në botë i automjeteve, Volkswagen, rifilloi punën të hënën në fabrikën e saj më të madhe në Wolfsburg, Gjermani, pas lehtësimit të rregullave lidhur me Covid-19. Në një deklaratë të kompanisë gjermane thuhet se ajo dëshiron t’u japë punëtorëve kohë për t’u përshtatur me masat e reja të higjienës. Pas një mbylljeje një mujore, rreth 8,000 ...

Lexo me teper »

Arabia Saudite heq dënimin me vdekje për të miturit

Arabia Saudite ka hequr dënimin me vdekje për të miturit. Dënimi do zëvendësohet me 10 vjet burg në një institucion ndëshkimi për të mitur, tha komisioni gjysmë zyrtar saudit për të drejtat e njeriut. “Kryetari i Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Awwad Alawwad, mirëpret dekretin mbretëror që i jep fund ekzekutimit të dënimit me vdekje për individët e dënuar ...

Lexo me teper »

Vetëm 3 përqind e rasteve të reja me Covid-19 në gjendje kritike, sa është numri i të shëruarve në botë (Grafiku)

Teksa pandemia Covid-19 ka prekur pjesën dërrmuese të globit me më shumë se 3 milionë të prekur zyrtarisht (3.014.073), ajo për të cilën flitet më shumë është numri i viktimave lidhur me koronavirusn e ri. Sipas Worldometers, deri tani në mbarë botën numri i vdekjeve lidhur me Covid-19 është 207.906 me Europën që mbetet kontinenti më i goditur për sa ...

Lexo me teper »

Ministria e Jashtme Kineze: Jemi viktima, jo truri i dezinformimit për koronavirusin

Ndërkohë që BE-ja dhe SHBA-ja vijojnë të fajësojnë Kinën për dezinformim në lidhje me pandeminë e COVID-19, Pekini edhe njëherë tjetër i ka hedhur poshtë këto pretendime. Siç shkruan Reuters, Kina këmbëngul se është në të vërtetë objektiv i fushatës së dezinformimit të dikujt tjetër. “Kina është viktima, dhe jo nxitësi i një fushate dezinformimi për koronavirusin”-  tha zëdhënësi i ...

Lexo me teper »

Gjykata e Lartë në Izrael ndalon përdorimin e teknologjisë për gjurmimin e pacientëve me Covid-19

Gjykata e Lartë e Izraelit ka vendosur që një agjenci e brendshme spiunazhi duhet të ndalojë ndjekjen e pacientëve me koronavirus me teknologjinë që përdoret për terroristët, derisa qeveria të miratojë ligjin e duhur për këtë çështje. – por vetëm në pritje të një ligji për të legalizuar praktikën. Në një aktvendim të dielën, gjykata tha se qeveria duhet të ...

Lexo me teper »

Spitalet e New York-ut po u japin pacientëve me koronavirus ilaç për urthin

Spitalet në New York po u japin një ilaç që shërben për kurimin e urthit, pacientëve që janë infektuar me Covid-19, për të parë nëse ndihmon në luftimin e virusit. Rezultatet paraprake të provës klinike të famotidinës, përbërësi aktiv në Pepcid, mund të dalin në javët e ardhshme, tha Dr. Kevin Tracey, president i Institutit Feinstein për Kërkime Mjekësore në ...

Lexo me teper »

Jacinda Ardern: Zelanda e Re ka “fituar betejën” kundër transmetimit të Covid-19 në komunitet

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, ka thënë se vendi i saj ka ndaluar “transmetimin e fshehur në komunitet” të Covid-19, teksa planifikohen të lehtësohen kufizimet e rrepta të bllokimit nga e hëna në mbrëmje. Ardern tha që Zelanda e Re e kishte “shmangur më të keqen” e pandemisë, por duhet të vazhdojë të luftojë virusin.  “Nuk ka një ...

Lexo me teper »

Boris Johnson jep deklaratën e tij të parë pas betejës me COVID-19

Kryeministri britanik Boris Johnson jep deklaratën e tij të parë, pas betejës së tij me koronavirusin. “Mirëmëngjes, më vjen keq që kam qenë larg nga tavolina e zyrës sime, për më gjatë se do të kisha dashur dhe dua të falenderoj të gjithë që kanë bërë punën time, në veçanti ministrin Dominic Raab, që ka bërë një punë të mrekullueshme. ...

Lexo me teper »