Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Osmani pas takimit me Kurtin: Marrëveshja përfundimtare pas numërimit të votave, ka vullnet për bashkëqeverisje

Vjosa Osmani e LDK-së, ka dhënë një deklaratë për mediat pas takimit me kreun e Vetëvendosjes, Albin Kurti. Osmani tha se të dyja forcat politike kanë vullnet për të arritur koalicionin por marrëveshja përfundimtare do pritet përfundimi i numërimit të votave, duke theksuar se forca e parë do udhëheqë qeverinë e re. “Ne sapo zhvilluam takimin për diskutuar bashkëpunimin pas ...

Lexo me teper »

Schengeni ballkani, Kosova kundër: Synohet rikthimi i ish-Jugosllavisë

Rama, Vuçiç e Zaev kanë arritur një dokument të përbashkët në takimin e Novi Sadit, me synimin që brenda vitit 2021, qytetarët e Shqipërisë e Serbisë ta kalojnë kufirin vetëm me karta identiteti. Sipas krerëve të tre vendeve, kjo marrëv eshje do mundësojë lëvizjen e lirë të qytetarëve dhe mallrave. Kryeministri Rama tha në fjalën e tij se vendet që ...

Lexo me teper »

Tualete unisex për vajzat e mitura në Britani, prindërit akuzojnë shkollat dhe avokatëve e të drejtave transgjinore

Prindërit e nxënësve të një shkolle fillore në Londër janë ankuar pas prezantimit të tualetit pa gjini pa paralajmërim dhe tani disa vajza janë shumë të turpshme për të përdorur tualetin, duke rrezikuar të dëmtojnë seriozisht shëndetin. Shkolla fillore “Deanesfield” në Londrën perëndimore u jep mësim fëmijëve nga 4 vjeç deri në 11 vjeç. Kur pushimi i verës mbaroi në ...

Lexo me teper »

U dha gazetarëve informacione sekrete, arrestohet analisti i Inteligjencës Amerikane

Një analist i Agjencisë së Inteligjencës së Mbrojtjes të SHBA është arrestuar dhe akuzuar për zbulimin e informacionit të klasifikuar sekret për një gazetare, me të cilin thuhet se kishte një marrëdhënie të ngushtë. Henry Kyle Frese, një analist 30-vjeçar kundër-terrorizmit, kishte punuar për DIA-an që nga janari i vitit 2017 para se të bëhej një punonjës me kohë të ...

Lexo me teper »

Sulmet turke në Siri, civilët largohen nga banesat për të shpëtuar (VIDEO)

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka nisur të mërkurën një operacion kundër milicive të drejtuara nga kurdët në veri-lindje të Sirisë. Ankaraja i sheh militantët kurdë si terroristë dhe argumenton se është e nevojshme një sulm i tillë për të sjellë “paqen” në rajon. Operacioni synon jo vetëm milicitë e udhëhequra nga kurdët, pasi Ankaraja beson se ata janë të ...

Lexo me teper »

SHBA bombardoi laboratorët e drogës në Afganistan, OKB-ja i kundërshton

Sulmet ajrore në disa laboratore të drogës të talibanëve në perëndim të Afganistanit kanë lënë të vdekur të paktën 30 civilë, duke përfshirë fëmijë, kanë thënë Kombet e Bashkuara. Kombet e Bashkuara kanë thënë se kanë të dhëna të besueshme edhe për 30 vdekje tjera në muajin maj, mirëpo nuk i kanë verifikuar ato. Shtetet e Bashkuara kanë thënë se ...

Lexo me teper »

Ndërhyrja e Turqisë në Siri, mblidhet Këshilli i Sigurimit në OKB

Këshilli i Sigurimit i OKB-së ka planifikuar të bëjë një mbledhje urgjente me dyer të mbyllura të enjten, me kërkesë të anëtarëve të saj europianë, Belgjikës, Francës, Gjermanisë, Polonisë dhe Britanisë së Madhe. Presidenti i saj aktual, ambasadori i Afrikës së Jugut, Jerry Matthews Matjila, i bëri thirrje Turqisë që të kursejë civilët dhe të ushtrojë vetëpërmbajtje maksimale. Presidenti i ...

Lexo me teper »

Në rrugën drejt Brexit, 2 milionë evropianë aplikojnë për leje qëndrimi në Britani

Gati dy milionë qytetarë evropianë kanë aplikuar për të qëndruar në Britaninë e Madhe, pas Brexit-it, me afrimin e datës së parashikuar, nga të cilët 500 mijë vetëm gjatë muajit shtator, tregohet në statistikat e publikuara nga qeveria britanike. “Kjo është një shenjë shqetësimi. Kur njerëzit janë të frikësuar, ata shqetësohen dhe përpiqen të garantojnë statusin e tyre dhe qeveria ...

Lexo me teper »

Rusia e klasifikon organizatën e themeluar nga Navalny si “agjent të huaj”

Zyrtarët rusë kanë përcaktuar një organizatë jofitimprurëse pas hetimeve antikorrupsion si një ‘agjent i huaj’ një veprim që ka të ngjarë të pengojë aktivitetet e tyre, raporton France 24. Ministria ruse e drejtësisë tha në një deklaratë të Mërkurën se e ka vendosur Fondacionin për Luftimin e Korrupsionit në listën e agjentëve të huaj. Zyrtarët rusë më parë kanë përdorur ...

Lexo me teper »

Po nuk plotësove premtimet elektorale nuk ndëshkohesh vetëm me votë, në Meksikë kryebashkiakun e tërheqin zvarrë

Banorët e një qyteti meksikan të pakënaqur me kryetarin e bashkisë rreth premtimeve zgjedhore të paplotësuara, rrëmbyen kryebashkiakun dhe e lidhën pas një makine duke e tërhequr zvarrë. Jorge Luis Escandon Hernandez, kryebashkiak i qytetit jugor të Las Margaritas, u rrëmbye nga zyra e tij të martën para se të lidhej pas një kamioni dhe u tërhoq zvarrë në qytet ...

Lexo me teper »