Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Trump bën thirrje që të qetësohen tensionet: Nuk jam për dhunë

Presidenti Trump të Mërkurën bëri thirrje për “të gjithë Amerikanët” për të ndihmuar në “lehtësimin tensionet dhe qetësinë”, duke thënë se ai nuk “qëndron për dhunë” të asnjë lloji “- dhe ai po kërkon nga “Firmat e mëdha të Teknologjisë” që të bashkohen me përpjekjet. “Në zërat e raporteve për më shumë demonstrata, unë nxis që të mos ketë dhunë, ...

Lexo me teper »

Renzi tërheq dy ministrat, bie qeveria në Itali

Kreu i Italia viva njofton daljen e tij nga qeveria. “Ne nuk do të lejojmë askënd të ketë kompetenca të plota”. “Ka një krizë të vazhdueshme për muaj me radhë, e papërgjegjshme për të mos marrë paratë nga Mekanizmi Europian i Stabilitetit. Matteo Renzi tërheq ministrat e tij nga qeveria. Kjo u njoftua në hapjen e konferencës për shtyp të ...

Lexo me teper »

Videoja polemizuese e sulmit ndaj Capitol Hill në SHBA, polici fton qytetarët të futen brenda

Në rrjet kanë nisur të shfaqen video polemizuese pas sulmit ndaj Capitol Hill në SHBA më 6 janar. Në video shfaqen oficerë policie të Capitol Hill që ftojnë protestuesit të kapërcejnë rrethimin e të futen brenda. Pak orë para sulmit, Donald Trump mbajti një fjalim me tone të forta, teksa në Kongres po vendosej fati i zgjedhjeve presidenciale të 3 ...

Lexo me teper »

Hapet gjyqi më i madh në dekada kundër mafias në Itali

Qindra anëtarë të dyshuar të grupit mafioz më të fuqishëm italian do të përballen me drejtësinë në gjyqin më të madh të krimit të organizuar të vendit në dekada. 355 mafiozët e dyshuar dhe zyrtarë të korruptuar u akuzuan pas një hetimi të gjatë lidhur me grupin Ndrangheta. BBC shkruan se më shumë se 900 dëshmitarë pritet të japin dëshminë ...

Lexo me teper »

‘Unë po kthehem në shtëpi’ – Navalny do të kthehet në Rusi pavarësisht besimit që Putini donte ta vriste

Alexey Navalny thotë se ai do të kthehet në Moskë. Opozitari rus ka zbuluar përmes një postimi në rrjetet sociale, se ai do të fluturojë për në Moskë të dielën, pothuajse pesë muaj pasi ai u largua nga vendlindja e tij në gjendje kome. Aktivisti opozitar ka qëndruar në Berlin që nga muaji gusht, pasi pretendon se është helmuar. Navalny ...

Lexo me teper »

SHBA-ja ekzekuton të vetmen grua të dënuar me vdekje në 67-vjet, Lisa Montgomery

Ekzekutohet e vetmja grua e burgosur dhe e dënuar me vdekje në SHBA në gati 7 dekada – Lisa Montgomery. Siç shkruan BBC, Montgomery mori një injeksion vdekjeprurës në një burg në Terre Haute, Indiana. Çështja tërhoqi vëmendjen e medieve edhe më parë, sepse avokatët e saj argumentuan se ajo ishte e sëmurë mendore dhe kishte pësuar abuzim serioz kur ...

Lexo me teper »

Plani i ri i Moskës – Bazë të dhënash me pagat e qytetarëve, makinat dhe rezultatet e shkollës

Moska ka zbuluar një plan për të shpenzuar 2.4 milionë dollarë në një bazë të dhënash gjigande që përmban informacione për secilin banor të qytetit, duke përfshirë numrat e pasaportave, politikat e sigurimeve, pagat, regjistrimet e makinave dhe madje edhe informacione për kafshët e tyre shtëpiake. Në këtë bazë të dhënash, po ashtu do të përfshihen detaje të punës dhe ...

Lexo me teper »

Tani edhe ‘YouTube’ e ka bllokuar presidentin Donald Trump

YouTube është rrjeti më i fundit social që ka marrë masa drastike kundër presidentit amerikan, Donald Trump. YouTube ka njoftuar se ka hequr çdo përmbajtje të re nga kanali i verifikuar i presidentit të SHBA-ve dhe e ka bllokuar atë nga ngarkimi i videove të reja për të paktën një javë. Si argument rrjeti social thotë se Trump ka shkelur ...

Lexo me teper »

Kongresi amerikan nis diskutimet për shkarkimin e Trump

Komiteti i rregullave të Dhomës së Përfaqësuesve po zhvillon një seancë dëgjimore mbi një rezolutë që pretendon se Donald Trump “reklamoi gjerësisht dhe inkurajoi gjerësisht” turmën të shkaktoi kaos në Kongresin amerikan dhe se zëvendëspresidenti Mike Pence duhet të marrë detyrën e presidentit. Demokratët, të cilët kontrollojnë dhomën, po bëjnë thirrje që Pence të “zbatojë menjëherë” amendamentin e 25-të dhe ...

Lexo me teper »