Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Haradinaj flakë për flakë Thaçit: Dëmi i shkaktuar duke bërë pazar me sovranitetin e Kosovës, i madh

Kryeministri Haradinaj i është përgjigjur presidentit Thaçi, duke deklaruar se ishte gabim që sovraniteti dhe integriteti i Kosovës të paraqitej si pjesë e dialogut me Serbinë, shkruan Lajmi.net. Sipas tij, dëmi që i është shkaktuar Kosovës nga këto pazare është i madh, ka shkruajtur Haradinaj në llogarinë e tij në ‘Facebook’. ‘Ishte gabim që sovraniteti dhe integriteti territorial i Republikës ...

Lexo me teper »

Tragjedi në SHBA, 7 motoçiklistë humbin jetën pas përplasjes me kamionin

Shtatë motorçiklistë u vranë dhe tre të tjerë u plagosën kur u përplasën me një kamion që po shkonte në drejtim të kundërt në New Hampshire, SHBA, tha policia lokale. Autoritetet morën një telefonatë rreth orës 6:30 të mëngjesit të së premtes në lidhje me një aksident me makinë në ‘Route 2’ në Randolph, Neë Hampshire, tha shefi i policisë, ...

Lexo me teper »

Trump: Do shtojmë sanksionet ndaj Iranit, sulmi mëse i mundshëm

Presidenti i SHBA-ve, Trump ka thënë se “sanksionet shtesë” kundër Iranit kanë për qëllim ndalimin e vendit nga zhvillimi i një bombe bërthamore, por paralajmëroi se veprimet ushtarake kundër Teheranit mbeten në tryezë. “Ne po vendosim sanksione shtesë. Ata po ecin ngadalë dhe në disa raste shumë shpejt, por sanksionet shtesë po vihen ndaj Iranit”, tha Trump pa e specifikuar ...

Lexo me teper »

Britanikët peticion për të mbrojtur studentin shqiptar nga deportimi: Është pasuri

Mësues dhe qytetarë britanikë kanë nisur një peticion për të penguar deportimin e një studenti shqiptar. Sikurse shkruan “BBC“, më shumë se 6000 firma janë mbledhur për 18-vjeçarin Stiven Bregu. I riu mbërriti në Britani të Madhe nga Shqipëria në vitin 2015, me qëllim që t’i shpëtonte një jete të dhunshme në shtëpi dhe u vendos në Keynsham, pranë Bristolit. ...

Lexo me teper »

71 milionë persona janë zhvendosur në botë nga shkaqe të ndryshme

Një rekord prej 71 milionë njerëzish janë zhvendosur në mbarë botën nga lufta, persekutimi dhe dhuna të tjera, tha agjencia e refugjatëve të Kombeve të Bashkuara, një rritje prej më shumë se 2 milionë nga viti i kaluar. Raporti vjetor “Global Trends” i lëshuar nga Komisioni i Lartë i OKB-së për Refugjatët përfshin numrin e refugjatëve, azilkërkuesve dhe personave të ...

Lexo me teper »

Qeveria italiane kërkon të drejtën për emërimin e 5 anëtare të bordit të Bankës Qendrore

Koalicioni qeveritar në Itali ka hartuar një projekt-ligj që synon t’i japë qeverisë dhe parlamentit të drejtën për të emëruar bordin me 5 anëtarë të bankës qendrore, duke i dhënë fund sistemit aktual të zgjedhjes së anëtarëve brenda bankës.  Projekt-ligji pritet të rrisë tensionet mes Bankës së Italisë dhe qeverisë populiste.  Koalicioni ka akuzuar bankën qendrore për mbikëqyrje të dobët, ...

Lexo me teper »

Qeveria u tërhoq nga ligji por qytetarët vazhdojnë protestat në Hong Kong

Edhe një herë kthehen demonstruesit në rrugët e zonës së veçantë administrative. Protestuesit, shumica e të cilëve ishin studentë dhe nxënës, bllokuan disa rrugë përpara selisë së qeverisë së Hong Kongut. Edhe para selisë së policisë së Hong Kongut u mblodhën qindra demonstrues të veshur kryesisht me të zeza. Përveç heqjes dorë përfundimisht nga ligji për ekstradimet në Kinë, demonstruesit ...

Lexo me teper »

Protesta e dhunshme në Gjeorgji, dorëhiqet kreu i Parlamentit

Kryetari i Parlamentit të Gjeorgjisë ka dhënë dorëheqjen pas tubimeve masive dhe të dhunshme që tronditën kryeqytetin e Tbilisit pas një vizite nga deputetët rusë. Irakli Kobakhidze dha dorëheqjen të premten, njoftoi kryebashkiaku i Tbilisit, ish-lojtari i njohur i Milanit, Kakha Kaladze, duke shpjeguar se “ky vendim do të thotë të jesh i përgjegjshëm ndaj popullit”. Udhëheqësi i partisë gjithashtu ...

Lexo me teper »

‘S’është e lehtë të më zëvendësoni’ – Juncker batuta pas mosmarrëveshjeve për kreun e KE-së

Liderët europianë nuk e kanë gjetur ende marrëveshjen për të plotësuar pozicionet më të larta të BE-së, për 5 vitet e ardhshme dhe kanë kërkuar më shumë kohë për këtë. Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, bëri disa komente pasi 28 krerët e shteteve të BE nuk arriti të arrijnë një dakordësi mbi emërimet kryesore gjatë një samiti në Bruksel. ...

Lexo me teper »

Nxënësi thotë ‘ka vetëm dy gjini’, mësuesi e nxjerr jashtë (Video)

Një nxënës skocez 17-vjeçar ka deklaruar se i është thënë të dalë nga klasa, pasi pohoi se ka vetëm ‘dy gjini’ – një deklaratë që i dha atij një vërejtje nga mësuesi, reagimin e të cilit ai e regjistroi fshehurazi në kamera. Videoja prej tre minutash tregon mësuesin në shkollën e mesme të Aberdeenshire, duke shpjeguar dhe duke i thënë ...

Lexo me teper »