Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Studiuesit turq besojnë se kanë për herë të parë prova për “vdekje nga meteori”

Një grup studiuesish në Turqi po pretendojnë se kanë hasur në të dhënat e para për “vdekje nga meteori”, që datojnë në 22 gusht 1888. Ata citojnë dokumente të shumta zyrtare të marra nga Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave të Shtetit të Presidencës së Republikës së Turqisë, të cilat japin detaje për një goditje meteoriti që vrau një njeri dhe ...

Lexo me teper »

Masat e reja të Fazës 2 në Itali: Çfarë lejohet dhe çfarë jo

Të gjitha masat e reja të Fazës 2 në Itali: Nga lëvizjet, tek funeralet apo hapja e aktiviteteve. Çfarë lejohet dhe çfarë jo Italia nga sot do të vërë në zbatim rregulla të reja lidhur me pandeminë e koronavirusit, duke lehtësuar masat për qytetarët. Plani i qeverisë italiane është që të rihapet gradualisht, në mënyrë që të mbajë nën kontroll ...

Lexo me teper »

Miliona australianë shkarkojnë aplikacionin për gjurmimin e koronavirusit

Më shumë se një milion australianë kanë shkarkuar një aplikacion të gjurmimit të kontakteve të koronavirusit brenda disa orësh, pas lancimit të tij nga qeveria. Aplikacioni gjurmon çdo person që e ka shkarkuar atë, i cili ka qenë në kontakt me dikë tjetër që gjithashtu e përdor aplikacionin. Nëse njëri prej tyre ka rezultuar pozitiv për koronavirus javët e mëparshme, ...

Lexo me teper »

Mes spekulimeve në rritje, Koreja e Jugut thotë se Kim Jong Un është ‘gjallë dhe mirë’

Koreja e Jugut vijoi të shuajë zërat lidhur me spekulimet për sa i përket shëndetit të liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un, duke i thënë CNN se ai është ” gjallë dhe mirë”. “Pozita e qeverisë sonë është e fortë,” tha Moon Chung-in, këshilltari i lartë i politikës së jashtme për presidentin e Koresë së Jugut, Moon Jae-in, ...

Lexo me teper »

Spanja nis lehtësimet e kufizimeve

Spanja regjistroi numrin më të ulët të vdekjeve ditore në më shumë se një muaj të dielën, që përkon me ditën e parë që fëmijëve u lejohet të dalin nga shtëpitë e tyre në gjashtë javët e fundit. Në periudhën e fundit 24-orëshe, 288 më shumë njerëz u konfirmuan se vdiqën nga COVID-19, gati 100 më pak se dje, sipas ...

Lexo me teper »

Gjykata në Çeki shfuqizon kufizimet e qeverisë, çdokush mund të lëvizë lirisht

Me efekt të menjëhershëm pas një vendimi gjykate, çekët mund të lëvizin të lirë në vend, edhe të udhëtojnë jashtë vendit. Edhe ndalesa e grumbullimeve është liruar. Pasi Gjykata Administrative e Pragës i deklaroi kufizimet në krizën e Coronës si jo në pajtim me ligjin, qeveria çeke brenda pak orësh i anuloi të gjitha kufizimet në lirinë e lëvizjes, që ...

Lexo me teper »

Tregtarët e Jeruzalemit përplasen me policinë, kundërshtojnë kufizimet e qeverisë (Video)

Punonjësit e një tregu të hapur në Jeruzalem protestuan kundër vendimit për ta mbajtur atë të mbyllur edhe për një javë tjetër. Kur policia mbërriti për të shpërndarë turmën, pati përplasje mes palëve. Pasi qeveria vendosi të mos i lejojë tregtarët të rihapnin dyqanet e tyre, ndërsa hoqi kufizime për disa biznese të tjera të vogla, kështu që tregtarët e ...

Lexo me teper »

Gjykata në Çeki hedh poshtë kufizimet anti-Covid të Ministrisë së Shëndetësisë

Gjykata Komunale e Pragës, anuloi të enjten katër masa anti-Covid të lëshuara nga Ministria e Shëndetësisë, që kufizonin lëvizjen e lirë të njerëzve si dhe shitjet dhe shërbimet me pakicë në vend. Vendimi i gjykatës do të hyjë në fuqi në datën 27 Prill. Gjykata Komunale e kryeqytetit të Çekisë, shqyrtoi një ankesë juridike të paraqitur nga eksperti i ligjit ...

Lexo me teper »

Kina konfiskon mbi 89 milion maska me defekte, ankesa nga e gjithë bota

Kina ka konfiskuar mbi 89 milion maska me cilësi të dobët, pasi Pekini përballet me një mori ankesash për veshje mbrojtëse të një cilësie të dobët të eksportuara në të gjithë botën. Kërkesa për pajisje mbrojtëse është rritur ndërsa kombet në të gjithë globin luftojnë koronavirusin vdekjeprurës, i cili ka infektuar gati 2.9 milion njerëz. Por siç shkruan Channel Asia, ...

Lexo me teper »

Vaksina mund të jetë ende larg, por këto trajtime alternative janë gjëja e dytë më e mirë  (Studimi)

Ndërsa shumë shtete janë duke luftuar për të gjetur një vaksinë kundër koronavirusit, një studim i ri sugjeron disa trajtime të tjera premtuese që mund të përdoren ndërkohë për të luftuar përhapjen e pandemisë. Studimi sugjeron antiviralë të zgjedhur dhe terapi gjenesh për trajtimin e pacientëve, që potencialisht do të paraqesë rezultate më të shpejta se çdo vaksinë, për të ...

Lexo me teper »